Hudební škola
ilustrační foto: pixabay.com

Hudební škola

18. 9. 2017

Už je to hezkých pár let, co za mnou přišla Eva s nečekanou prosbou:

"Přihlásila jsem se na studium pedagogické školy, potřebuji hrát na dva nástroje, se zobcovou flétnou si už nějak poradím, ale s kytarou ne. Prosím, prosím, nauč mě hrát na kytaru!"

"A co tě tak asi mám naučit? Těch 10 akordů, co jsem se naučila na vandru? Sama bych potřebovala, aby mne někdo učil!"

"Prosím, prosím, alespoň to zkusíme, já si opravdu sama neporadím!"

Chvíli to trvalo, než mne přemluvila, ale nakonec jsme začaly. Přinesla jsem starou kytarovou školu, která se do té doby válela na půdě, a učily jsme se, jak se jmenují struny, kde je najdeme na notové osnově a zkoušely hrát stupnice. Moje žačka taky nezahálela. Když se ve škole setkala se spolužačkami, odkoukala, jak se hrajou rozložené akordy a co je to přiznávka - a to zase učila ona mne. Já do té doby hrála pomalu a rychle, víc jsem toho pravou rukou vybrnkat neuměla. Takhle jsme učily jedna druhou dva roky. Když mi Eva hlásila úspěšné ukončení studia, dostala ze hry na kytaru dvojku. Přiznám se, že její ostatní známky mne nezajímaly, ale na tu dvojku z kytary jsem byla opravdu pyšná. Dokázaly jsme to!

Maminka Evy mi za moji snahu sehnala novou kytaru. Dneska to není problém, ale za vlády komunistů nebyly v obchodech ke koupi ani kytary, ani banja, ani kvalitní foukací harmoniky, ba ani prací prášky, banány a toaletní papír. Nekupovalo se, ale shánělo. Každou chvíli jsme pořádaly hony na nějaké nedostatkové zboží. V té době jsem hrála na kytaru, ze které bylo muzikantům do pláče: měla křivý krk a nešla pořádně naladit - ale já byla ráda, že mám alespoň takovou.

Z nové kytary jsem proto byla dlouho nadšená , doslova jsem ji oprašovala a vrhla se do hraní s takovou vervou, že jsem večer necítila prsty. S údivem jsem zjistila, že mi nácvik nové písně trvá o něco déle, než za svobodna. Že by stáří?

Kytaru mám dodnes, už jí neoprašuju, spíš čekám, kdy se kde rozlepí. Ale nové písničky si přidávám do hlavy dokud to jde. Když se člověk učí něco nového, není zase tak starý, že?

 

Soutěžní příspěvek - Sledujete magazín i60 delší dobu, ale ještě jste neměli odvahu či příležitost zapojit se aktivně do dění na tomto portálu? Pak oslovujeme právě vás! Buďte aktivní a vyhrajte velkokapacitní flashdisky či přímo tablet Lenovo! Více informací o "Soutěži pro nováčky" včetně jejích pravidel najdete na tomto místě.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.