Dopis Evičce z Moravské Třebové
FOTO: Libuše Hvězdová

Dopis Evičce z Moravské Třebové

21. 9. 2017

Milá Evičko,

jak jsem slíbila, píšu ti dopis z naší cyklistické jízdy z Prahy do Olomouce. Napsala jsem ho rukou, ale protože ty už neumíš psané písmo přečíst, datluju ho teď do klá-vesnice. Je to všechno opravdu hustý, jak vy mladí říkáte, tvoje máma by řekla super a my tady říkáme, že se nám to moc líbí. Jako že bychom to lajkovali.

Jsme parta osmi seniorů. Senioři, to jsou hodně starý lidi z 20. století čili hned po bitvě na Bílé hoře, abych ti to přiblížila. Třeba včera jsme jeli opravdu těžký úsek od sečské přehrady  směrem na Nasavrky. Celá vedla lesem (jak vypadá les, to si snadno zjistíš pomocí googlu) a byla to kamenitá cesta. Nejdřív těžké stoupání, OMG, všichni jsme se pořádně zapotili. Ale nebylo to, že bychom byli nemocní, potili jsme se, protože jsme se fyzicky namáhali, čili ne jako se potíš ty před zkouškou. Ale pak ten sjezd, wow!, divoký sjezd kamenitou cestou plnou výmolů, kamenů a kořenů. Tak to byl vlastně takový adrenalin. Ale jiný, než když si nasadíš v kině 3D brýle a sleduješ katastrofický nebo sci-fi film.

Skoro všichni používáme přilbu, ale tu opravdickou, která nám chrání hlavu. Většinou jsme však jeli po silničkách, projíždějící auta nás téměř nikdy neohrozila a na děravém a hrbolatém českém povrchu my jezdit umíme. To víš, že už nás taky pobolívaly nohy, ale to bylo od šlapání, ne od toho, že jsme si je přeseděli, jako se stává vám u počítače.  Opravdovým zážitkem byl ale závěrečný sjezd k chatě Polánka v Nových hradech. Byl asi tři kilometry dlouhý a zrovna se silně rozpršelo. A my jsme se v tom lijáku na té české silnici řítili až čtyřicetikilometrovou rychlostí. Jupí! To byl adrenalin. My se řítili dolů jak husiti.

Už jsme na té cestě byli v Poděbradech, Kolíně, Litomyšli nebo Moravské Třebové a měla jsi, Evičko, pravdu, že mnohem víc bychom z těch měst viděli, kdybychom si našli fotky na počítači. A že bychom si ušetřili čas a námahu,. to je taky pravda. Ale víš, Evičko, my jsme staří a tak to bereme jinak. Jen si to představ:  

1. Když si chceme něco říct, tak si neposíláme esemesky. My si to prostě řekneme přímo, z úst do ucha, a ještě se u toho na sebe díváme.

2. Když jedeme krajinou a cítíme, že nás bolí svaly v lýtkách a ve stehnech, víme, že bolí úplně jinak a zdravěji, než když ty sedíš dlouho u televize. 

3. A když si někdy sundáme přilbu z hlavy a cítíme ten vítr ve vlasech a taky to, že fungujeme, že to tělo pracuje, jak má, tak to nám žádný počítač ani ten nejchytřejší telefon na světě prostě nemůže dát.  

Přeju ti, abys tohle všechno mohla zažít už teď, v dětském věku. Na opravdické zážitky nemusíš čekat až do stáří. To my dnes sklízíme celoživotní prémii za to, jak jsme žili dosud.

 

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Macháčková
To je tak hezký článek, že je mi lito, že jsem ho přehlédla. (Asi jsem byla někde na kole).
Jarka Wirterlová
Krásný článek, Evička se určitě poučí.Velice vtipně napsáno.
Naděžda Špásová
Hezké, vtipné, poučné. Šťastnou cestu. Husity si Evička najde na webu.
Helenka Červenka
OMG! Lajkuju!!!
Olga Štolbová
Milý dědo, nebo bábinko? Moc ti děkuju za dopis, je fakt boží a dobře, že jsi ho nenapsal rukou, to bych vážně nedala. A co jsou husiti, to teda nevím. Příště zas napiš, je to hustý. Pac a pusu tvoje Evička.
Eva Balúchová
Oldřichu,chytré,vtipné.Mrzí mě,že vás nemohu přijet přivítat do Olomouce,tak vám aspoň všem popřeji příjemnou poslední etapu.Jste všichni BORCI !!!
Alena Vávrová
Tak to je senzační odhalení pro nejmladší generaci, to se Ti, Oldřichu, móc povedlo, palcuju!!
Věra Ježková
Opět moc hezké.
Elena Valeriánová
To je prostě skvělé! Nejdříve jsem se smála a pak mě něco zaštípalo v očích. Ten dopis s Vaším dovolením přepošlu mému 14-ti letému vnukovi a pokud máte podobnou "evičku" doma, pošlete ten dopis i ji. Jen nevím, jestli budou vědět, kdo to byli ti husité?
Mirek Hahn
:-))) Skvělé !
Eva Mužíková
Po celodenním šlapání do pedálů má milá Evičko dědeček jistě údy znavené, ale mysl jeho je jak vidno svěží. .... Oldřichu čím dál, tím lépe:))) Tak ať vám na té poslední trase slunce svítí, kolečka ať se rychle k cíli řítí, před výkony celého týmu se skláníme velice - liberecký pejsek Bertík a bábinka Bertice:))))
Alena Tollarová
A jak se po takové opravdové námaze dobře, spí, to bych Ti taky přála poznat, Evičko. Tak dobrou noc a vyspěte se do růžova.
Marie Seitlová
Moc pěkný dopis jste Evičce napsal. Přeji zdárné zdolání cesty a hlavně dobré počasí bez deště.
Marie Novotná
SUPER !Přeji hodně sil,dobré počasí a vítr v zádech-bez deště.Díky za zveřejněný dopis,,pro Evičku".V kolik hodin je předpokládaný dojezd do Olomouce?nechtěla bych zmeškat první hlášení o dejezdu. :-)
ivana kosťunová
Milá Evičko, tenhle dopis si dobře schovej, jednou pochopíš ...