Hrátky s češtinou: Okoř pokoř
Foto: internet - Daniela Šišková

Hrátky s češtinou: Okoř pokoř

28. 9. 2017

Následující básničku jsem napsala v květnu 1978 po poněkud nevydařeném výletu nás kamarádů z jednoho pracoviště, různě se svými rodinnými příslušníky, na Okoř. Stala se velmi oblíbenou. Myslím, že se hodí víc sem než do poezie. Posuďte sami.

(Přestože lépe působí, jsou-li verše psány pod sebou, napsala jsem je zde do řádků, abych nevytvořila příliš dlouhou  nudli.)

Okoř pokoř / přilož nálož / učiň příkoř / tomu hradu / který bradu / pyšně tyčí / pasti líčí / aby pěšce / zlákal lehce / přijít k sobě / v každé době / a pak smál se / že ten hnal se / k svému cíli / víc než míli / v botě díru / v srdci víru / že ho čeká / náruč měkká / krčmy vnadné / pivo chladné / pokrm skvělý / číšník bdělý / a pak našel / taje kašel / dveře pevné / jimiž nehne / bledý zlostí / složil kosti / u zdi v prachu / plný strachu / tropil zmatky / jak jít zpátky / když se dítka / něžná kvítka / každé s boulí / k sobě choulí / hlady křičí / vítr fičí / voda z nebe / krutě zebe / velkým bodne / pití vhodné / a pak zase / v celé kráse / hledat cestu / kudy k městu / muž se honem / stává koněm / dítě jásá / jaká klasa / koním více / rudnou líce / míjí sice / Čičovice / v rytmu polky / Krajoholky / cíl je ale / dalek stále / zvonu tluky / Středokluky / bližních láska / strádá cháska / spěje v klusu / k svému busu / který v noci / tajnou mocí / jede zvolna / od Záporna / směrem k Praze / po své dráze / pěšec heká / náruč měkká / už ho vítá / skoro svítá / raněn v duši / jasně tuší / velké lání / od své paní / strach ho deptá / tiše šeptá / cítě příkoř / Okoř pokoř!

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Hašková
Moc jsem se pobavila. Děkuji.
Věra Ježková
Moc děkuji. Mám radost, že jsem pobavila i vás, po téměř čtyřiceti letech.
Libor Farský
Líbíííííí. Ale příště, prosím, raději klasicky pište pod sebou.
Oldřich Čepelka
Zdraví dravý Hodkovice. Těchhle veršů ještě více!
Blanka Macháčková
Krásné hrátky.
Zuzana Pivcová
Čtu tu hrátky s češtinou a vím, že jsem po více než týdnu zase doma u nás.
Helenka Červenka
krása češtiny
Lidmila Nejedlá
Věrko, povedené! Nechtěla jsi tvořit nudli, tak abychom nezabudli. Dala jsi to do řádků, tak je všechno v pořádku, čtu to jako pohádku.
Alena Vávrová
Jj, pěkný příběh a ještě lépe podaný! My jsme před lety také Okoř nepokořili. Nechali nás dojít akorát k hladomorně a pak nás vyhnali, že se tam natáčí.