Ještě máte v Brněnských horách vlky?
Ilustrační foto: pixabay.com

Ještě máte v Brněnských horách vlky?

29. 9. 2017

Obsahem tohoto článku je příhoda s vtipem a reakcí na vyřčený vtip, jeho pochopení nebo nepochopení, ale o tom níže.

Není třeba vhodné dětem ve školce vyprávět vtip o Leninovi, a je umění odhadnout posluchače, co dokáže pochopit, a co už ne. Nejhorší pro vypravěče je, pokud osoba, jíž je vtip určen-vyprávěn, jej nestráví, a nastane mrtvá pauza. Někdy pomůže k pochopení třeba jen kratičký doslov nebo vysvětlení, někdy nepomůže nic. Je to o to horší, pokud je posluchačem vtipu krásná žena, o níž si myslíte z předchozích jednání, že má IQ na rozdávání.

Stalo se to kdysi dáááávno, zhruba v době, kdy Mrtvé moře začalo teprve marodit. Jezdil jsem jako řidič náklaďáku pro moravskou firmu, a nakládal a skládal jsem různě po Čechách a Moravě. Ve firmě nedaleko Prahy jsem několikrát měsíčně nakládal a vozil to většinou na jižní Moravu. Doklady k nákladu nám vydávala celkem hezká slečna, a tak byla samozřejmě většinou šoférů oslovována i mimo pracovní proces.

Bylo to v listopadu či půlce prosince, venku sněžilo již od rána, u nás asi pět centimetrů sněhu, u Muzea tři, venku na nule jako minule, a výhled na cestu a noční dojezd docela mizerný. Ta výše popsaná dáma mně popřála hezkou cestu do Brna a já na to odpověděl.

Mnou vyřčený text jsem měl již předem připravený, byla tam totiž fronta, já stál jako poslední, a měl jsem čas si to promyslet slovo od slova. Přednesl jsem jej hlasitě, srozumitelně a zřetelně, aby to slyšeli i ostatní z osazenstva kanceláře.

„Milá paní, to si snad děláte legraci, vy nesledujete zprávy? V Brně mají již druhý den sněhovou kalamitu a je vyhlášen zákaz vycházení. V ulicích jsou dva metry sněhu, veškerá doprava stojí. Obyvatelstvo je nouzově zásobováno vrtulníky a psími spřeženími. Městská policie vyfasovala saně a lovecké pušky a střílí medvědy a vlky co se stahují z okolních hor“.

A ta reakce??? Žádná, ta dáma jen tiše, nehnutě zírala a výraz nulový. Stejně by reagovala cizí žena, kdybych ji pozval na rande do Gayklubu. Kolegové z kanceláře na nás koukali, došlo jim, co se stalo, a solidárně mlčeli. Připadal jsem si velice trapně, rychle jsem se rozloučil a vypadl ven. Celou cestu jsem přemýšlel, kde jsem udělal chybu, zda v textu nebo v přednesu, ale na nic jsem nepřišel.

A celkový dojem z té příhody? Vzhled a inteligence, zvláště u atraktivních žen, nemusí mít stejnou hodnotu.

Hodnocení:
(4 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Libore, ty jsi pěkný ptáček, takhle žertovat s ženami před vánocemi. To, že paní nereagovala, tě neeemusí mrzet.
Ilona Kolářová
Libore, vidíš to jen ze svého úhlu pohledu. Jak píšeš, dlouho sis připravoval odpověď a to je možná kámen úrazu, protože to nebylo spontánní a většinou každá připravovaná odpověď se mine účinkem. Potom třeba skutečně paní neměla náladu na podobné vtípky. Nechci se jí zastávat, ale vím podle sebe, že když mi přijde k okénku několik rádoby vtipálků po sobě, hlavně v noci a myslí si, kdoví jak nejsou vtipní a neodolatelní a že se nad jejich šarmem budu rozplývat, tak udělám přesně to samé co dáma z příběhu a ještě si myslím své. Ono také záleží na situaci a někdy člověk nemá náladu na vtipy i kdyby byly sebelepší. A potom také, takový druh humoru nemusí vůbec někomu sednout. Doufám, že ses neurazil, to bych byla nerada.
ivana kosťunová
Já mám tenhle druh humoru ráda . Asi bych pochopila, i když taky nepatřím k atraktivním ženám. Takže bych asi nebyla v symbioze :))
Zuzana Pivcová
Je pravda, že mám dny, kdy bych nad takovým zpravodajstvím také jen nehnutě zírala s nulovým výrazem. Ještě, že nepatřím k atraktivním ženám, u mě by byl vzhled a inteligence v symbióze. :-)))
Věra Lišková
Před vánoci, ze všeho uklízení a pečení nemají ženy nejlepší náladu a proto je někdy nepobaví ani dobrý vtip.
ivana kosťunová
Já bych sázela spíš na mužskou solidaritu - tvářili se nenápadně.
Libor Ptáček
Nevím, bylo to tak náročné na pochopení ?
Ilona Kolářová
Libore, co když ti kolegové, co koukali z kanceláře, to nepochopili také?