Návštěva Národní galerie
ilustrační foto: pixabay.com

Návštěva Národní galerie

2. 10. 2017

Minulý týden jsem navštívila Národní galerii v Praze. Všechny obrazárny jsem ani nestačila prohlédnout, žasla jsem nad rozsahem sbírek a nad laskavou péčí průvodců. A vzpomněla jsem si na svou návštěvu před padesátipěti lety.

Tenkrát jsme ve škole měli dějepis a naše paní učitelka nám dala zvláštní domácí úkol: navštívit Národní galerii na Pražském Hradě. A ukázat vstupenku na důkaz, že jsme tam byli.

Z Letné to byla nenáročná procházka, bylo příjemné počasí, obrazy jsou zajímavé, takže jsme se lehko s Jirkou dohodli, že půjdeme spolu. Už nevím, kdo ze spolužáků si toho všiml a koho napadlo, že když koupíme lístky pro celou třídu, nebudou spolužáci muset do galerie. Ani mi to nepřipadalo jako špatný nápad. Proč ne? Jeden lístek stál 50 haléřů, alespoň tenkrát pro děti, takže jsme přijali objednávku a vyrazili.

Cesta do galerie nám příjemně utekla, obrazům jsme se upřímně divili, přeci jen v galerii není člověk každý den, a paní biletářce jsme připravili zvláštní překvapení: My dva jsme koupili a zaplatili 36 vstupenek.

To jsme ještě netušili, jaké překvapení připraví paní biletářka nám. Paní učitelka dějepisu nám sdělila, že se od paní biletářky dověděla, že jakýsi mládenec se slečnou tam koupili 36 lístků. Víc se k tomu paní učitelka nevracela. Proč také? Svým podvodem se spolužáci připravili o zajímavé setkání s výtvarným uměním.

Dneska je vstup do galerie drobátko dražší, ale zase si to člověk v mém věku víc užije. Přece jenom školák má jiné zájmy, než dospělý. Přesto si myslím, že měla paní učitelka tenkrát dobrý nápad. A my to neuměli ocenit.

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Macháčková
Do galerií je dobré chodit s průvodcem (pokud možno znalým obrazů a malířů). Pak je zajímavá i pro školáky. A některé galerie to umí.
Věra Ježková
Hezký příběh. Jako dítě bych určitě dala přednost povinné návštěvě galerie před výchovným koncertem.
ivana kosťunová
Nemyslím, že od p. učitelky to byl dobrý nápad. Každá povinná akce budí odpor. Zrovna jako při četbě - někdo je schopen přečíst F.L. Věka v deseti letech, jiný k témuž dozraje až v 16. To samé s obrazy.
Zuzana Pivcová
Byli jste podnikaví a nikomu bych to neměla za zlé. Postoj k umění si člověk většinou vytvoří až trochu později. Vím, že nám kdysi dal učitel anonymní dotazník, jakou hudbu máme rádi, já napsala, že moderní, ale i Rusalku a Mou vlast, všichni nezvedenci hned poznali, že to je moje odpověď, a měli z toho legrácku, žádnou úctu ke mně. :-)