Lilien, Olivie, Meda. Jména, která frčí
Ilustrační foto: pixabay.com

Lilien, Olivie, Meda. Jména, která frčí

3. 10. 2017

Víte, že existuje žebříček skokanů mezi jmény? Tedy jmen, kterých se najednou dává o hodně více než dříve. V současnosti ho tvoří tato: Lilien, Olivie, Meda. A z těch chlapeckých: Vasyl, Eliáš a Janek.

Každá generace má jména, která převažují. Zatímco mezi sedmdesátnicemi je jméno Ella či Natálie naprostou výjimkou, když dnes přijdeme do kterékoli první třídy, vsaďme se, že tam nějaká Ellinka či Natálka bude.

Tak si zkusme zjistit, jaké jména frčela, když se rodily ženy, kterým je nyní kolem šedesátky. Favoritkami byly například Věry. Nejvíce Věr je nyní mezi ženami ve věku šedesát tři let. Jestli se jmenujete Marie, nejpravděpodobněji je vám jednašedesát let. Právě v tomto věku žije v Česku nejvíce žen s tímto jménem. Celkově připadá jedna Marie na čtyřicet obyvatel Česka. Podobně si stojí Marty, také jich je nejvíce mezi ženami ve věku těsně po šedesátce. Stejně jsou na tom Jaroslavy, také těch je nyní nejvíce mezi šedesátnicemi. Mezi padesátnicemi naopak vládnou Evy, Hany, Jany, Heleny.

Jak jsou na tom pánové? V generaci dnešních šedesátníků najdeme nejvíce Josefů, Františků, Vladimírů. Některá jména se už vyskytují převážně u starší generace, například Adolfové mají věkový průměr šedesát osm let. Naopak lidé začínají dávat zvláštní jména, která se dříve v Česku nevyskytovala, a tak přibývá například holčiček se jménem Scarlett. Věkový průměr tohoto jména je velmi nízký, pouhých devatenáct let. Nositelek tohoto jména už v České republice žije šedesát jedna.

Vybrat jméno pro dítě je jedna z nejtěžších disciplín a často kvůli tomu vznikají i pořádné hádky v rodině. Jedna osmašedesátiletá dáma se nedávno téměř zhroutila při zjištění, že vysněné vnouče, o němž si myslela, že už se ho nedočká, se bude jmenovat Dagobert. „Dcera si za tím jménem pevně stojí a i když jí to celá rodina rozmlouvá, je odhodlána ho tomu nebožátku dát,“ vypráví dotyčná. Rodina je kvůli tomu rozhádaná, aniž se zatím dítě narodilo. Ovšem pozor, může být i hůř.

V Ostravě jedna rodina chtěla dát nedávno dívence jméno Análie. Ne, není to překlep, ne Amálie ale Análie. Na matrice to nepovolili. Neuspěl ani otec, který chtěl dát narozené dcerce jméno Investice. Zdůvodňoval to tím, že dítě si žádá spoustu peněz, tedy investic. Při podobných sporných případech, kdy se matrikářkám jeví, že se lidé poněkud moc rozšoupli, nastupuje soudní znalkyně Miroslava Knappová, který je specialistkou na uznávaní jmen.

„Jména musí být oficiálně existující a pravopisná, což například jméno Análie není. Ovšem pozor, kdyby rodiče žádali o jméno Annalie, tedy s dvěma n, už by jim to prošlo,“ vysvětlila. Schváleno by bylo i polské jméno Analia. Miroslava Knappová také uvedla, že cizokrajně znějících jmen v poslední době přibývá z následujícího důvodu: „V mnoha domácnostech nyní žijí rodiče, z nichž je jeden Čech a jeden cizinec. Mnohdy tedy vybírají jméno z oblasti, odkud cizinec pochází.“

Trendem nyní také je dávat novorozencům jména zdvojená, například Lilian Sarah nebo Nelly Sofie a podobně. Ale pozor, na výsluní se vrátil i starý zvyk dávat synům jména  po otcích a dědech. Což je v rodinách samozřejmě vítáno více než jména nová cizokrajná. Nejčastěji se dědí jména Jan, Tomáš, Petr, Václav a Jiří, z těch dívčích Marie, Lucie, Veronika, Barbora a Kateřina.

Zkrátka je jasné, že jména v generaci dnešních šedesátníků a výše jsou ve srovnání s tím, co se nyní  vidí na matrikách, v podstatě nuda. Když se však na to podíváme z jiného úhlu pohledu, blahořečeni budiž rodiče dnešních seniorů, kteří nedávali jména jako Jakomo, Chuanito či Emporio King. Ano, tato jména nedávno skutečně dali Češi svým dětem.

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
V mé věkové kategorii byla Zuzana naprostou výjimkou a moje kmotra kárala maminku, že jí to jméno budu vyčítat. Další Zuzany nastoupily až díky hitu Waldemara Matušky, tedy asi o 12 let později. Mé spolužačky byly jednoznačně Hany, Jany, Evy, Zdeny, Věry, Marie, Jitky, Jiřiny, Vlasty. Jako učitelka v 70. letech jsem učila samé Moniky, Michaly a Martiny. Nejkurióznější byla staročeská jména dvou dospělých sourozenců, které jsem znala z tábora s výukou němčiny jako vedoucí - Srpoš a Ludiše. Moje kolegyně z archivu pojmenovala dcerky Doubravka a Zdislava. Když slyším volat na chlapečka Neklánku nebo Samueli a na děvče Annabel, tak se usmívám. To nic, po válce dávali třeba v cizích zemích na počest vypálených Lidic dívkám toto jméno.
Jana Baloušková
Před 40 roky bylo velmi módní jméno David. Stačilo na hřišti zavolat Davide a hned několik chlapečků zvedlo hlavu. Velmi jsem se zasmála nad jménem Patrik Břečka. Dnes se dávají jména podle jmen dětí herců, zpěváků, jako Sofie, používají se podivné zkratky, jména "americká" dostávají děti s ryze českými příjmeními. Každý měsíc si čtu jména dětí narozených v naší porodnici a žasnu. Samá Jasmína, Amee, Lilien, Ava, Melissa, Tereza už jen sem, tam. Chlapečci - Benjamín Pivoňka, Menelik Boušek, Justin Novák, Bonifác Rusý. Moje vnučka Žofie dostala české jméno, bylo výjimečné 6 let, nyní dala toto jméno známá zpěvačka a už je to jméno módní!
Věra Ježková
Děkuji za zajímavý článek. Potvrzuji statistiku. Jsem Věra ve věku 63 let. (Měla jsem být Hana. Maminka v porodnici prý myslela, že se jí ptají, jak se jmenuje ona, a ne, jak se mám jmenovat já. A pak už to nechtěla měnit, i když chtěla Haničku. Se svým jménem jsem spokojena.)
Jiřina Votavová
Někdy je to přímo hrůza a děs, co někteří rodiče vymyslí. Chudáci děti. ☻