Já už se to nedozvím
ilustrační foto: pixabay.com

Já už se to nedozvím

4. 10. 2017

Ležím na kraji lesa, mé tělo se třese a v zoufalství mlátím hlavou o pařez. Brzy přijde smrt. Už na mne dýchá horkým dechem. Pak teprv přestanou ty prudce křečovité bolesti. Z mých očí, už několik dní slepých, se řine nezadržitelný proud slz. Myslí někdo na moje utrpení? Znám to vaše zavírání očí a odvracení hlavy. Jen ti nejsoucitnější z nejsoucitnějších si možná nad mým osudem povzdechnou. Ale soucit mi nestačí. Proboha, dělejte něco, pomozte mi! Chci žít. Chci toho tak moc? Kolik musí mít člověk miliard, aby si řekl: "Už dost. Víc nepotřebuji, to mi k životu stačí" ? Kolik je potřeba krutých smrtí, aby někoho napadlo, že to za ty peníze nestojí. Nebo už je pozdě? Už bude dál život ztrácet cenu? Já už se to nedozvím, tělo ztrácí cit a boj o život už prohrávám. Tělo už se přestalo třást. Od země jde chlad. Už mi nepomůžeš. Teď už můžeš pomoci jen sám sobě. Uvědom si člověče, že jsou na světě větší hodnoty, než jsou peníze a něco udělej. Jinak třeba ty taky pro něčí zisk skončíš jednou podobně bídně a v bolestech,  jako teď já, obyčejné lesní zvíře, srnec.


Z tisku:

V České republice se zřejmě mnohým zemědělcům finančně vyplatí pěstovat spíše řepku olejku, než obilí, a tak polí s touto rostlinou přibývá. Spolu s nimi ale bohužel přibývá i hladovějících srnek, které zelené lístky řepky v období zimy konzumují - to jim ovšem způsobuje slepnutí. Rostlina obsahuje látky, které srncům ničí játra, plíce nebo nervovou soustavu.Takovéto srnky pak bloudí nemocné a slepé po polích a lesích. Vrážejí hlavou do sromů a způsobují si tak poranění. Umírají v dlouhých bolestech, nebo je pak zastřelí myslivci.

V posledních letech zaplavily republiku lány řepky a kukuřice. Chemikálie, pesticidní látky, jimiž se právě tyto energetické plodiny, řepka s kukuřicí hnojí, se přesouvají do podzemních vod a významně je znečišťují. A to i do hlubokých vrtů,  sloužících ve většině případů jako zdroje vody pitné.

Více na:

http://zpravy.idnes.cz/repka-zabije-rocne-stovky-srncu-myslivci-jsou-bezmocni-pjk-/zahranicni.aspx?c=A100330_170813_vedatech_taj

http://ceskapozice.lidovky.cz/podpovrchova-voda-v-cesku-je-plna-hnojiv-fdh-/tema.aspx?c=A170925_131728_pozice-tema_houd

Hodnocení:
(4.8 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Působivé a ano, patří to k argumentům proti řepce a kukuřici.
Lenka Hudečková
Smutné, až mi to vehnalo slzy do očí. Když člověk sleduje zprávy, tak o tomto problému se ví, mluví se o něm, ale neřeší se moc...bohužel :-(
Ilona Kolářová
O tomhle problému se mluví několik let a nic se s tím neudělalo. Řepka vesele jede dál.
Anna Čípová
Moc smutné čtení.
Alena Tollarová
O těch srnkách a jejích potížích po pastvě na řepce vím dávno a bohužel jich dost na těch řepkových polích vídám ... Spíš ale asi dojde k zdecimování srnčí zvěře než upuštění od pěstování řepky. Co s tím?
Jana Šenbergerová
Působivé, smutné. O to smutnější, že nejde jen o životní prostředí pro zvířata, ale také nás, lidí. To mi připomnělo, že mi přišel tento e-mail: https://www.hybejmevolbami.cz/ Jako jednotlivci málo zmůžeme, ale budeme-li tlačit na své zvolené zástupce ... Prý se uvažuje o zrušení Ministerstva životního prostředí. Pak by měli volnou ruku všichni, kterým zjevně na našem společném životním prostředí pramálo záleží, když dávají přednost jen svému vlastnímu prospěchu bez ohledu na dopady na přírodu.
Jiří Libánský
Dnes je mezinárodní den zvířat. A já právě dnes jsem si uvědomil, že asi není na světě zvíře, které by v něčem mnohonásobně nepřekonávalo možnosti člověka. Neumíme létat, ani pořádně plavat, blbě vidíme i slyšíme, běháme pomalu atd. Takže to, že nám to trochu lépe myslí, to je asi jediné, v čem jsme lepší než jiní živočichové. Přitom nás ovládá neoprávněně vysoký pocit nadřazenosti a jedinečnosti. Každý živočich je přitom v něčem obdivuhodně jedinečný. Když bychom si to uvědomovali, byli bychom více sapiens. Fotka je pěkná, ale je to cizí peří. To jsem neuvedl. Moje chyba. Redakce (Zuzana) to napraví.
Marie Seitlová
Moc zajímavý článek, řepka mi také vadí, ale tohle o srnkách jsem nevěděla. Moc smutné....
Věra Ježková
Krásně napsané, velice působivé, smutné, pravdivé.
ivana kosťunová
Oceňuji i skvělou fotografii.
ivana kosťunová
Také mě napadlo, co dělají ochránci zvířat a různé ty instituce, které platíme ze svých daní. Další výmysl EU, který má katastrofální následky.
Zuzana Pivcová
Bláhově jsem se domnívala, že dnes už je vztah u nás k živé přírodě na jiné úrovni. To jsem se mýlila. Na jedné straně existují záchranné stanice pro jednotlivá zvířata, na druhé se nechávají bez povšimnutí (a vlastně utajeně) takhle hromadně hynout? Je mi z toho zle. A kdo u nás proti tomu může zakročit? Ministerstvo životního prostředí?
Lidmila Nejedlá
A kdo za to může??? Lidé na této planetě!!!
Hana Rypáčková
Je to tak. Půda - živitelka je nemocná. Nehospodaří se na ní správně. Potřebuje hnůj od krav , aby udržela vodu. Střídání polí a luk, plodin a lásku k půdě od člověka. Přirozené potravní řetězce ničí člověk. Je to nejhorší zvíře na planetě. Ztratil instinkty a neřídí se srdcem, jen nemocným, zvráceným spotřebitelským rozumem.