Čím jsme starší, tím více nám škodí alkohol
Ilustrační foto: pixabay.com

Čím jsme starší, tím více nám škodí alkohol

10. 10. 2017

Všimli jste si toho někdy? Zatímco ve třiceti nám po třech sklenkách vína bylo fajn, v padesáti máme druhou a cítíme se unaveni. Snášenlivost alkoholu se s přibývajícími léty prudce snižuje.

A pokud někdo tvrdí, že se ho to netýká, nedělá dobře. Jeho orgány s alkoholem bojují mnohem obtížněji, než když býval mladý, i když se on sám třeba cítí být psychicky a fyzicky zcela fit.

"Mnoho lidí ve vyšším věku samo od sebe omezuje pití alkoholu, protože cítí, že jim nedělá dobře," upozorňuje známý bojovník proti alkoholismu primář Karel Nešpor. "Tak je to přirozené. Pokud však starší člověk podléhá tlaku okolí a poslouchá ty, kteří říkají: sklenka nikomu neuškodí, ještě jednu do druhé nohy a podobně, riskuje mnohem více než v mladším věku. Je třeba si také uvědomit, že alkohol se nesnáší s mnoha druhy léků, které starší lidé užívají," podotýká.

Mít kocovinu ve dvaceti je sice nepříjemná, ale pokud se to stane výjimečně, také úsměvná záležitost. Kocovina v šedesáti ale hrozí dalšími vážnými zdravotními následky. "Alkohol zatěžuje srdce, játra, krevní oběh a poškozuje paměť. To všechno jsou faktory, které právě u seniorů mají na jejich kondici obrovský vliv," varuje Karel Nešpor. Případů, kdy zdánlivě banálních pár skleniček způsobilo u staršího člověka velký problém, evidují lékaři čím dál více.

Už to není, co kdysi bývalo

Mnozí lidé jsou totiž zvyklí pít alkohol běžně a neuvědomují si, že s přibývajícími lety jej snášejí jinak. Čtyřicetiletá Klára si před časem dala se svou sedmdesátiletou mámou láhev vína. "Mamince bylo ráno velmi zle. Divily jsme se proč, dříve jsme sedmičku na půl pily zcela běžně. Lékařka řekla, že tato dávka však je pro ženu jejího věku a zdravotního stavu hodně. Maminka zhubla, bere léky, zkrátka tolik vína už pro ni není vhodné," vypráví.

Také dvaasedmdesátiletý pan Stanislav má s pitím nedobrou zkušenost. Celý život si dával s kamarády na chalupě panáky a chodili na pivo. Najednou cítil, že mu každý panák alkoholu dělá špatně. "Zvýšil se mi tlak, dokonce jsem zvracel. Dlouho jsem si nechtěl připustit, že je to alkoholem, vždyť jsem nepil více než dříve. Zkusil jsem dva měsíce abstinovat a lékař se divil, v jak dobré kondici najednou jsem. Upravil se mi tlak, přestal jsem mít závratě," vypráví.

Karel Nešpor dělal průzkum, kolik je v Česku abstinentů. "Těch, kteří nikdy nepili alkohol, je v Česku 2,6 procenta. Těch, kteří začali abstinovat až v pozdějším věku 8,4 procenta, tedy podstatně více a předpokládáme u nich především zdravotní důvody," vysvětluje.

Pozor na skrytý alkoholismus

Ovšem pozor, počet Čechů, kteří se za posledních dvanáct měsíců nenapili ani kapky alkoholu, je ve srovnání se situací v jiných zemích, velmi malý. Podle údajů Světové zdravotnické organizace se za posledních dvanáct měsíců nenapilo alkoholu přes deset procent Čechů. Ovšem na Slovensku to bylo přes třicet procent obyvatel, v Německu přes devatenáct procent, v Rakousku přes dvaadvacet procent a v Polsku dokonce přes osmačtyřicet procent obyvatel. "Spotřeba alkoholu je Česku stále vysoko nad evropským i světovým průměrem," upozorňuje Karel Nešpor.

Zajímavá je studie britských lékařů, kteří tvrdí, že právě mezi lidmi vyššího věku sice na jedné straně přibývá těch, kteří pití omezují ze zdravotních důvodů, na druhé straně ale i těch, ze kterých se stávají takzvaní skrytí alkoholici. Mnozí senioři právě alkoholem zahánějí deprese, samotu, hádky s partnerkou či partnerem, bezradnost ze ztráty práce. Podle britských psychiatrů tvoří mezi závislými na alkoholu až třetinu právě lidé, kteří začali pít ve vyšším věku. Na rozdíl od mladých lidí, co chodí do společnosti, se o jejich závislosti dlouho neví, protože obvykle pijí v ústraní, sami doma.

Existuje tedy něco jako bezpečná dávka alkoholu pro lidi vyššího věku? Ne. Lékaři se brání jakémukoli vytváření norem v této oblasti, protože zdravotní stav a životní styl každého seniora je jiný. Sklenička, která pro jednoho může být příjemné povzbuzení, může pro jiného znamenat start velmi vážných zdravotních problémů.

Takže lékaři vzkazují: Především v teplých letních dnech zacházejme s alkoholem opravdu opatrně!

Hodnocení:
(4.4 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Faldynová
Alkohol jsem nesnášela nikdy a dnes jsem ráda, že jsem ušetřila nejen zdraví, ale i peníze. Odhánět alkoholem depresi je nemožné, alkohol depresi prohlubuje. Zkoušet to nemusíte, už na to dávno přišli psychiatři. Přeji vám kamarády, se kterými pít nemusíte!
Soňa Prachfeldová
Divoké mládí už je sice za mnou, přesto mám pořád ráda bílé vínečko, člověk by měl znát své hranice zejména ve zralém věku. Prý když se to přežene a několi dní se nemůže ten nešťastník ani podívat na sklínku několik dní ,tak je to dobré, není ještě alkoholik. V opačném případě musí mít vyprošťováka. Ze zdravotních důvodů se musíme odříct mnoha příjemných věcí - bohužel !
Dana Puchalská
Je to pravda. Měla jsem kolegyni jejíž švagr si s pitím alkoholu nedal pokoj ani po amputaci obou nohou. Měl tak tvrdou ,,palici,, že si umanull,, , že mu to pomůže a že mu nikdo nic nedopřeje. Takže brzo byl pohřeb. Nejsem abstinent, mám ráda dobré pivo, víno i sklenku něčeho ostřejšího, ale jsem zdravá. A léčení splínu a starostí pitím je fakt cesta do pekel. U nás v rodině je docela dobrá dlouhověkost. Tak si myslím, že jestli to vyjde, budu tu srašit ještě pár let. Manžel je abstinent (ze zdravotních důvodů) a těší se z každého nového dne. Fakt. Sice někteří lidé toto nechápou, ale naši přátelé ano. A drží mu palce. A ta kocovina ve starším věku je nejen krušná, ale myslím si i směšná.
Zdenka Jírová
Jedna lidová moudrost říká, není dobré zahánět smutek alkoholem, protože ten umí v alkoholu dobře plavat.
Věra Ježková
Zahánění depresí a starostí alkoholem je cesta do pekel. Myslím, že pokud člověk nemá někoho blízkého, kdo by mu pomohl, měl by vyhledat lékaře. Léky mohou duši uzdravit, alkohol ne.
Novák Vladislav
Kdysi jsem pil 15-20 piv denně. Od nějakých 55. let tak 3-4 denně a ve svých 64. letech prakticky abstinuji. Nejsem zarytý abstinent, ale bez problému odolám lákání kamarádů, abych šel na pivo. Vlastně mě odrazuje kocovina, ale i stav opilosti. Ničil jsem si zdraví abnormálně silným kouřením, pijáctvím a dnes si říkám, proč jsem s těmito neřestmi vůbec začal. No jo, to je ta "moudrost" stáří a skutečná hloupost mládí, kdy si mladý člověk neuvědomuje, že bude velmi a velmi obtížné s takovými závislostmi přestat. Značně jsem si poničil zdraví, prokouřil barák, ale zaplaťpánbu, už je to za mnou. Hodně mých kouřících a pijících kamarádů už tu není...
Mirek Hahn
Poměrně rozumně zpracované téma. Opatrnější nakládání s alkoholem v seniorském věku nakonec šetří i peníze :-) Opravdu jsou alkoholem ohroženější lidé, kteří nebyli připraveni na stárnutí. Bohužel znám pár mužů, kteří byli na stará kolena vyhnáni, z domova do hospod, neustálými nároky a požadavky svých manželek.
ivana kosťunová
Taky nevím. Můj dědeček si dával každé ráno panáčka - prý na roztažení cév- bylo to na radu lékaře. Dožil se 82 let a teď se dozvídám, že byl asi skrytý alkoholík. :))
Blanka Macháčková
Tak nevím. Tento článek je v přímém rozporu s mojí oblíbenou knihou Náš dědek Josef. Ještě že si mohu vybrat! :)