Sice jsem starší, ale spokojená
Ilustrační foto: ingimage.com

Sice jsem starší, ale spokojená

5. 10. 2017

Kdo se obtížněji vyrovnává se stárnutím - muži nebo ženy? Obvyklá odpověď: samozřejmě, že ženy. Více je trápí vrásky, povadlá pleť, šedé vlasy. Ale je to tak doopravdy?

V poslední době se zdá, že se ženy vypořádávají s přibývajícími léty lépe než pánové. Tady je šest důvodů, proč by si ženy měly uvědomit, že v seniorském věku mají příjemnější život než muži. Pravda, některé jsou trochu drsné, ale snad to čtenáři – pánové vydrží.

1. Šedesátiletá dáma s obarvenými vlasy vypadá vždy dobře. Působí mladší a nikdy se nikdo nebude divit, že má šediny zabarvené. Šedesátiletý muž s obarvenými vlasy vypadá směšně, byť by na něm zapracoval nejkvalitnější kadeřník. Ve většině případů navíc na mužské hlavě už nic k barvení nezůstalo.

2. Ženy jsou zdravější. Češky se dožívají v průměru osmdesáti let ve slušné zdravotní kondici. Češi umírají průměrně v sedmdesáti čtyřech letech. Zní to krutě, ale vdovy zvládají osamělost a ztrátu partnera snadněji. Když ovdoví senior, zpravidla rychle chátrá on i jeho domácnost. Mluvíme totiž o generaci, která byla zvyklá, že vaří, peče, nakupuje a uklízí žena. Ovšem v opačném případě, ovdovělá žena najednou zjistí, že má více času na své zájmy, přítelkyně. No zkrátka, doma je sice smutno, ticho, ale zároveň klid a uklizeno.

3. Ženy v penzi snáze nacházejí práci, přivýdělek. Muž, který pracoval v těžkých provozech či jiných fyzicky či psychicky náročných profesích, o svou práci zpravidla penzí definitivně přijde. Nelze si v sedmdesáti přivydělávat jako horník, řidič autobusu či letový dispečer. Ale poptávka po šikovných a spolehlivých ženách, které vypomůžou s účetnictvím, pečením, hlídáním dětí či korekturami textů, je větší. Mnozí osvícení podnikatelé navíc dobře vědí, že paní vyššího věku je zpravidla spolehlivější než dvacetiletá začínající studentka.

4. I bez sexu se žije dobře. Tedy, přesněji, pro většinu žen s přibývajícím věkem je podstatnější mít v muži oporu, porozumění a přítele, než milence. Takže tím, že ženské tělo prostě v určité životní fázi přestává být tak přitažlivé jako bývalo ani nefunguje tak, jak fungovalo, se většina rozumných žen netrápí. Pánové to v tomto směru mají poněkud jinak. Ty to trápí pekelně a rozum jde přitom stranou. A trápení je přímá cesta k nemocem, nespokojenosti, zkrátka ke stárnutí buďto do podoby mrzutého dědy nebo naopak druhou mízou obdařeného proutníka, který zkouší, zda je ještě šance něco zkusit a je okolí tak trochu k smíchu.

5. Žena má kamarádky. Ano, většina žen si za život vybudovala větší či menší skupinu přítelkyň, se kterými může jen tak nezávazně poklábosit nebo u nich najít oporu v opravdu těžkých situacích. Muži si takovou síť netvoří. Muži totiž celý život s ostatními muži bojují a přetahují se, kdo z nich je silnější, úspěšnější v práci, bohatší, rychlejší, chytřejší... Takže muži v seniorském věku se obvykle nemají komu svěřit, když je opravdu zle.

6. Žena umí vařit. Tímto se trochu vracíme k bodu číslo dva. Osamělá seniorka ví, že když si koupí kuře, ušetří a má týden co jíst, protože z něj uvaří polévku, dva obědy a ještě chutné rizito. Osamělý senior si koupí v supermarketu dvě krabičky s umělými hotovkami do mikrovlnky, nadává, že je to jídlo nedobré a utratí za ně tolik, za co má seniorka obědů šest a ještě k tomu chutnějších a zdravějších.

Kdo ví, kolik dalších důvodů by každý z nás ještě našel při zamyšlení se nad životem seniorů ve své rodině nebo svém okolí. Ostatně, tohle vyjmenovávání dalších bodů, proč by ženy neměly mít obavu ze stránutí, je zábavou jedné partičky ostravských šedesátnic. Říkají, že hledají pořád další, a když je společně čas od času probírají, smějí se u toho jako malé holky.

 
Hodnocení:
(4.9 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Drahomíra Stínilová
Nemyslím, že zrovna muži tak těžce snášejí samotu. Na cyklostezkách vidím ve všední den vesměs osamělé muže mladší i starší v převažujícím procentu. A vůbec neštastně nevypadají. Zatímco ženy si udělají jen kapku času na posezením s kamarádkami, protože je mnohem víc připoutává péče o vnoučata, čistota domova atd.. než muže. Ti to pouze berou jako krátkou zábavu, a když je to omrzí jdou za kamarády do hospody nebo za sportem. Mnozí, co znám z okolí, jsou mnohem spokojenější než ženy. I když se prý dožívají kratšího věku.
ivana kosťunová
Ani já to nevidím tak jednoznačně, ale tak vtipně to zhodnotit jako Blanka M. bych nedovedla :)) . Ty neustálé proklamace šťastného života mi taky vadí. Prostě žiju jak umím a nepitvám to.
Hana Rypáčková
Také mám s prima muži dobré zkušenosti a často ženy jsou ufńukané slepice. A myslím, že sex patří i ke stáří jako láska. A muži vaří někdy moc chutně. Důležité je pro obě pohlaví -nestranit se ostatním lidem, být družný optimista .A co se v mládí naučíš....
Zuzana Pivcová
Osobně nemám chuť pořád srovnávat starší ženy s muži a vyjít z toho vítězně. Právě tak stálé vyčíslování všech pozitivních stránek života starších žen ve mně vyvolává spíš pocity opačné. To je jak příručka na spokojené stárnutí. Jestli jsem spokojená, tak to nepotřebuji pořád analyzovat, proč, a co je či není normální a obvyklé, a proč nemusím mít obavy. I když třeba mnozí nebudou souhlasit.
Zdenka Jírová
S článkem souhlasím, jen bych na obranu mužů chtěla říct, že muž, který má od mládí nějakého koníčka, nedopadá tak zle. Myslím tím například chalupaření a práce s ním spojené, nějakou literární činnost, umět se bavit se sousedy, mít přátele. Který muž nic z toho nemá, většinou opravdu chátrá.
Blanka Macháčková
Ne se vším mohu souhlasit. Já bych určitě nezorala zahradu a neopravila bojler. Co bych ušetřila na brojleru, prodělala bych na bojleru.
Jana Šenbergerová
Až na "stará kolena" jsem se naučila patřičně se radovat ze života. Navíc jsem přesvědčená o tom, že stáří je jedním ze způsobů, jak si opět zajistit mládí. :-)
Věra Ježková
Nadpis jsem vnímala jako protiklad starší – mladší, ne žena – muž. A proto se přiznávám, že ve svých cca šedesáti letech se cítím lépe než ve svých cca dvaceti. Tehdy jsem si nevěděla rady se životem, sama se sebou, svět mi nikdy „neležel u nohou“. „Našla jsem se“ až mnohem později. Takže dnes jsem vyrovnaná, spokojena sama se sebou a užívám si života více a lépe než za mlada.
Jarmila Komberec Jakubcová
Perfektní článek - naprosto s pisatelkou souhlasím.
ivana kosťunová
Mám pocit, že čtu o své matce . Dnešní senioři a seniorky jsou úplně jiní.