Ideální bota pro dámy v letech? Velký problém
FOTO: pinterest.com

Ideální bota pro dámy v letech? Velký problém

20. 10. 2017

Zažilo to mnoho starších či silnějších žen. Najít v obchodech boty, které jsou pohodlné a zároveň vkusné, je obrovský problém. Při pohledu do zaplněných regálů prodejen s obuví se to zdá být neuvěřitelné, ale je to tak.

Výraz „ta správná bota“ je čím dál častěji hlavním tématem diskusí mezi ženami ve věku kolem šedesátky a výše i těmi, které mají nějaké zdravotní obtíže.

Nabídka obuvi v posledních letech je sice na pohled přepestrá, ale jen na pohled. V podstatě ji tvoří tyto typy:

- Nízké baleríny na úplně rovné podrážce, ve které je cítit každý kamínek. Vypadají dobře, ale čím je žena starší, tím více v nich bolí nohy. Navíc je lékaři nedoporučují nosit každý den
 - Elegantní boty na podpatku, které nejsou pohodlné na běžné denní nošení. S přibývajícím věkem, kily nebo zdravotními problémy se v nich prostě nedá vydržet
 - Takzvaně zdravotní obuv, často přímo určená pro seniory, která je sice pohodlná, ale většina žen si v nich připadá jako by šla na pole či rovnou do léčebny dlouhodobě nemocných. Pohodlné a zdraví prospěšné se jen opravdu výjimečně rovná vkusné, moderní, elegantní, prostě šik.

Jak to vidí samotní senioři

Takže tu máme problém. V prodejnách s obuví bloudí čím dál více padesátnic, šedesátnic, sedmdesátnic, které jsou ochotny utratit za boty třeba i větší částku, jen když najdou ty pravé: pohodlné a zároveň pěkné, které vylepší postavu, podtrhnou celkové oblečení.

Kdo ví, proč mají výrobci obuvi pocit, že pokud jsou boty pohodlné, musí být černé či hnědé. Zřejmě mají pocit, že když je žena starší nebo má potíže s chůzí, je jí jedno jak vypadá a rozhodně by tedy neměla zájem třeba o boty modré, béžové, žluté nebo zelené. Ale poslechněme si názory několika z nich.

Pětašedesátiletá bývalá novinářka Olga: „Chodím v teniskách, protože je v nich pohodlně a zároveň si v nich připadám mladě. Ke kalhotám a saku si je beru všude. Když mám boty, které jsou podobně pohodlné, připadám si v nich jako stará bába. Obvykle to jsou černé nebo hnědé lodičky s klínem nebo jakési nevzhledné polobotky. Takže takové si už nekupuju. Nedávno jsem si v letních slevách koupila modré a žluté plátěné tenisky s bílými tkaničkami, tak se už těším, jak v nich na jaře k bílým kalhotám a modrému saku vyrazím.“

Šedesátiletá podnikatelka Hana: „Mám nadváhu a problémy s klouby. Takže nemůžu nosit ani podpatky ani úplně nízké boty. Když hledám něco mezi tím, je obvykle k mání černá či hnědá ošklivost, ve které mám nohy jako kuželky. Jednou jsem si dovezla z Německa červené lodičky na malém podpatku, které jsou tak nesmírně pohodlné, že je nosím už pátý rok. Jenže podobné tady nea ne sehnat.“

Vybírejte pečlivě a nešetřete

Vyrojily se sice obchody se zdravotní obuví, která je určena přímo pro seniory, ovšem najít tam botu, která je vkusná, elegantní a zároveň pohodlná, rovná se výhře v loterii. A tak zřejmě české ženy vyššího věku budou dál mezi sebou mluvit o tom, jak nám ti výrobci a dovozci obuvi v letošní sezóně nabízejí zase samé vysoké podpatky, úzké kozačky, které nejdou dopnout přes silnější lýtka, kozačky, které nemají zipy a tudíž se do nich nejde nasoukat nebo naopak pohodlné boty, v nichž šedesátnice rázem vypadá na devadesát.

Proberme aspoň pár doporučení, jak při výběru a koupi bot postupovat, abychom i v té mizérii zvítězily:

Obuv zkoušejte odpoledne. Ano tohle radí většina prodejců obuvi. Odpoledne je totiž noha unavená, často nateklá a právě v tu dobu se ukáže, zda boty netlačí a opravdu sedí.

Při zkoušení choďte. Procházejte se obchodem, jak je libo. Nemysleme na to, zda obtěžujeme prodavačky, že se na nás někdo divně kouká. Doby, kdy jsme v obchodech obtěžovali, jsme si užili dost. Teď jsme zákaznice a prodavačky jsou od toho, abychom odešly spokojené.

Pozor na velikost. Ta se s věkem mění a navíc různí výrobci číslují různě. Zkusit boty velikosti 38, protože tyhle jsme celý život měly, a odložit je, pokud trochu tlačí s prohlášením „tyhle mi nesedí“, je nesmysl. Třeba sedí, jen potřebujeme o číslo větší.

Nešetřete. Ano, málokdo si může dovolit vyhazovat peníze za drahou obuv, ale právě u bot platí, že se šetření nevyplácí. Levné boty z tržnice se nejenže brzy rozpadnou, ale často jsou vyráběny ze zdraví škodlivých materiálů. To znamená, že mohou způsobovat plísně, ekzémy, ale také třeba zhoršit už tak nepříjemné problémy s klouby. To, co nevadí ve třiceti, může být nebezpečné v šedesáti.

Nebojme se barev. Nebojme se zkusit třeba tenisky nebo boty, které na první pohled vypadají, že jsou určené pro mladé. Třeba zrovna mezi nimi najdeme ty, které nám sednou.

Takže nezbývá než si popřát hodně štěstí při začínajícím pátrání po té ideální podzimní či zimní botě. Protože, jak většina dam ví, najít tu ideální botu do sněhu a mrazu, která je sice pohodlná, ale zároveň nevypadá jako laptě odsouzenců v pracovních táborech na Sibiři, bude určitě hodně těžké.

Hodnocení:
(4.6 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladislava Dejmková
Najít vhodné boty vyžaduje opravdu mnoho běhání a zkoušení a trpělivosti. Boty na podpatku nosím jen do divadla nebo do společnosti, tak mám jedny černé. Od ostatních bot vyžaduji jak pohodlí, tak i to, aby vydržely mých každodenních pět kilometrů chůze po městské dlažbě do práce a zpět. To už je horší, řadu bot vyřadím po jedné sezóně, protože se téměř rozpadnou. Od určité doby, kdy jsem si v návodu u jedněch letních bot přečetla, že jsou určeny pouze pro suché a nenáročné prostředí, přelétnu leták už v prodejně. U nás prostě občas prší.
Hana Rypáčková
Kostru mých bot tvoří boty zn. Josef Siebel. Mám páskové , pak vzdušné s plnou špičkou a polobotky. Vypadají sportovně a to mi vyhovuje. Ostatní nemám na noze dlouho , tak nemusí být tak měkounké...Z těch na fotkách bych si nevybrala. Nelíbí se mi černé boty s hnědým podpatkem. Přišla jsem zrovna od Bati a nic se mi nelíbí. Lituji bot, které musím odložit, že jsou opotřebované...
Zdenka Jírová
Článek přesně vystihuje současnou situaci.Mám také zdravotní potíže, sháním vždy dlouho pohodlné a dobře vypadající boty. Když se mě prodavačka ptá , jestli mi může pomoct, musím smutně odpovědět, že mají sice hodně krásných bot, ale ne pro mne. Například sehnat letní, bílou botu, která je vzdušná a pohodlná, se mi letos vůbec nepodařilo. Nevím, proč se žádnému výrobci asi nevyplácí podobné boty vyrábět, když přibývá seniorů. Copak si nemapují odchod?
Jana Baloušková
Před týdnem jsem jela do Kladna s úkolem sehnat nepromokavé boty na turistiku. Musela jsem ty staré, téměř nenošené darovat, byly tvrdé, těžké, i když drahé a s podrážkou vibram. Prošla jsem v Kladně 7 obchodů a nic, jen na hlavní třídě byl velmi ochotný prodavač a vybral úžasné boty zn. Reebok, decentně barevné, lehké, nepromokavé. Mám obě nohy operované a sehnat jakékoliv boty je malý zázrak. Jsem sice lehčí o 2449 kaček, ale můžu bez obav na výlety!!!
Jana Šenbergerová
Marně sháním boty pro přechodné období, a to mám tu nejčastěji požadovanou velikost. Možná je to právě proto, že jich není nikdy dost. Do většiny těch současných teče i při mírném dešti, a to mám na mysli ty drahé, nikoliv z tržnice.
Věra Ježková
Ideální bota je pro mne ta, do níž se vejdu. Celý dospělý život jsem měla číslo 42, ke stáru už potřebuji 43. Boty na podpatku jsem neměla už spoustu let. (Vzhledem ke své výšce je ani nepotřebuji.) Jsem ráda, že jsem našla v internetovém obchodě baleríny, které mohu v létě nosit. Určitě působí lépe než botasky nebo boty páskové. Nabídka bot se zlepšila, nemusím už pátrat pouze v pánském oddělení.
Zuzana Pivcová
U mě už opravdu nemá cenu o tom víc psát. Pro mě koupit pohodlné boty, ve kterých vydržím, má cenu zlata. To nemohou ty, které nemají problémy s chodidly, pochopit, a já jim to upřímně přeji.
Dagmar Bartušková
Boty na podpatku nosím ráda doposud. Na hladké lodičky nedám dopustit. 4cm vysoké podpatky považuji za optimální na chuzi po městě. Baleriny jsem si nikdy nakoupila, nelíbí se mi tento druh obuvi a nedělají pěknou nohu. Ze všech snímků bot zde u článku bych snad zvolila jen č. 9.
Marie Kovářová
S tím, co si obout, mám problémy téměř celoživotně. "Nekonfekčně" tvarovaná pata, na které nedrží boty typu lodiček - ty mě buďto dřou, nebo padají z nohy, nízko posazený kotník a příčně plochá noha, kvůli které nemohu mít vysoké podpatky a i u těch do šesti centimetrů musím pečlivě vybírat tvar. K tomu citlivá kůže na chodidlech, na které se rády dělají puchýře, když noha v botě klouže. A ze špičatých bot mě bolí noha, jen se na ně podívám. Přesto jsem si našla značku obuvi, která mně vyhovuje, je pohodlná, pěkná, nadčasová a vydrží mnoho sezón (Rieker). Dlouhá léta jsem na procházky se psem nosila Prestige, ale ty poslední mě zklamaly. Kupovala jsem je přes internet s tím, že je nemusím zkoušet, protože je dobře znám, ale jsou tvrdé a mírně se změnil i tvar.
ivana kosťunová
Nevím, odkud autorka čerpala informace, druhů bot je daleko více a vždy je z čeho si vybrat. Větší problém pro mě je velikost 36 a věřím, že stejný problém mají i ženy s velikostí bot 40 a více. Tedy malý výběr v okrajových velikostech.