Utajená závislost na seriálech. Je nebezpečná?
Ilustrační foto: ingimage.com

Utajená závislost na seriálech. Je nebezpečná?

19. 10. 2017

Je to závislost, kterou mnozí tají stejně jako závislost na alkoholu či jiných drogách. Málokdo veřejně přizná, že se těší, až večer zasedne k oblíbenému televiznímu seriálu. Protože by slyšel: Ty na to koukáš? Na takové blbosti?

Televize chrlí stále nové a nové seriály. Znamená to, že se na ně dívá hodně lidí. Kdyby měly sledovanost mizernou, televizní stanice by do jejich výroby další a další milionové částky neinvestovaly. Ale zkusme ve společnosti zavést diskusi na toto téma. Většinou uslyšíme: Ne, na seriály se nedívám. Prosím tě, takové blbosti. Ordinace v růžové zahradě? Co to je, neznám. Případně: Jo, viděl jsem pár dílů, no více jsem nedal...

Takže zásadní otázka zní: Kdo se na ně kouká? No, lidé různí, bez rozdílu věku, vzdělání a společenského postavení. Jen máme pocit, že se to v dnešní internetové, sportovní a aktivní době nesluší přiznat. Tady je příběh z jedné ostravské rodiny.

Čtyřiasedmdesátiletá Hana miluje seriál Ulice. Každý podvečer k němu zasedá, i kdyby se dělo cokoli. Když jí nedávno telefonovala dcera, Hana přerušila hovor slovy: „Promiň, ale jestli nechceš něco důležitého, zavoláme si později.“ „Bylo mi jasné, že raději, než by mluvila se mnou, zírá na Ulici. Přitom si stěžuje, že jí málo telefonuju, že se málo vidíme. Myslím, že má na tom seriálu normální závislost. Jednou jsme ji v létě zvali na grilování a ona řekla, že může jedině odpoledne, aby byla v půl sedmé doma. No proč asi. Jenže my fakt kvůli seriálu odpoledne grilovat nebudeme,“ zlobí se její osmačtyřicetiletá dcera Soňa.

Sama však má tak trochu máslo na hlavě. Ona zasedá k televizi v osm. Její srdcovou záležitosti je seriál Ohnivé kuře. Manžel se jí kvůli tomu směje, ona však nevynechá jediný díl. „No dobře, to je něco jiného, to je večerní relax, protože jsem unavená z práce,“ zlobí se, když jí manžel říká, že je stejný seriálový závislák jako její máma. Zajímavé je, že obě se zlobí, když jim někdo jejich seriálové nadšení připomene. „Připadá mi to, že kdo kouká na seriál, je společností považován za hloupého, ale to je přece nesmysl. Já žiju sama, ty seriálové postavy mi vnášejí do života vzruchy, navíc se tam řeší reálné, zajímavé situace. Taky se mi líbí, že vidím dobré herce. U nás ve vsi zkrátka nemáme divadla jako v Praze, kam bych si večer na ně mohla jít. Myslím, že seriály zpochybňují jen pseudointelektuálové, kteří nevědí, co je to být osamělá a stará,“ shrnuje Hana.

„Je to přirozené, velmi časté sledování seriálů můžeme označit jako únik z reality,“ říká psycholog Karol Kleinman. „Lidé v nich často vidí, že hrdinové mají podobné problémy jako oni nebo tam naopak nalézají útěchu, že se jejich problémy vyřeší.

Tvůrci seriálů zpravidla velmi dobře vědí, jak to udělat, aby u diváků vyvolali zájem, až závislost, to je ostatně cílem seriálů. Ale vzniká tak poměrně velká skupina lidí, kteří pak ignorují společenský či rodinný život. Jedná se zejména o lidi starší, osamělé. Z mladších jsou to mnohdy lidé, kteří jsou nezaměstnaní,“ vysvětluje.

Svět nedávno obletěl příběh muže jménem Sures Joachim žijícího ve Švédsku. Chtěl se dostat do Guinessovy knihy rekordů a tak vsadil na svou zálibu, sledování seriálů. Vydržel u nich sedět sedmdesát dvě hodiny, zkrátka přepínal z jednoho na druhý a koukal. Vypil přitom třicet hrnků kávy. Jistě, jde o úchylku, o legraci, o pokus o poněkud nepochopitelný rekord. Ale z různých průzkumů vyplývá, že Evropané nyní v průměru stráví u televize celou polovinu svého volného času, tedy doby, kdy je nezaměstnávají práce spojení s jejich povoláním. Většinou sledují seriál nebo ho aspoň mají puštěný jako kulisu při nějakých domácích pracích.

„Při seriálu jezdím na rotopedu nebo žehlím nebo vařím. Proto mám jeden televizor v kuchyni. Když jsem si ho tam pořizovala, manžel nadával, ale teď je rád. On kouká na své věci v pokoji, já na své v kuchyni. Pravda je, že někdy ho z kuchyně vyháním, protože mě řečmi ruší při sledování. Zkrátka, když jede některý z mých seriálů, jsem zavřená v kuchyni a nemám ráda, když mi tam můj prostor kdokoli narušuje,“ přiznává osmapadesátiletá Danuše z Ostravy.

Zásadní otázka zní: Kdy jde o normální odreagování se a kdy o závislost? Nebo je slovo závislost v této souvislosti prostě přehnané? Není. Psychologové výrazy závislost a návykovost v souvislosti se sledováním televize používají. „O návykovosti se dá hovořit v momentě, kdy dáme přednost seriálu před nějakou společenskou akcí, případně, když k němu odbíháme v době, kdy máme návštěvu. Zkrátka, když si život začneme řídit podle toho, kdy seriál běží,“ míní Karol Kleinman.

Na druhé straně, kéž by ostatní závislosti byly tak neškodné jako tato. Tahle přináší jen občasnou hádku v rodině, nepochopení od okolí a tak trošku zaškatulkování, že kdo se kouká na televizní seriály, je zoufalec, který v životě nic lepšího nemá. Proto je toto téma tak trochu tabu. Jenže ve skutečnosti to tak v mnoha případech není. Na seriály zaujatě mnohdy koukají i lidé akční, kteří mají hodně práce a starostí. Právě proto, že si prostě od nich potřebují odpočinout, uniknout do jiného světa.

Takže není důvod se za to stydět. Samozřejmě do chvíle, než řekneme vnukům: Vy chcete přijít na návštěvu? Aha? Ale ne mezi půl sedmou a půl osmou večer, to fakt nechoďte.

Hodnocení:
(4.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danuše Onderková
Neříkám, že jsem závislák, ale občas se na seriály dívám a občas to mám jako kulisu. Při návštěvě Tv vypnu. Hodně seriálu beru jako zábavu, protože některé situace jsou postavené na hlavu. takže se u toho dokáži i zasmát. Když jsem začínala první sezonu s prodejem zmrzliny, chodila jsem čistit stroj ráno v 6 hodin. V tu dobu už čekala spousta na otevření Kauflandu v 7 hodin. U zavřeného okénka se mi postavily babky a nejdříve podrbali celou rodinu a potom probraly všechny seriály. Takže jsem se nemusela koukat a znala jsem vše i ty, o kterých jsem nikdy neslyšela. Tak jsem si začínala pouštět hudbu a pootevřela kousek okénko. Konečně jsem babky vystrnadila. ono se to totiž opravdu nedalo přeslechnout, natož poslouchat.
Helenka Červenka
Mám telku jako kulisu při jiné práci. Neumím si sednout před obrazovku a hltat :-) Občas se dívám na Ordinaci a Modrý kód - ale když nějaký díl neuvidím, můj svět se proto neboří.
Zorka Horká
Dívala jsem se na 15 dílů seriálu jen proto, že v něm hrála vnučka. Hrála v něm jen proto, že to bylo víc než dobře honorované. Jinak se mi líbí, co napsala paní. Eva pode mnou. Odsuzuje se, ale jedním dechem se dovedou vyjmenovat aktéři a dopodrobna i děj....úsměvné :-)). Každý ať se kouká na co uzná za vhodné.
Eva Balúchová
Věřím,že nemám závislost a už vůbec né utajenou,ale na některé seriály se dívám.Od začátku sleduji Ohnivé kuře(je fakt,že čím dýl trvá,tím je méně zábavný,ale dívám se).Těším se,že po celém rušném dni v klidu zasednu k televizi a relaxuji.Práci mám hotovou,jsem doma sama,tak proč né.Raděj se dívám na romantické seriály(Přátelé,Doktorka Quinnová...)než na zprávy a seriály plné nehod,vražd a krve.Líbí se mi jak většina říká,že se na seriály nedívá a když se zavede řeč,tak znají všechny postavy i děj.
Oldřich Čepelka
Já si zatím říkám: Je lepší žít vlastní život než cizí životy sledovat. Občas se podívám na Modrý kód nebo 1. republiku. Jenže raději od Tv odcházím a studuju (dělám VŠ), jdu běhat, píšu příspěvek pro i60 nebo sháním peníze na elektrotříkolky. To a mnoho dalších věcí mě baví víc. Třeba jednou...
Karel Hyndrák
Já zbožňuji seriál "Vraždy v Midsomeru" (104 dílů). Tam je jasná spravedlnost, když někdo zlobí, tak ho zabijou a hotovo. Skoro všechno se tam točí kolem dědictví. Nahrávám si to, abych později při koukání mohl přeskakovat reklamy, kterých je na Primě čím dál víc. Prostě pohoda!
Jarmila Komberec Jakubcová
Jediný český seriál, který jsem v poslední době sledovala byl "Vyprávěj". Seriály v televizích je trend v celém světě např. v Brazilii či USA mají jeden kanál věnovaný 24 hodin seriálům typu Esmeralda a podobné žánry. V poslední době u ná je zase trend typu tzv. skutečných příběhů např."Soudkyně Barbara" a jiné. Mám jiné zájmy, na podobné pořady prostě nemám čas a kdybych i měla věnovala bych ho něčemu zajímavějšímu.
Blanka Bílá
oprava, zamáčkla a krásné počasí...
Blanka Bílá
Hezký den, moje tchýně byla tzv. závyslák, jednou ji přijela vyzvednout švagrová na domluvený nákup, bábi ji řekla, že jí jde to a to, že až pak, měla smůlu, řeklo se a jedeme. Já jsem si párkrát dala i buzení na pořad, který jsem chtěla vidět, jak to dopadlo, záčkla jsem a spala dál.Seriály většinou nesleduji, když je krádné počasí, jsem až do nedvidím venku, když je zima, sleduji jen to, o co mám zájem a u čeho můžu plést a háčkovat.
Blanka Macháčková
Ke sledování seriálů jsem se přiznala veřejně v článku Seriály vážně i nevážně. Některé jsou zajímavé, hodně jich nestojí za nic, na některé se těším a u některých se těším až skončí. A jestliže renomovaní herci kývnou na blbý seriál, mají k tomu jistě důvod. Zpravidla ekonomický. Jen se pak nedivím, že se na to nemohou koukat.
ivana kosťunová
Ač sama televizi téměř nesleduji, k sledovačům seriálů jsem tolerantní. Je to lepší něž závislost na sladkém. Nechme každého, ať si relaxuje jak sám uzná za vhodné. Jen jsem se pozastavila nad tím, že v seriálech vystupují dobří herci. Dobří v čem ? V tom, jak rychle dovedou číst ze čtecího zařízení?
Hana Rypáčková
To mi opravdu nehrozí.Ale nikdy neříkej nikdy. Třeba mohu někdy takhle utrácet čas. Jako s PC.