Rak a Rak: Otec a syn zahrají na kytary společně
FOTO: fok.cz

Rak a Rak: Otec a syn zahrají na kytary společně

18. 10. 2017

V klášteře sv. Anežky České se 26. října uskuteční koncert dvou českých kytarových mágů, Štěpána a Jana-Matěje Raka. Otec a syn si pro společný koncert vybrali pestrý repertoár, zahrnující skladby J. S. Bacha, Bedřicha Smetany, Jaroslava Ježka, ale také vlastní tvorbu Štěpána Raka.

Štěpán Rak není pouze otcem dalšího vynikajícího kytaristy, jakým je Jan-Matěj, ale také otcem skvělých kytarových skladeb a originálních hudebních projektů, mezi něž patří třeba KYTAROTERAPIE, kde našla své uplatnění dokonce i kamenná kytara z dílny sochaře Jana Řeřichy. Je dále otcem pětiprstové techniky hry na kytaru, a vůbec vysokoškolského vzdělávání v oboru kytarové hry v České republice. Byl to totiž právě on, kdo na HAMU tento obor v osmdesátých letech založil a komu byl v roce 2000 udělen první český titul profesora hry na kytaru.  

Není divu, že Jan-Matěj Rak vyrůstal s kytarou v ruce. Nebyl však zpočátku nadšen do klasické hudby jako jeho otec. Dokud se poprvé nesetkal s hudbou Jaroslava Ježka, volil spíše dráhu písničkáře a lidovější žánry jako rock'n'roll, mississippské blues a židovskou či romskou lidovou hudbu. Hudba Jaroslava Ježka ho však nadchla natolik, že se pustil do dalšího objevování kytarového repertoáru a technického zdokonalování, až se ocitá zpět vedle svého otce a hraje tento společný program.  

Koncert je součástí komorní řady FOK s názvem Obrazy a hudba, který je pořádán ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Na začátku koncertu se můžete těšit na přednášku kurátorky Andrey Steckerové k promítanému obrazu Zahradní slavnost Franze Christopha Jannecka. Vstupenka na koncert opravňuje návštěvníky ke zvýhodněnému vstupu do Národní galerie. Koncertem končí možnost zakoupení abonmá na tuto řadu FOK (OH), v rámci níž vystoupí také Bohemia Saxophone Quartet, Ladislav Horák s Petrem Nouzovským nebo Zuzana Lapčíková.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.8 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Bílá
Hodně krásných a společných aktiivit.
Zuzana Pivcová
Na pana Raka vzpomínám i v té souvislosti, že se u nás ve vojenském archivu kdysi pátralo v dokumentech po jeho původu. Ale dnes je to už dost známé.
Hana Rypáčková
Taky je mám moc ráda...
Jitka Hašková
Bohužel už je vyprodáno. Zkusila jsem si koupit lístky přes internet, a nejsou.
Jana Šenbergerová
Sympaťáci. Otec, člověk s velmi pohnutým osudem, který nezanevřel na osud, ale naopak zúročil to, že mohl rozvíjet svůj talent a předávat dál to, co se naučil.
Libor Farský
Lituji, že tam nemohu jet.
Jitka Hašková
Já jsem to hodnocení zvorala. Chtěla jsem dát 5 hvězdiček, protože je článek výborný a chci se vypravit na koncert.