Vejce v centru pozornosti
Ilustrační foto: pixabay.com

Vejce v centru pozornosti

20. 10. 2017

Jsou zatracovaná i milovaná. V minulosti běžná, nyní hojně diskutovaná. Kvůli dobrému či špatnému vlivu na zdraví, kvůli zvyšující se ceně. Zkrátka, z vajec se stalo celospolečenské téma.

Není to tak dávno, kdy svět podlehl dojmu, že vejce patří mezi zdraví nebezpečné potraviny. Kdo je jedl, byl považován za nezodpovědného hazardéra, jehož cholesterol stoupá do závratných výšin. Pak šup, změna, výživoví poradci začali mluvit o tom, že vejce jsou naopak zdraví prospěšná. Faktem je, že většina lidí si bez nich život nedovede představit, ať už jde o ty, kteří rádi dortíky či řízky smažené v trojobalu nebo o vyznavače zdravého životního stylu, kteří si na tvrdo uvařená vejce přidávají do salátů.

Za loňský rok jsme jich my Češi snědli přes dvě miliardy sedm set šedesát sedm milionů kusů. Jde o údaj Českomoravské drůbežářské unie a ta má odhad, že letos jejich spotřeba stoupne na více než dvě miliardy osm set čtyřicet milionů. Zkrátka, právě žijeme v době, kdy jsou vejce v kurzu. Ovšem nákup vajec je čím dál větší dobrodružství, zejména pro ty, kteří by rádi kupovali vejce z českých chovů a zajímá je jejich kvalita.

„Zákazníci se v posledních letech čím dál více zajímají o zemi původu vajec,“ říká Martin Prokop, autor projektu Z farmy domů, který se snaží propagovat přirozený způsob stravování a zamezit plýtvání potravinami. „Současná legislativa je pro spotřebitele matoucí, umožňuje, že vejce prodávaná v obalech s uvedenou zemí původu Česká republika nemusí pocházet z Česka. Za zemi původu se totiž považuje ta země, kde došlo k jejich poslední podstatné úpravě, za tu se považuje i balení. Orientaci, odkud vejce skutečně pochází, usnadňuje kód vytištěný přímo na skořápce, ten ale spousta lidí nedokáže rozluštit,“ vysvětluje.

Dobrodružství se zvyšuje i tím, že nákup vajec nyní zpravidla přináší i další překvapení, čím dál  vyšší cenu. Zatímco loni byla průměrná cenu za jedno vejce 2,84 koruny, letos je to 3,33 koruny a prý to rozhodně není strop. „V nejbližší době cena vajec poroste,“ tvrdí Gabriela Dlouhá, předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie. „Růst ceny ovlivňuje řada faktorů, zejména nižší stav nosnic a cena vajec v Evropě, která stoupá už od konce minulého roku. Opomenout nelze ani obchodní řetězce, které s narůstající poptávkou vejce zdražují,“ doplnila.

Další nástraha. Je to vejce kvalitní, zdravé, není v něm nějaká zakázaná zdraví škodlivá látka? Tuto otázku si lidé dříve nekladli. Pak vyšla na veřejnost řada afér a zákazník má před sebou další dobrodružství, vybrat si to správné vejce. To pěkně žluťoučké, od slepičky, která měla hezký život. Tak nějak si to představujeme.

„Češi se pomalu odvracejí od velkochovů, dávají přednost drobným producentům. Původ opět prozrazuje vyražený kód. První číslice zákazníkovi napoví, odkud vejce pochází. Čím nižší číslice, tím humánnější chov. Pokud zákazník nechce kupovat vajíčka z klecových chovů, měl by se vyhnout těm, která mají jako první v natištěném kódu číslici 3. Ani vejce označená číslem 2 nevznikala za příliš příznivých podmínek. Dvojka značí vejce z halového chovu, kde jsou v obrovské hale, zpravidla bez oken, tisíce slepic na podestýlce. Naopak jednička na začátku značí volný chov, nula ekologický chov. Nulová a jedničková vejce bývají dražší,“ vysvětluje Martin Prokop.

Ano, je to věda a to se teprve dostáváme k tomu, že se v poslední době některá vejce ukázala být přímo zdraví škodlivá. A to když vyšlo najevo, že některá dovážená vejce obsahují nebezpečný pesticid fipronil. „Byl nalezen pouze ve vejcích nakoupených v zahraničí. Doporučujeme proto, aby zákazníci dávali přednost českým výrobcům vajec,“ připomíná Gabriela Dlouhá.

Jenže, další nástraha. Co když je vejce z velkochovu více kontrolováno a je tam větší předpoklad zdravotní nezávadnosti než vejce od paní, která má pár slepic a nikdo neví, v jaké jsou zdravotní kondici? I to je otázka, kterou si milovníci vajíček nyní kladou. Situace je taková, že chov je povinen registrovat každý, kdo má více než 350 slepic. Obdrží registrační číslo a to je pak součástí značení na skořápce. Jeho vejce jsou pak pravidelně kontrolována stejně jako ta z velkochovů. Ovšem koupit si pár vajíček od sousedky, která chová slepice pro vlastní potřebu, je něco jiného a právě tuto variantu nyní mnoho lidí považuje za ideální. 

Je to odraz celkové touhy čím dál více lidí vracet se k přirozenému způsobu stravování. Konzumace vajec do něj patří. Lidé je v minulosti jedli běžně, to jen my jsme si prošli vlnou strachu, že vajíčko k snídani způsobí našemu organismu mnoho zlého. Teď, když jsme se zase uklidnili, si tedy pro změnu užíváme dobu, kdy se z vajec pomalu stává luxusní a žádané zboží. Ale tak to prostě je, že se společnost zmítá v různých módních vlnách.

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Mám ráda syrové žloutky. Pokud jsou vejce jakkoliv tepelně upravená, tak co nejméně tuhá. Kupujeme je z domácího chovu, ale také u Poláků. Máme s nimi dobré zkušenosti. Zas tolik jich nepotřebuji, aby mě trápila jejich cena. Horší je to v početnějších rodinách s dětmi v pubertě. Tam zdražení určitě pocítí.
Věra Ježková
Co by na to řekla Betty Mac Donaldová? (Vajíčka mám ráda; jejich budoucí konzumace mne snad nezruinuje.)
Mirek Hahn
Vejce rád i když jich moc nesním. Nechám stranou ty cholesterové legendy a připomenu jak to je a bude s cenou. Cena se jako u všeho bude odvíjet od poměru nabídky a poptávky. Bude-li tedy přibývat zdravých, volných chovů a ubývat intenzívních velkochovů, bude produkce nižší a náklady na jedno vejce vyšší. Cena se pomalu a plíživě vyšplhá někam k sedmi kačkám za kus. Když se k tomu přidá nějaká panická poptávka, může to být i víc. Mně se klecové a halové chovy taky nelíbí, slepice tam jsou jak v pekle. Ale já sním vajec tak málo, že je mi jedno kolik budou stát, v ročním rodinném rozpočtu je to skoro nic.
ivana kosťunová
Vejce mám ráda nejraději naměkko. Jestli pipka , která vejce snesla, pochází z Baleárských ostrovů nebo Horní dolní, je mi srdečně jedno. Ano, prosím, vejce snáší slepice a tak vejce samo o sobě nemůže pocházet odnikud, leda snad z ..... té slepice. A když už se zamýšlím nad slepicemi, dávám přednost těm z Horní dolní, které jsou celý den venku, nazobají se zeleného a mají krásně oranžové žloutky. A o dobrou zdravotní kondici těch pipek pečuje zdatný kohout. Kam se hrabe velkochov !!