Nejodpornější věta: Už máš...?
Ilustrační foto: ingimage.com

Nejodpornější věta: Už máš...?

12. 11. 2017

Teď bude znít často v této podobě: Už máš napečeno? Už máš nakoupeny dárky? Už máš uklizeno? Z nějakého záhadného důvodu se listopadový a prosincový čas změnil v honbu, kterou nejvýstižněji vyjadřují otázky začínající slovem už.

Slůvko už je ošklivé. Jednak vyjadřuje rychle ubíhající čas, jednak je důkazem porovnávání toho, kdo z nás je rychlejší, schopnější, výkonnější. Kdybychom ho nepoužívali, bylo by nám lépe. Zkusme se tedy letos zamyslet pokaždé, kdy se nám bude cpát do našich myšlenek a slov. Zkusme v letošním listopadovém a prosincovém předvánočním čase slovo už používat co nejméně. Půjde to? Zpočátku jen velmi těžce, jsme na něj totiž zvyklí.

Tady je hovor dvou šedesátiletých kamarádek: „Všimla sis toho? V supermarketu mají Vánoce!“ „Zešíleli. Je začátek listopadu a oni prodávají kolekce a vánoční cukrovinky. Ale jsem si něco vánočního nakoupila, protože pak třeba nebude tak velký výběr.“

„A máš zásobu másla?“
„To víš, že jo. Beztak pak bude ještě dražší.“
„A víš, kolik druhů letos budeš péct?“
vím, že letos méně než loni. jsme se v rodině dohodli, že to letos nebudeme přehánět.“
„A co dárky, něco máš?!
„My siv listopadu řekneme, kdo by rád jaký dárek, složíme se nebo si to vzájemně koupíme, ať pak máme klid.“
„Máš pravdu, to je nejlepší mít všechno vyřešeno v listopadu.“

Zkrátka, začal čas, kdy se většina z nás dostává do zrychleného rytmu ve snaze vše co nejefektivněji vymyslet, zařídit, nakoupit, připravit, tak abychom si mohli říct: Už to všechno máme. Předvánoční čas je totiž dobou největšího sociálního srovnávání. „Díky sociálnímu srovnávání budujeme svou sebehodnotu především na tom, jak nás vidí ostatní nebo jak se s nimi porovnáváme. Cítíme se sebevědomě, pokud máme lepší auto než soused, větší plat než kolega a šikovnější děti než sestra. V podobném duchu se chováme před Vánocemi, potřebujeme se srovnávat, kdo koupí dražší, vtipnější nebo trefnější dárek, kdo má vše lépe připraveno. Vymanit se z pasti sociálního srovnávání znamená skutečně se osvobodit. Je to začátek možnosti začít jednat svobodně a rozumně,“ míní psycholog Dalibor Špok.

Ano, všichni to víme. Ve skutečnosti ale přesto běžně dochází k těmto situacím: „Co to je? Tolik mouky, másla, cukru? Šílíš? Kolik se toho letos chystáš péct?“ „Ale původně jsem si říkala, že letos udělám jen tři druhy. Ale Jarka se chystá na velké pečení, tak by bylo blbé mít jen tři druhy.“ „Co je ti po švagrové Jarce? Řekli jsme si, že to přece letos nebudeme s utrácením na Vánoce přehánět.“ „Jasně, ale jak by to vypadalo, kdybychom pak k máti přišli jen s třemi druhy a Jarka s deseti?“ Přitom právě šílenství kolem přípravy vánočních pochutin je typickou ukázkou současné honby za dokonalostí a sociálního srovnávání, které dříve nebylo tak výrazné.

„Vánoční cukroví připravované hospodyňkami v minulém století se značně lišilo od vánočních laskomin, na které jsme zvyklí dnes,“ uvádí Valburga Vavřinová, autorka knihy Malá encyklopedie Vánoc. „Cukroví bývalo méně a nezhotovovalo se z tak nákladných surovin,“ podotýká. Ano, kdysi opravdu nebylo zvykem nakupovat kilogramy másla a přitom nadávat, že máslo je drahé.

Používání slova už je spolehlivou cestou, jak listopad a prosinec prožít v nespokojenosti a stresu. Je proklatě těžké změnit zvyky a nervozitu z toho, že sousedka už má lednici narvanou máslem a umytá všechna okna, zahnat procházkou a popíjením svařáku na předvánočních trzích. Ale kdo to dokáže, je zpravidla klidnějí a spokojenější, než ti, kterým v tomto čase pravidelně mysl ovládají věty začínající slovem už.

 

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danuše Stočesová
Opravuji prosím o Štědrém dnu a jakémukoliv... Děkuji
Danuše Stočesová
Osobně slavím vánoce již v listopadu, uklízím během roku a od té doby, kdy jsou děti samostatné, tak nepeču. O Ťědrém dnu se sejdeme, uděláme večeři, rozdám dárky,které kupuji často v průběhu roku. Kupuji jen dárky, které by měly potěšit člověka, kterému dárek dávám. Vyhybám se jskémukoliv shonu. Dnes jsou tyto časy, hlavně ve městech příliš zkomercializované. Pro mne je nejlepší listopad. To už mám občas již ozdobený stromeček a pouštím si vánoční koledy.
Jana Šenbergerová
Na venkově nás předvánoční šílenství obchodníků moc neválcuje. Vzhledem k tomu, že jsem jedny krásné Vánoce strávila v porodnici se svou první dcerou, jsou pro mě spíše oslavou jejích narozenin. UŽ dávno nevyšiluju, i když mám občas pocit, že bych měla. :-)
Alena Tollarová
Vánoce v obchodních centrech začaly už v říjnu. A v ˇCeské televizi už v první polovině listopadu. Jak slyším už každou hodinu "já sním o vánocích ... , tak už mám pupínky a už začínám být alergická. A vánoce razantně vstoupily už i do časopisu Sluníčko pro nejmenší. Už je tam reklama na Diamantový šperk jako talisman - např. přívěsek Medvídek, 18kt zlato, 3 diamanty, cena od 16.490,- Kč. Asi vhodný dárek pro naše předškoláky, už ho letím koupit.
Věra Halátová
Na otázky "už máš...?", odpovídám: "NE". Vánoce jsou svátky klidu. Uklízím průběžně, okna umývám průběžně, množství dárků nekupuji, každému pozornost. O Vánocích a pak na Nový rok pozvu rodinu na oběd. Drobné vánoční pečivo nepeču, upeču ořechový a makový závin a dort. Jarka se jmenuje moje teta a ta peče, s velkou radostí, pro celou velkou rodinu. Bohužel tato teta je ode mne vzdálená 300 km. Tak mi telefonicky vylíčí, co všechno upekla, jak to nazdobila, kdo jí co pochválil. Pohoda.
Marie Doušová
Pro vnoučata peču co mají rádi, ale moc Vánoce nemusím. Mám na ně velice smutné vzpomínky, které se každý rok vracejí, ať chcete , nebo ne.Jediné co mě těší je vánoční výzdoba bytu a vůně jehličí v bytě. Snažím se , aby bylo vše pěkné a hlavně klidné a moji blízcí byli zdraví.
Věra Ježková
Předvánoční běsnění velmi nemám ráda. Vánoce začínající ve městech již v listopadu mi vadí. Uvedené „už“ se mě netýká. S nikým se nesrovnávám, je mi srdečně jedno, kolik má kdo čeho nakoupeno a napečeno. Neprovádím ani mimořádný úklid, neboť uklízím průběžně. Dárky kupuji v předstihu. Důležité pro mne je prožít Vánoce s těmi, které mám ráda, ve zdraví a v klidu. (V dětství jsem s maminkou pekla cukroví moc ráda.)
Dana Puchalská
Ano moc pěkný článek. Já tomu předvánočnímu shonu ani snad nechci rozumět. A lidi jsou skutečně jako šílenci. Vánoce se změnily v obchodní turistiku a soutěž kdo toho bude mít letos víc. A hlavně kdo komu koupil dražší dárek. A pak celý leden nadávají kolik zase nejen utratili, ale kolik kil zase po těch svátcích přibrali. A ta žena co nepeče a nestřečkuje bývá považován za divnou a špatnou hospodyňku. Vždyť život je o něčem jiném. Ne?????
Helena Votíková
Už jsem přišla na to jak si vánoce a život užívat, ne se stresovat.
Marie Ženatová
Pro vnoučata peču až v prosinci hlavně linecké, pracky, vyrábím nějaké kuličky ale nejraději si jdu s nimi zabruslit a k takovému "bláznění" nepotřebuji ani máslo...
Mirek Hahn
Sociální srovnávání - moc pěkně vyjádřeno. Myslím, že nejen na Vánoce je příčinou velké spousty společenských problémů to připitomělé soutěžení.
Jarmila Komberec Jakubcová
Asi již 20 let vánoční cukroví nepeču.Pár kousků dostávám od svých kamarádek ale i snachy. Ti mají pečení jako svého koníčka a celý rok se na to těší. Já zase dávám přednost svým koníčkům. Několikrát jsem Vánoce trávila pod palmami a nejinak tomu bude i letos. Protože v svém věku nic nemusím - jen můžu.
Blanka Macháčková
Jsou lidé, kterým to UŽ působí potěšení. Tak proč ne. Já patřím k těm, co se UŽ těší na ten svařák.
Zuzana Pivcová
Vím, že to tak běžně bývá, ale u mě ten shon jde jen jaksi kolem.