Moje oblíbená procházka
FOTO: autorka

Moje oblíbená procházka

9. 11. 2017

Nevím, jestli znáte ten pocit, že právě teď je čas na tu kterou procházku. Já to tak mám. Pozvu vás na jednu z nich.

Nechám se tramvají vyvést na Pohořelec a jdu směrem k Pražskému hradu. Ne přímo. Na Loretánském náměstí projdu kolem Černínského paláce a Lorety, doslova se vnořím do Kapucínské ulice a začínám vychutnávat malebnost uliček, střech a komínů. Kapucínskou ulicí dojdu na Nový svět, kolem letní scény divadla Ungelt a restaurace U zlaté hrušky do Kanovnické ulice. Přes plot mrknu na Chrám sv. Víta, a na křižovatce ulic Kanovnické a U kasáren se zastavím u kostela sv. Jana Nepomuckého. Těžké dveře jsou zavřené. Otvírají se málokdy. Kostel byl součástí kláštera voršilek a je první sakrální stavbou Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Po zrušení kláštera (1784 – Josef II.) sloužil jako vojenský sklad soli a po sto letech se z něj stává vojenský kostel. V současné době je využíván pro vojenské svatby, křty, pohřby, oslavné akce typu Den veteránů a i pro koncerty – nejbližší bude 15. listopadu, a to violoncellový koncert Dua Brikcius. Civilní veřejnost má možnost nahlédnout do interiéru při pravidelných čtvrtečních bohoslužbách. Po tomto krátkém zastavení minu vyznání lásky na oprýskané zdi a už se přede mnou otevírá Hradčanské náměstí. Pohledem vpravo zkontroluji Petřínskou rozhlednu, projdu kolem staronových autíček pro turisty a už se těším na výhled, který snad nikdy neomrzí. Koukám přes střechy, komíny, okna a okýnka Malé Strany na Nové Město. Když se dost vynadívám, pomalu sestupuji ulicí Ke Hradu, juknu na Radnické schody, otočím se na sluneční hodiny – jedny z nejstarších v Praze (1567), jsou na jižní straně komína Schwarzenberského paláce.  Jánským vrškem, kolem muzea alchymie, kde snad prováděl pokusy i magistr Kelly, a úzké Břetislavovy uličky seběhnu do ulice Vlašské. Ta mě zavede na Tržiště, kam už doléhá hluk tramvají a aut z Karmelitské ulice. Pokud bych ji přešla, mohla bych se zatoulat dál přes Velkopřevorské náměstí až na Kampu. Dnes ale už ne. Pomalu se stmívá, a tak se nechám odvézt do centra velkoměsta……

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Hezky jsem se s Vámi prošla po místech, která byla i má oblíbená, ale nejsem Pražačka, tak všechny ty skvosty architektury neumím pojmenovat, ale miluji je.
Eliška Murasová
Loni jsem po mnoha létech navštívila Prahu.Byla jsem natěšená, fotila a fotila.Teď jste mnohá místa připomněla a jiná ukázala, děkuji .
Alena Tollarová
Takovou procházku bych si dala líbit!
Lenka Hudečková
Helčo, krásně jsem se s Tebou prošla starou Prahou :-), díky, moc hezky udělané *****
ivana kosťunová
Tak to je skvělý návod pro mimopražské - takhle pojatá procházka se mi líbí.
Jana Šenbergerová
Dnes jsem nebyla venku, tak dík za procházku. :-)
Alena Vávrová
Moc krásná procházka, Helenko, fotky i průvodní slovo!
Naděžda Špásová
Helo, paráda, jako bych šla s tebou. Když jsem žila v Praze, párkrát jsem podnikla podobné procházky. Díky za připomenutí. :-)
Libor Farský
Děkuji za připomenutí mé důvěrně známé trasy...
Blanka Macháčková
Pražský hrad trochu jinak. Díky za námět na procházku.
Zuzana Pivcová
Když jsem byla od jara přechodně s programátory v Břevnově, několikrát jsem takhle šla kus cesty z práce. Ráda jsem si to s Tvými fotkami připomněla, teď už chodím jinudy. :-D