Pražské obrázky
Foto: autorka

Pražské obrázky

13. 11. 2017

Nějakou dobu mi útroby nahlodávala myšlenka, že bych si mohla vyjet do Prahy. Co mohla? Měla! Zaslechla jsem totiž v rozhlase, že v Praze žije Francouz Stéphane Corbet, jemuž učarovalo nám tak důvěrně známé značení turistických cest. A to natolik, že se jal barevné proužky fotografovat a ve Francouzském institutu z nich bude dokonce mít výstavu Krajina značek. Protože mě toto téma zajímá, poznamenala jsem si termín do kalendáře. A moje rozhodnutí vyjet si do Prahy bylo definitivně potvrzeno, když jsem slyšela o výstavě historických fotografií ateliéru H. Eckert v Clam Gallasově paláci. No a při té příležitosti se podívám na naši redaktorku Zuzku skoro na Staroměstském náměstí.

Pro svůj výlet jsem si zvolila šťastný, na listopad zářivý den s probleskující modří nad hlavou. Rychlík mě vyplivl na hlavním nádraží. Po 9. hodině ráno na Václavském náměstí korzovalo jen pár lidiček  a stejný zázrak se konal i na náměstí Staroměstském. Jen do Carolina se už trousili svátečně oblečení studenti a jejich gratulanti s kyticemi. Počkala jsem si na 10. hodinu u Orloje a snadno našla žlutý dům s podloubím. Tam jsem ve 3. patře zaklepala na dveře s označením i60 a za nimi už se na mě usmívala Zuzka. Ukázala mi prostředí, ve kterém nyní redakce sídlí, a ve chvíli, kdy už jsem se chystala k odchodu, se k mému překvapení ve dveřích objevil i Honza Raška. Chvíli jsme vedli převážně nevážné řeči, zapsala jsem se do knihy návštěv hned za pana Čepelku, a jakmile jsem oknem zahlédla modro na nebi, nebyla jsem k udržení a vyrazila do ulic.

Za tu chvíli se situace na ulicích zásadně změnila a mezi matičky Prahy chtivými návštěvníky bylo nutno se prodírat. Prodrala jsem se tedy až ke Clam Gallasově paláci, kde jsem si za 40,- Kč seniorského vstupného prošla sály s nainstalovanou výstavou dobových fotografií ponejvíce Prahy, ale i z různých dalších míst. Tak např. fotografie zříceniny hradu Bezděz pochází už z doby před rokem 1878. Zatímco za okny panoval čilý ruch, na výstavě jsem se potkala jen s jednou paní. Výstava je to opravdu zajímavá a doporučuji ji všem. Bude trvat až do 10. prosince.

Potom už mě lidský had vedl ke Karlovu mostu a za krásného počasí jsem nemohla vynechat výstup na Staroměstskou mosteckou věž. Okouzleně jsem chodila po ochozu kolem dokola a nemohla se nabažit výhledů na Karlův most přímo pode mnou, Pražský hrad, Strahovský klášter, řeku, sto věží...  Původně jsem vůbec nechtěla jít na druhý vltavský břeh, ale dokázali byste odolat vy? Já tedy ne, a tak jsem se ocitla na Karlově mostě a pak na smíchovském nábřeží. Toulala jsem se uličkami a najednou jsem zjistila, že mám co dělat, abych stihla ještě tu druhou výstavu ve Francouzském institutu ve Štěpánské ulici. Nic naplat, musela jsem přidat do kroku a přeběhnout zpátky na druhou stranu Vltavy.

Pokud se týče referátu o výstavě Krajina značek, tak si představte, že tam jsou vystaveny - překvapivě - fotografie turistických značek. Červenobílých, modrobílých, zelenobílých a žlutobílých.

Čas se nachýlil tak, že můj rychlík čekal právě na mě. Za soumraku jsem opouštěla Prahu - šťastná jako blecha! A v přiložené fotogalerii se teď můžete i vy podívat, jak okouzlenýma očima jsem maličký kousek Prahy viděla.

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Sluší se poděkovat za vaši přízeˇn a krásné komentáře. Věřte mi, že si jich moc vážím a děkuji vám za ně. Znovu jsem si při prohlížení připomněla tu příjemnou atmosféru. Jestlipak se někdo vydal do Clam Gallasova paláce? To bych ráda věděla.
Soňa Prachfeldová
Překrásné !
Dana Puchalská
Paráda!!!!!!!!!!!!!!Víc slov není třeba. Fakt.
Dagmar Bartušková
Zase pěkný článek a fotky, které jsou mi nějak povědomé. A což teprve ten Zlaťák se Stříbrňákem!
Lidmila Nejedlá
Taková spousta krásných fotek, ty šikulko!
Marie Ženatová
Díky za krásné fotečky i s popisem...
Marie Seitlová
Ali dík za krásnou procházku Prahou. Fotky máš kouzelné.
Libor Farský
Šmarjá, Alenko, vždyť to je přímo profesionální fotoreportáž! Ty tedy válíš! Já, starý Pražáček, si u toho rochním. A také bych rád viděl Zuzanu s Honzou...
Eva Balúchová
Krásné fotky,už se těším až se zase spolu projdem Prahou.
Marta Nosková
Musel to být krásný výlet! Díky Alenko, žes nám tu krásu zvěčnila a hezky popsala.
Eliška Murasová
Alenko, vládnete nejen fotoaparátem, ale i slovem.Jsem nadšená. Loni po hodně dlouhé době jsem navštívila Prahu a teď si znovu připomínám ta místa, která jsem i já fotila.Fotky z Mostecké věže jsou úchvatné, tam jsem nebyla, škoda veliká. Snad někdy příště. Díky moc!
Marie Foltýnová
Moc hezká procházka Prahou ,doplněná slovy i fotografiemi.
Elena Valeriánová
Aleno, budeš mi dělat v Praze průvodce. Jak já už se těším. Praha je krásná a Ty jsi ji vystihla dokonale. Článek i fotky - samá hvězdička. Líbí se mi i vtipné komentáře pod fotkami. A vidíš, fotit turistické značky mě nikdy nenapadlo a tááákové to je umění. No jo.
Anna Čípová
Krásná procházka i s průvodním slovem. Ali, tvoje postřehy i popisky jsou bezkonkurenční. Díky.
Blanka Macháčková
Moc hezká procházka Prahou.
Mirek Hahn
Proč se ta veverka převléká za králíka... Taky mne to spletlo :-)
Jitka Hašková
To není králíček, ale veverka. Překrásné fotky.
Helena Votíková
Moc pěkné fotky.
Hana Lancová
Úžasný zážitek z virtuální procházky. Díky. :o)))
Alena Vávrová
Ten králíček! - a zrzavej!! ♥ Ty vidíš i trávu růst!
Hana Rypáčková
Musím vyrazit do Prahy ne za rodinou, ale jen tak a bez psa...Jsem teď takový mimoň.
Alena Vávrová
Ali nko moje roudnická!! To je prostě úchvatné!! Fotky i popisky. Děkuji, děkuji za Zlatou i jinou Prahu, tak jak ji miluju i já!!
Naděžda Špásová
Álo, hezká procházka a moc hezké fotky. Není co dodávat.
Jana Šenbergerová
Alenko, děkuji. Přestože si marodím a z domu nevystrčím nos, moc hezky jsem se s tebou prošla a připomněla si tak místa, kterými jsme letos v Praze projížděli, procházeli a proplouvali. Je tam krásně.
Mirek Hahn
Prima článek, prima fotky.... zvlášť ta čínská letuška v červeném na střeše se mi líbí :-) Na výstavu značek už tedy nemusím, ...když vidím ten manýrismus, prezentovaný jako konceptuální umění :-)
Zuzana Pivcová
Příště půjdu s Tebou. A skoro se hanbím, že Ty, Roudnická, znáš asi Prahu lépe než já. :-))