Poznáš toto nádraží?
FOTO: autorka

Poznáš toto nádraží?

19. 11. 2017

Foťák zůstal doma, tak jsem použila mobil, jenže kvalita nic moc, snad mi to odpustíte. Historie nádraží se váže k výstavbě Košicko-bohumínské dráhy v roce 1869. Původní výpravní budova z roku 1871 byla zbořena při modernizaci nádraží v letech 1963–1964. Byl vybudován podchod pro chodce k nástupištím a zrušena lávka pro pěší nad kolejemi. Další modernizace probíhala v roce 2002. Pro velmi kvalitní architekturu byla výpravní budova nádraží v roce 2006 prohlášená kulturní památkou.

Město podle legendy založili roku 810 bratři Bolek, Lešek a Těšek, synové knížete Leška.  První písemná zmínka o městě je z  23. dubna 1155. Se železnicí a nádražím, vybudovaným na západním břehu řeky, začala vznikat průmyslová čtvrť. Po zániku Rakousko-Uherska se město stalo předmětem československo-polského hraničního sporu. Tento spor v lednu 1919 vyústil dokonce v tzv. Sedmidenní válku mezi Československem a Polskem. Spor byl vyřešen až rozhodnutím na pařížské Radě vyslanců 28. července 1920, kdy bylo rozhodnuto o rozdělení oblasti mezi Československo a Polsko. Město bylo rozděleno podle řeky. Historická část města připadla Polsku a průmyslová část s vlakovým nádražím se stala součástí Československa.

 

te-1.jpg

 

te2.jpg

 

 

img-20171114-150306.jpg    img-20171114-150240-1cs.jpg

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Červenka
Odtajňuji: Český Těšín
Zuzana Pivcová
Helenko, pro ty nejisté, jako jsem já, prosím odtajnit.
Anna Čípová
Našla jsem, nápovědy perfektní.
Marie Seitlová
Znám, jezdím tam nyní méně. Před léty často - pracovně.
Alena Vávrová
Také jsem to uhodla hned, i když jsem tam nebyla, ale právě proto i krátce ověřila.
Mirek Hahn
Nemusel jsem hledat. Sice je to už mnoho let, kdy jsem tam byl naposledy ale stále si tu působivou architekturu pamatuju. Tenkrát mne zajímalo, jak to opravdu vypadá na dvoře divadla, tak jsem se tam zajel podívat.
Jitka Hašková
Napadlo mne to hned, pro jistotu jsem vyhledala. Stačí troška historie.
Zuzana Pivcová
Snad to také vím, i když jsem tam nikdy nebyla.
ivana kosťunová
Takhle se mi to líbí, když uhodnu hned na první pokus, ale kdo by neuhodl při takovém množství indicií ? Nádraží je nádherné.