Pohlednice nebo esemeska? Vánoční tradice se vrací
Ilustrační foto: pixabay.com

Pohlednice nebo esemeska? Vánoční tradice se vrací

18. 12. 2017

Přibývá lidí, kteří se po letech opět vracejí k posílání vánočních pohlednic. Nadšení z posílání textových zpráv a mailů pomalu odpadá. Jedná se o jeden z projevů okouzlení vším, co je takzvaně retro. 

Na trhu je opět velký výběr vánočních pohlednic, od těch obyčejných v trafikách, až po téměř umělecká díla ve stylových obchodech. Už nejde o zálibu babiček, která časem vymizí, jak si možná někdo myslel. Takže není od věci zjistit, jak vlastně tradice posílat si pěkně vyvedená vánoční přání vznikla.

Najít počátky tohoto zvyku není vůbec jednoduché, historici mají několik vysvětlení. Za jejich vynálezce je považován skotský obchodník Henry Cole, který měl kontakty v řadě zemí světa, věděl, že je slušné přát lidem příjemné Vánoce, ale nechtělo se mu psát spoustu dopisů. Takže navštívil malíře Johna Horsleye, ten namaloval obrázek, nechali jej vytisknout a rozmnožit a byl tady nový hit. V roce 1843 prý byla mezi anglickou šlechtou a vyšší společenskou vrstvou největší móda sehnat takový obrázek a někomu ho poslat. A protože pan Cole byl dobrý obchodník, pochopil, že když tyto vánoční obrázky bude prodávat, může být z toho dobrý byznys. Od tohoto nápadu už samozřejmě nebylo daleko k tomu, že  vánoční pohlednice začal  malovat, tisknout a prodávat kde kdo.

Další verze připisují prvenství v tištění pohlednic jistému knihtiskaři Raphaeli Tuckovi, který ve stejnou dobu rozesílal lidem k Vánocům kartičky s motivem měst a  vesnic a za pár let se stal majitelem velkého vydavatelství specializujícího se právě na výrobu vánočních pohlednic. Jisté však je, že tradice rozesílání vánočních pohlednic je spjata s dobou viktoriánské Anglie. „První anglické veřejně prodávané vánoční pohlednice pak zdobil obrázek královské rodiny u štědrovečerního stolu,“ vysvětluje historička Valburga Vavřinová, autorka knihy Malá encyklopedie Vánoc, specialistka na vše, co se Vánoc týká. „Královna Viktorie se na nich usmívala na manžela, který jí podával toust. Na rubové straně pohlednice byla vytištěna věta: Darujte šatstvo chudým a podávejte stravu hladovějícím,“ doplňuje.

Zvyk se brzy rozšířil do Ruska. Tam byly zdokumentovány staré pohlednic s motivy vánočních trhů. Motiv se líbil, šířil do Evropy a brzy se začaly obrázky s vánočními motivy vyrábět a rozesílat i ve Francii a dalších zemích. „V polovině devatenáctého století se vánoční pohlednice staly malými uměleckými dílky a vyhledávaným předmětem sběratelského zájmu. Objev fotografické reprodukční techniky výrobu pohlednic zjednodušil, ale také ochudil o kouzlo a vynalézavost rukodělné práce,“ vysvětluje historička. V Česku se ještě v roce 1900 prodávaly vánoční pohlednice převážně s německými texty, až v roce 1918 převážily ty české. „Některé pohlednice byly pocukrované skutečným cukrem, na některých měli Jezulátko, andělé a Tři králové přilepené opravdové vlásky,“ uvádí Valburga Vavřinová.

Vánoční pohlednice jsou dodnes žádaným sběratelským artiklem a mnozí lidé mají ve svých sbírkách skutečné skvosty, za které se mezi sběrateli platí vysoké částky. Jedním z nejznámějších českých sběratelů je Josef Moša. Ten na má například pohlednici z roku 1902, na které je zobrazen vánoční stromek a pod ním mezi dárky tenisové míčky a tenisová raketa. Má také pohlednici, kterou namaloval Alfons Mucha. Mezi nejkurióznější  v jeho sbírce patří pohlednice, na které je sice přání k Vánocům, ale zároveň je na ní válečná tématika. Přesněji, větvička se zvonečky a vedle nich stíhačka, která má na křídle nápis Mír. Ano, i na pohlednicích je totiž vidět, v jaké politické situace ty či ony Vánoce probíhaly.

Každopádně jde o zvyk, který měl nedávno namále. Výroba vánočních pohlednic byla značně utlumena, zdálo se, že už si je budou posílat jen lidé vyššího věku, kteří na tuto tradici byli zvyklí. Ale je to jinak. V přetechnizované době virtuálních kontaktů se lidé  k vybírání  a posílání krásných obrázků zase vracejí.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Faldynová
Pokud vím, že udělám radost, proč nedat pár korun za známku? Osamělý člověk je rád, že si na něj někdo vzpomněl. Tolik pohledů jako dřív neposílám, ale pár kamarádek mám, které to ocení.
Dana Puchalská
Osobní přáníčko je hezké. Většinou posílám přání pře @ ale pár pohlednic pošlu každý rok. Je pravda že poštovné je sakra drahé,ale tradice je prostě tradice. Vždyt i já mám ráda když na mbě ze schránky vypadne něco jiného než složenka.??
Zdena Proboštová
Bylo a je to hezké, ale posílám přání ke všem svátkům mejlem a dávám si záležet při výrobě obrázku do kterého zakomponuju i svoji podobenku ...
Alena Vávrová
Zrovna dnes jsem těch několik pohlednic, které ještě posílám klasicky, hodila do schránky. Nebylo to, pravda, levné, a tak od toho nerada víc a víc upouštím.
Blanka Bílá
Je jedno, jestli jsou na papíře nebo dnešní formou, hlavní je potěšit.
Věra Ježková
Vánoční pohledy jsem vždy dostávala i posílala moc ráda. Bohužel i já jsem ale přešla, zejména z důvodů finančních, k posílání části přání elektronicky. Ale posílám alespoň přání vytvořená z vlastních fotografií.
Jana Baloušková
Posílám pohlednici jen jedné paní 85 leté, která současnou techniku nemá a ani neovládá. Přání k narozeninám v obálce stálo nyní i se známkou 55 Kč. I to je důvod, proč i starší lidé pohledy neposílají. A prý bude pošta zase od nového roku zdražovat.
ivana kosťunová
Já letos zůstanu u internetových přání, protože Česká pošta funguje takovým způsobem, že by mí přátelé pohlednici dostali někdy po Novém roce. Ale doufám, že budu mít i možnost jednu zvlášť vydařenou pohlednici předat osobně.
Jana Šenbergerová
Nikdy jsem tuto tradici neopustila, jen mě mrzí, že jsme se vrátili k době, kdy by i na české pohlednici mohlo být "Darujte šatstvo chudým a podávejte stravu hladovějícím,“ doplňuje."