Výběr jména dítěte může údajně ovlivnit jeho život
Ilustrační foto: pixabay.com

Výběr jména dítěte může údajně ovlivnit jeho život

28. 11. 2017

Známky ve škole, pracovní kariéru, ale i to, koho si člověk vybere za partnera a kde bude žít, to vše může podle vědců ovlivnit výběr jména. Rodiče by se podle stále sílících vědeckých důkazů měli dobře zvážit, jaké jméno svému potomku dají.

Někdo, kdo se jmenuje Jacqueline nebo Steven si všeobecně v životě povede lépe, než Latrina nebo Butch, uvádějí výzkumníci. Ti také poukazují na fenomén, kdy nejrychlejší muž na světě se jmenuje Usain Bolt (blesk) a televizní "rosnička" Sarah Blizzardová.

"Vaše jméno může ovlivnit předpoklady, které si jiní lidé tvoří o vaší povaze a zázemí, a tudíž může ovlivnit i šance, které jsou vám v životě dány," říká podle agentury AFP Richard Wiseman (moudrý muž), který je shodou okolností profesorem psychologie na Hertfordshireské univerzitě. "Může to také být svým způsobem sebenaplňujícím se proroctvím. Pokud vaše jméno zní inteligentně, úspěšně a přitažlivě, je pravděpodobnější, že se tak budete snažit i chovat."

Výběr jména zkoumají stovky vědců 

Záplava studií v posledních letech posuzovala jména coby ukazatele úspěchu. Mimo jiné zjistily, že dívky se jmény vnímanými jako "ženská" - jako je Isabella nebo Kayla - mají menší šanci být dobré v matematice a dalších vědách, než ty se jmény Taylor nebo Madison. Anebo to, že žáci, kteří mají jména naznačující "nižší postavení", dostávají horší známky, než žáci se stejným zázemím, ale jmény znějícími "noblesněji".

"Jména mohou opravdu znamenat rozdíl v životě dětí," řekl vědec David Figlio ze Severozápadní univerzity, který na toto téma napsal několik studií. Výzkum například poukázal na jasnou - byť pravděpodobně podvědomou - tendenci lidí dávat přednost věcem, které jim připomínají je samé, a to včetně písmen v jejich jméně.

Denisy a Denisové se tak pravděpodobněji stanou dentisty než dermatology, zatímco v anglofonním světě je spousta Lawrenců mezi právníky (angl. lawyer) a Raymondů mezi radiology. Termín "nominativní determinismus" zavedl v roce 1994 časopis New Scientist, který citoval studii o inkontinenci autorů Splatt (angl. splatter - cákat, stříkat) a Weedon (angl. wee - čůrat).

Nomen omen

Ostatně už v latině se zažilo rčení Nomen omen (doslova jméno znamení) - a jeho důkazů je víc než dost. Třeba automobilový závodník Scott Speed (rychlost), televizní moderátor programů o zahradnictví Bob Flowerdew (květ a rosa), zpěvák Bill Medley (směska melodií), golfista Tiger Woods (dřevo), básník William Wordsworth (hodný slov) či bývalý mluvčí Bílého domu Larry Speakes (speak - mluvit).

Existuje pochopitelně i spousta paradoxních příkladů, jako bývalý arcibiskup Manily kardinál Jaime Sin (hřích) nebo odborník na úlevu od bolesti (angl. pain) doktor Richard Payne.

Občas může jméno doslova předpovídat budoucnost. Vědci zjistili, že studenti usilující o vysokoškolské tituly, jejichž jména začínají na C nebo D, mají horší průměr než ti, jejichž jména začínají na A nebo B. A jedna studie dokonce tvrdí, že lidé, jejichž iniciály tvoří negativní slova, jako je P.I.G. (prase), mají větší šanci zemřít předčasně něž ti s pozitivními iniciálami, jako je například V.I.P.

Krom toho lidé s křestním jménem Louis jsou nepoměrně víc zastoupeni v St. Louis a statistiky ukazují, že lidé dokonce mají tendenci brát si partnery, jejichž křestní jméno nebo příjmení připomíná to jejich.

Mnoho důkazů je ovšem nepodložených a samozřejmě existuje mnoho lidí, kteří uspěli či uspějí navzdory potenciálně problematickým jménům. Mezi ně patří i potomci celebrit, které rodiče obdařili divokými kartami v podobě jmen Apple (jablko), Jermajesty (her majesty - její výsost) nebo Moon Unit (měsíční jednotka).

A tichou vzpomínku si zaslouží i Stan Still (standstill - nehybnost, žádný vývoj) a Justine Case (just in case - kdyby náhodou). To není žert - vážně existují.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(2.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

21%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

27%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

27%