Výběr jména dítěte může údajně ovlivnit jeho život
Ilustrační foto: pixabay.com

Výběr jména dítěte může údajně ovlivnit jeho život

28. 11. 2017

Známky ve škole, pracovní kariéru, ale i to, koho si člověk vybere za partnera a kde bude žít, to vše může podle vědců ovlivnit výběr jména. Rodiče by se podle stále sílících vědeckých důkazů měli dobře zvážit, jaké jméno svému potomku dají.

Někdo, kdo se jmenuje Jacqueline nebo Steven si všeobecně v životě povede lépe, než Latrina nebo Butch, uvádějí výzkumníci. Ti také poukazují na fenomén, kdy nejrychlejší muž na světě se jmenuje Usain Bolt (blesk) a televizní "rosnička" Sarah Blizzardová.

"Vaše jméno může ovlivnit předpoklady, které si jiní lidé tvoří o vaší povaze a zázemí, a tudíž může ovlivnit i šance, které jsou vám v životě dány," říká podle agentury AFP Richard Wiseman (moudrý muž), který je shodou okolností profesorem psychologie na Hertfordshireské univerzitě. "Může to také být svým způsobem sebenaplňujícím se proroctvím. Pokud vaše jméno zní inteligentně, úspěšně a přitažlivě, je pravděpodobnější, že se tak budete snažit i chovat."

Výběr jména zkoumají stovky vědců 

Záplava studií v posledních letech posuzovala jména coby ukazatele úspěchu. Mimo jiné zjistily, že dívky se jmény vnímanými jako "ženská" - jako je Isabella nebo Kayla - mají menší šanci být dobré v matematice a dalších vědách, než ty se jmény Taylor nebo Madison. Anebo to, že žáci, kteří mají jména naznačující "nižší postavení", dostávají horší známky, než žáci se stejným zázemím, ale jmény znějícími "noblesněji".

"Jména mohou opravdu znamenat rozdíl v životě dětí," řekl vědec David Figlio ze Severozápadní univerzity, který na toto téma napsal několik studií. Výzkum například poukázal na jasnou - byť pravděpodobně podvědomou - tendenci lidí dávat přednost věcem, které jim připomínají je samé, a to včetně písmen v jejich jméně.

Denisy a Denisové se tak pravděpodobněji stanou dentisty než dermatology, zatímco v anglofonním světě je spousta Lawrenců mezi právníky (angl. lawyer) a Raymondů mezi radiology. Termín "nominativní determinismus" zavedl v roce 1994 časopis New Scientist, který citoval studii o inkontinenci autorů Splatt (angl. splatter - cákat, stříkat) a Weedon (angl. wee - čůrat).

Nomen omen

Ostatně už v latině se zažilo rčení Nomen omen (doslova jméno znamení) - a jeho důkazů je víc než dost. Třeba automobilový závodník Scott Speed (rychlost), televizní moderátor programů o zahradnictví Bob Flowerdew (květ a rosa), zpěvák Bill Medley (směska melodií), golfista Tiger Woods (dřevo), básník William Wordsworth (hodný slov) či bývalý mluvčí Bílého domu Larry Speakes (speak - mluvit).

Existuje pochopitelně i spousta paradoxních příkladů, jako bývalý arcibiskup Manily kardinál Jaime Sin (hřích) nebo odborník na úlevu od bolesti (angl. pain) doktor Richard Payne.

Občas může jméno doslova předpovídat budoucnost. Vědci zjistili, že studenti usilující o vysokoškolské tituly, jejichž jména začínají na C nebo D, mají horší průměr než ti, jejichž jména začínají na A nebo B. A jedna studie dokonce tvrdí, že lidé, jejichž iniciály tvoří negativní slova, jako je P.I.G. (prase), mají větší šanci zemřít předčasně něž ti s pozitivními iniciálami, jako je například V.I.P.

Krom toho lidé s křestním jménem Louis jsou nepoměrně víc zastoupeni v St. Louis a statistiky ukazují, že lidé dokonce mají tendenci brát si partnery, jejichž křestní jméno nebo příjmení připomíná to jejich.

Mnoho důkazů je ovšem nepodložených a samozřejmě existuje mnoho lidí, kteří uspěli či uspějí navzdory potenciálně problematickým jménům. Mezi ně patří i potomci celebrit, které rodiče obdařili divokými kartami v podobě jmen Apple (jablko), Jermajesty (her majesty - její výsost) nebo Moon Unit (měsíční jednotka).

A tichou vzpomínku si zaslouží i Stan Still (standstill - nehybnost, žádný vývoj) a Justine Case (just in case - kdyby náhodou). To není žert - vážně existují.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(2.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
U nás si kolegyna Jana nechala přidat ještě jedno jméno (Ines), aby měla energeticky silné jméno. Nechala si ho spočítat u senzibilky. Pravda je, ž od té doby se jí začalo hodně dařit.
Oldřich Čepelka
Osud může předurčit i to, jestli se kluk narodí v prosinci nebo v lednu. když v lednu, má mnohem větší pravděpodobnost, že se dostane do dobrých fotbalových klubů. Funguje to v hokej. nunior. reprezentaci ČR i v oddílech kopané ve Slávii atd. I ve světě.
Jana Slavíková
Mezi sousedy mého synka patří rodina dvěma kluky. Jeden se jmenuje Justin a druhý Kevin. Tipněte si, jako mají barvu :-)
Jitka Hašková
Po válce se dávalo leccos. I třebas Pětiletka.
Dana Puchalská
Jo jo Qeuntin a ještě Kokta je mazec. Je to halt v hlavě a pro pomyslnou slávu jsou lidi schopni udělat cokoliv. Připomíná mi to seriál Taková normální rodinka,kdy.babička navrhovala jméno pro holčičku Botička. Protože jim kolem domu teče Botič. A mimochodem seriál byl podle mně paráda. Ráda se kouknu na reprízu a nebo si ho pustím na internetu.
Zuzana Pivcová
Musím říct, že mi kdysi řekla jedna senzibilka, že mi jméno Zuzana moc neprospívá, jelikož mi přidává chlad. Celkově se ale otázkou jmen a jejich působení na jedince i na veřejnost nijak nezabývám. Každé období má svou módní vlnu i v dávání jmen. Po válce dávali v některých zemích na uctění naší vypálené obce dívkám jméno Lidice. V době populárních indiánek některý nadšenec dal dítěti opravdu jméno Vinnetou nebo Nšoči. Samozřejmě se vždy dávala jména po populárních hercích a zpěvácích. Dnešní volnost ve výběru jmen je neomezená. Pokud dají Češi dětem jména jako Quentin, Bertram nebo Annabel, asi si myslí, že jsou tím potomci předurčeni stát se celebritami.
Dana Puchalská
Paní Zdena mi mluví z duše. Ještě cirkusáci dávají dětem fakt ,,super,, jména. A někdy si tak říkám, že musela mít rodička fakt minimálně hnutí mysli když se rozhodla pro tak šílené jméno. Manžel znal rodinu kde dali dítěti jméno Nšoči. A příjmení bylo Nováková. To je dílo. Ale to už je hodně let.
Zdenka Jírová
Článek by byl mnohem zajímavější s českými jmény. Před časem jsem bydlela v sídlišti, kde bydleli i cikáni. Ti dávali jména dětem podle právě vysílaných cizích seriálů, jako Ken, Angelika, Esmeralda. Nevím, zdali se z dětí staly mediální idoly . Ale je to zábavné a ani se nedivím, že studie vznikla v Americe. Tam se lidé živí všelijak.
Jitka Hašková
Článek pouze s anglickými jmény považují pro nás za nesmyslný. Navíc senioři už asi nevybírají jména pro děti.
Jarmila Komberec Jakubcová
A co taková Ančka či Máňa? Zatím e v článku píše jen o anglických jménech. Ty se většinou v našich zemích dětem nedávají.
ivana kosťunová
Nemluvte mi o genetice, stačí jen dobrý výběr jména. Asi se nechám přejmenovat na" Krasava", třeba ještě něco zachráním. Ale vážně- jako vtip dobrý.
Věra Ježková
To je myšleno vážně?!
Jana Šenbergerová
Tak to vypadá opravdu vědecky. :-) :-)
Libor Farský
Připravuji na toto téma obsáhlejší studii do rubriky "Hrátky s češtinou", tak si příklady ponechám do ní. Jen se přiznám k opakované hlouposti v naší rodině - na jedné adrese již bydlí 3x Libor Farský, z toho oba starší jsou Ing., což obnáší značné problémy s poštou do vlastních rukou nebo při doručování dovozci z eShopů. Odesílatelé málokdy uvádějí za příjmením st., nebo ml., i když v objednávce to vždy je správně, o úřadech ani nemluvě...