Stárnutí v zajímavých číslech
Ilustrační foto: ingimage.com

Stárnutí v zajímavých číslech

5. 12. 2017

Jak to vypadá, když si vezmou seniory do parády statistici? Dozvíme se zajímavé údaje. Například, že pokud bydlíte v Praze, zřejmě se dožijete více let než pokud byste žili třeba na Ústecku. Nebo to, že v roce 2030 budou lidé starší pětašedesáti let tvořit v polovině krajů už celou čtvrtinu populace.

Statistiky jsou zpravidla z pohledu čtenáře spíše nudná věc, ale když jde o statistiky týkající se dříve narozených, je to čtení radostné. Přesněji, naději dodávající. Existuje práce, ve které autoři sledují naději dožití a další údaje demografické statistiky do roku 2050. Vyplývá z ní, že lidé ve věku nad šedesát pět let budou stále početnější skupinou ve společnosti, ale zároveň v ní budou mít stále větší slovo, protože se budou dožívat vyššího věku ve stále lepší kondici.

Ale netýká se to jen lidí v této věkové kategorii, která je označována za seniorskou. Výrazně posílí i počet padesátníků. I to je dobrá zpráva, protože se jedná o lidi, kteří si už dovedou představit, co stárnutí obnáší, vidí to na svých rodičích a příbuzných. Takže, pokud budou ve vedoucích pozicích, což se dá předpokládat, může to mít na jejich rozhodování výrazný vliv. Jinými slovy, jestliže na radnici budou sedět lidé vesměs nad padesát, je velmi pravděpodobné, že se při rozhodování, jestli budovat město bez bariér a se službami pro seniory nebo stavět další dráhu pro mladé skateboardisty, přikloní k první variantě.

„Zatímco kolem roku 2030 budou obyvatelé seniorského věku tvořit téměř v polovině krajů čtvrtinu populace, v roce 2050 se budou podíly obyvatel starších pětašedesáti let v řadě krajů přibližovat k hranici téměř jedné třetiny celé populace,“ uvádí Jarmila Benešová z útvaru informačních služeb Českého statistického úřadu. A dodává: „Největší podíly seniorů budou žít ve Zlínském kraji a kraji Vysočina. Předpokládá se, že průměrný věk obyvatel ve Zlínském kraji by měl dokonce překročit hranici padesát let.“ Naopak v Praze a Středočeském kraji bude nárůst pozvolnější, protože se tam dále bude projevovat to, že tam za prací přichází mnoho mladých lidí a zakládají tam rodiny, tudíž mají malé děti. 

Na druhé straně jsou právě v Praze dobré životní podmínky, takže se tam podle propočtů budou lidé dožívat vysokého věku. Zkrátka, je tam dobrá a dostupná zdravotní péče, lidé si tam za život více vydělali, jsou vzdělanější a bohatší ve srovnání s některými jinými oblastmi Čech a Moravy, kde je tradičně  život tvrdší. Takže muž, který nyní žije v Praze a je mu šedesát pět let, má podle prognózy takzvanou naději dožití, jak tomu statistici říkají, dalších sedmnáct let. Pětašedesátiletá obyvatelka Prahy zřejmě bude v průměru žít dokonce přes dvacet let.

Na opačné straně této tabulky jsou lidé z Ústeckého kraje, tam má takový současný pětašedesátník naději dožití necelých patnáct let a žena necelých osmnáct let. Není snad třeba dodávat, že jde o zprůměrovaná čísla a život každého jedince se nakonec stejně ubírá jiným směrem. Ale jsou to čísla pozoruhodná, hodně naznačující. Je z nich jasné, že počet dětí a lidí v produktivním věku bude klesat. Takže to logicky vyvolává ty politiky a médii tolik omílané obavy, že na seniory nebude mít kdo takzvaně vydělávat. Že nebude na penze. Zpráva, která funguje jako strašák.

Optimisté však tyto údaje vyhodnocují jinak. Tak, že zdravý pětašedesátník je nyní v podobné pozici, jako byli jeho rodiče v pětačtyřiceti a tudíž chce pracovat, nakupovat, cestovat, normálně žít. Nečeká, že bude jen sedět u televize a každý měsíc mu přijde penze. Chce mít svůj život ve svých rukách a je schopen pro to něco udělat. Zatím k tomu v mnoha případech nemá příležitost, ale možná, že až bude seniorů tolik, že jejich vliv bude ve společnosti čím dál silnější, ty příležitosti budou. Zkrátka, tyto údaje jsou jedny z těch, na které se dá dívat i pesimisticky i optimisticky, záleží jen na tom, jak je jejich čtenář naladěn.

Hodnocení:
(4.7 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Kořítková
Také souhlasím, že prožívání stárnutí je na každém z nás, já se pomalu přibližuji k této magické šedesátce a přemýšlím, jak budu nakládat se svým časem a užívat si ho, svým tělem, aby mi dobře fungovalo a také to nechce jen polehávat u televize, i když i to je občas relaxace, máme tu i internet, s tím je to horší, zde trávím více času. Byla jsem nyní na preventivní prohlídce, jsem úplně zdravá, takže mne to povzbudilo a těším se, co si na sebe vymyslím, abych se zabavila a v tom rentierském věku.
Dana Puchalská
Věk je pouze číslo. Ale i když pana spisovatele po jeho padesátce nazývali CTIHODNÝ KMET. Ale stárnutí se dá dobře prožít a je to podle mně celkem fajn období. Nikdo mně nikam nenutí, budík nezvoní a já mám pohodu.
Věra Ježková
Tleskám níže uvedeným komentářům. :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Statistika byl můj nejméně oblíbený předmět na VŠE. údaje bývají z části zavádějící, z části zkreslené. Připomíná mi to stav kdy si strčím hlavu do teplé trouby a nohy do lednice a bude mi relativně teplo.
Zuzana Pivcová
Toto dělení podle lokalit se mi příliš nelíbí, a už vůbec se nepřikláním k prioritám Prahy, jako je např. dobrá a dostupná zdravotní péče, bohatství atd. To už je to poslední, co by mělo mít vliv na dlouhověkost. Nejsou na tom náhodou lépe lidé, kteří žijí na zdravém vzduchu, nejsou věčně stresováni a vnímají život dost jinak??
Marie Doušová
Opravdu se věk lidí v dobrém zdravotním stavu stále prodlužuje a je to dobře.Medicína má na náš věk velký prospěch a proto jsme v 60 čiperní a plní života.Proto buďme prospěšní svému okolí i sobě.Věk se nedá zastavit , ale dobře prožít.
Helenka Červenka
Pohled na seniory se konečně musí změnit. Jako příklad uvedu babičku Boženy Němcové. Když přijela na Bělidlo, nejstaší Barunce bylo čtrnáct. Statisticky mohlo být její matce 32-35 a její matce/oné babičce/ 50-55. A začtěte se do knížky - je popisovaná stařenka na sklonku života, která opravdu za krátký čas umírá. Dnešní padesátnice málem někdy teprve poprvé rodí, což je taky extrém, ale každopádně ještě pracují a mají důchod v nedohlednu. A samozřejmě chtějí i v padesáti, šedesáti pěkně vypadat, bavit se, užívat si. Ale průměrný senior je médii ukazován jako frontový bojovník s taškou na kolečkách ve středu před Kauflandem