Adventní vycházka
Foto: autorka

Adventní vycházka

5. 12. 2017

Polední sluníčko v tento den nás vytáhlo k procházce. Tradičně už známou cestou, polem nepolem, cestou necestou. Jemně zasněžená krajina v okolí bydliště, přimrzlé blátíčko na cestě a zamlžené výhledy. Oblíbené "kolečko“ okolo Havlíčkova Brodu. Vyrazíme západním směrem, navštívíme místo věčného odpočinku, stavíme se koupit ptáčkům slunečnici a lojové koule a východním směrem se vrátíme k domovu. Prošli jsme i starý židovský hřbitov. Po mnoho let zapomenutý. Letos už byly vykáceny náletové porosty.Tak snad se dočká úprav.

Ve městě je jiný židovský hřbitov, ale zde se přestalo pohřbívat, a tak asi 1.5 km za městem byl založen jiný. Po epidemii skvrnitého tyfu bylo nutno pochovávat zemřelé, a proto byl v r.1917 založen asi 1.5 km za městem - tyfový - hřbitov. Podle dokumentů dostupných na internetu se po druhé světové válce zapomnělo na tuto památku a ta velmi schátrala. Nevím přesně, která skupina - snad z Prahy - se snaží získat peníze na obnovu této památky, Až po přečtení několika článků v nedávné minulosti jsem si uvědomila (jezdím denně okolo po silnici ), jak a proč jsou stromy nasázené. Je to plocha obsázená kolem dokola, nyní již hodně vzrostlými stromy. Prostředkem a napříč jsou též stromy a ty tvoří kříž. Pomníků je již jen poskromnu a ve velmi špatném stavu. Věřím, že se podaří - časem - upravit tento, dneska již unikátní hřbitov. Ze silnice vypadá jak zalesněný ostrůvek v poli. V dostupných dokumentech se píše, že je zde 86 zachovalých prostých kamenů s hebrejskými nápisy (vytaženo z wikipedie).
 
A tady je polovina naší cesty. Podařilo se mi nafotit několik foteček, a tak se podívejte, kudy jsme se prošli. Snad se budou líbit.

procházka
Hodnocení:
(4.9 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA