Adventní vycházka
Foto: autorka

Adventní vycházka

5. 12. 2017

Polední sluníčko v tento den nás vytáhlo k procházce. Tradičně už známou cestou, polem nepolem, cestou necestou. Jemně zasněžená krajina v okolí bydliště, přimrzlé blátíčko na cestě a zamlžené výhledy. Oblíbené "kolečko“ okolo Havlíčkova Brodu. Vyrazíme západním směrem, navštívíme místo věčného odpočinku, stavíme se koupit ptáčkům slunečnici a lojové koule a východním směrem se vrátíme k domovu. Prošli jsme i starý židovský hřbitov. Po mnoho let zapomenutý. Letos už byly vykáceny náletové porosty.Tak snad se dočká úprav.

Ve městě je jiný židovský hřbitov, ale zde se přestalo pohřbívat, a tak asi 1.5 km za městem byl založen jiný. Po epidemii skvrnitého tyfu bylo nutno pochovávat zemřelé, a proto byl v r.1917 založen asi 1.5 km za městem - tyfový - hřbitov. Podle dokumentů dostupných na internetu se po druhé světové válce zapomnělo na tuto památku a ta velmi schátrala. Nevím přesně, která skupina - snad z Prahy - se snaží získat peníze na obnovu této památky, Až po přečtení několika článků v nedávné minulosti jsem si uvědomila (jezdím denně okolo po silnici ), jak a proč jsou stromy nasázené. Je to plocha obsázená kolem dokola, nyní již hodně vzrostlými stromy. Prostředkem a napříč jsou též stromy a ty tvoří kříž. Pomníků je již jen poskromnu a ve velmi špatném stavu. Věřím, že se podaří - časem - upravit tento, dneska již unikátní hřbitov. Ze silnice vypadá jak zalesněný ostrůvek v poli. V dostupných dokumentech se píše, že je zde 86 zachovalých prostých kamenů s hebrejskými nápisy (vytaženo z wikipedie).
 
A tady je polovina naší cesty. Podařilo se mi nafotit několik foteček, a tak se podívejte, kudy jsme se prošli. Snad se budou líbit.

Hodnocení:
(4.9 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Maruško, líbí se mi, že Ty vždycky za něčím jdeš. A cestou necestou, polem nepolem, to taky...♥
Věra Ježková
Hezké fotky. Havlíčkův Brod neznám, jen jsem za studií jezdívala na tábor k Chotěboři na Doubravku.
Hana Rypáčková
Paráda, máme holo....
Zuzana Pivcová
Pro mě hodně zajímavé. Snímky správně adventní, naplňující klidem a vyrovnaností.
Blanka Macháčková
Hezká procházka. Hezké fotografie.
Eva Balúchová
Letos mě to k vám nevyšlo,tak jsem se aspoň prošla díky fotkám.Pěkná vycházka i fotky.
Marie Ženatová
Díky za milé přiblížení Vaší krajiny...