Veselá historka pro silvestrovské odpoledne
ilustrační foto: pixabay.com

Veselá historka pro silvestrovské odpoledne

29. 12. 2017

Ke svým padesátým narozeninám jsem si dopřála krásnou cestu na vysněný Island. A právě tady jsem pochopila, kdy nastává ten pravý čas na cestování. V těchto již pokročilých letech jsem byla nejmladší účastnicí onoho zájezdu. Tehdy jsem si uvědomila, že je potřeba být co nejdéle fit a něco si našetřit, abychom ta nejzásadnější putování podnikli právě v důchodu.

Island je krásná země. Někdy barevná jako duha, jindy tajemná jako peklo. A jak už jsem kdysi zmínila, nikde není zelená zelenější, okrová okrovější a černá černější.

Po nekonečně rozsáhlých pláních lemovaných v dáli nekonečnými sopečnými horami a protkanými nekonečně divokými řekami, jsme cestovali autobusem. Žádný luxus, ale funkci plnil. Řidičem byl mladý student, který provozoval svoji vysněnou brigádu stylem - dokud to jede, žijeme. Hurá.

Hurá trvalo ale jen do chvíle, než si autobus o jakýsi sopečný tuf prorazil pneumatiku. V tichu měsíční krajiny, kde nebylo široko daleko žádné stavení, žádná civilizace a žádné spojení se světem, bezradně řidič jenom rozhodil rukama. Z jeho gesta bylo naprosto patrné, že takový závažný defekt nezvládne. Že tam vlastně je jen od toho, aby držel volant, přidával a ubíral plyn a vydělal si nějakou tu kačku na studia. V tu chvíli v tom děsivém tichu stálo mlčky třicet seniorů se zoufalým výrazem v očích. Řidič uhrančivě rentgenoval účastníky zájezdu, kdo by se chopil opravy. A tehdy nastala chvíle pro nás "mladé". Můj muž, zkušený kombajnér, traktorista i učitel autoškoly, věděl, kam sáhnout. Za nesmělé asistence zrudlého mladíka bravurně vyměnil zarezlé kolo, čímž si vysloužil obdiv vyděšené skupiny a standing ovation. Stali jsme se tak populárními účastníky zájezdu a bohužel i středem zájmu. Všichni se na nás usmívali, družili se, takže soukromí vzalo za své.

V té době moje biologické hodiny ještě fungovaly v mladickém režimu, jenom jejich načasování nebylo ideální. Možnost koupat se v termálních pramenech mi byla odepřena, a tak jedna ze zvídavých nových "kamarádek" monitorovala, proč jsem zůstala doma a nekoupu se. Manžel jí vše po pravdě objasnil. Použil k tomu zdánlivě srozumitelný pubertální výraz "přijela teta z Červeného Kostelce" (místo reklamního sloganu - ona má své dny). Již po druhé se paní v jednom týdnu k smrti vyděsila a s neskrývaným údivem ze sebe vyrazila větu: "Sem? Na Island? A jak vás tady našla?".

No, našla.

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Blanko, lépe jsi svůj příběh zakončit nemohla. Chtěla bych být přitom a vidět údiv " kamarádky" na vlastní oči. Pobavila jsi mne.
Naděžda Špásová
Hezké vyprávění, Island mě naštěstí neláká, já raději teplo. Nevím, jestli to nebude vypadat blbě, ale zážitek s poruchou autobusu mám taky. Bylo to hned po revoluci, kdy jsme byli z práce na zájezdu ve Švýcarsku a cestou z hor cca 2 400 m se autobusu porouchaly brzdy. Následovala několikahodinová oprava svépomocí řidičů, neboť na opravu v servisu neměli penízky. A to jim ještě došlo kafe. Tenkrát se ještě šetřilo. Nicméně, Blanko, tobě přeji krásné cestování bez karambolů a na tvoje vyprávění z cest se budu těšit. Ta tetička z Č. K. mě fakt dostala. :-)
Lidmila Nejedlá
Drama s veselým koncem. Prima.
Olga Štolbová
Tedy, Blanko, i já gratuluju k tak šikovnému chlapovi, a že každý nemá smysl pro humor, to jsme asi každý z nás někdy zažili. Senzační historka. *********
Zuzana Pivcová
Život tropí hlouposti, ale tohle je také dobrá "hrátka s češtinou".
Věra Ježková
Blanko, hezký příběh. A Island by se mi líbil. Geograficky mě to táhne na sever, pláže a horko mě nelákají. Letos si výlet na Island dopřála moje kamarádka – a protože úžasně fotí, užila jsem si aspoň krásné fotky.
Marie Seitlová
Super historka, zasmála jsem se. A Island je krásný a hlavně zajímavý.
Libor Farský
Výborně, tetičko, uměla jste se vdát. Takového šikovného manžela a k tomu se smyslem pro humor - blahopřeji!