Moskva a okolí
FOTO: autor

Moskva a okolí

7. 1. 2018

SuperExpedici Money Club do Moskvy jsme zahájili velmi zajímavým způsobem. Na velvyslanectví České republiky v Ruské Federaci nás přijal velvyslanec naší země, který nás osobně provedl všemi prostorami rozlehlého komplexu českého velvyslanectví, včetně rezidence velvyslance, což je nepochybně zcela mimořádná příležitost. A nakonec jsme společně poobědvali v dobře známém Českém domě, jehož se opět zúčastnil pan velvyslanec i se svojí paní. Dozvěděli jsme se hodně o Ruské federaci a jejích obyvatelích a také o česko-ruských vztazích. Protože bylo mezi cestovatelkami a cestovateli více zájemců o bankovní a finanční záležitosti, zrealizovalo se setkání s vedením Mezinárodní investiční banky a Mezinárodní banky hospodářské spolupráce. Navštívili jsme rovněž centrálu SBERBANK, tedy Ruské spořitelny, která má své pobočky i v České republice.

No a neopomněli jsme žádnou z klíčových historických  památek „Matičky“ Moskvy. Hlavní pozornost jsme pochopitelně věnovali staroruskému Kremlu. Byli jsme ubytováni v hotelu, kde jsme měli celý rozsáhlý komplex Kremlu před očima jako na dlani. Kreml mimochodem získal svoji  současnou podobu za vlády cara Ivana III. Bylo to v letech 1485 – 1495. Lví podíl práce odvedli pozvaní italští architekti. Při prohlídce Kremlu jsme shodně konstatovali, že italští architekti odvedli skutečně fantastickou práci. Nevynechali jsme největší Uspenskij sobor – chrám, Carský obytný palác, zvonici Ivana Velikého (před revolucí to byl nejvyšší objekt Moskvy – výška cca 81 m), dělo Car, zvon Car (mimochodem největší zvon na světě), chrám Archanděla Gabriela, Chrám Zvěstování Panny Marie, ani úžasný Zbrojní sál – muzeum s carskými korunovačními klenoty a s obrovskou sbírkou pokladů a navazující klenotnici Diamantového fondu.

Později jsme navštívili slavnou Treťjakovskou galerii, světoznámý chrám Vasila Blaženého, obnovený kolosální chrám Krista Spasitele a celou řadu dalších krásných památek a míst. Kupř. slavný obchodní dům GUM. Uskutečnila se rovněž nádherná projížďka po řece Moskvě, kdy jsme zase viděli řadu těch nejvýznamnějších památek z úplně jiného úhlu pohledu. Po shlédnutí památek a zajímavostí Moskvy, jsme vyrazili do jejího okolí. Naším hlavním cílem byl Sergiev Posad, který dříve narození ruští občané znají spíše pod názvem Zagorsk. Až do roku 1988 byl Zagorsk sídlem patriarchy vší Rusi. V Sergiev Posadu jsme viděli hodně zajímavého, ale naprosto nás okouzlil Trojický klášter sv. Sergeje.

Mimo Moskvu jsme ještě navštívili Suzdal a Vladimír. Suzdal byl významným centrem vladimírsko-suzdalského knížectví. Uchoval si množství  světských a církevních památek z různých staletí  a ohromně zajímavý skanzen shromažďující  velké množství  krásných dřevěných staveb, obzvláště pravoslavných chrámů a kostelů. Vladimír patří, stejně jako Suzdal, Sergiev Posad a Jaroslavl k tzv. Zlatému prstenu, tedy historických míst a měst , která leží na kruhové trase severovýchodně od Moskvy. Vladimír založil roku 1108 kyjevský velkokníže Vladimír Monomach. Ve Vladimíru je celá řada skutečně skvostných památek. Po návrtu do Moskvy jsme si pochopitelně nemohli nechat ujít návštěvu slavného Velkého divadla, kde jsme zhlédli nádherné baletní představení Giselle. Byl to skutečně fantastický zážitek. Úplně na závěr našeho pobytu v Moskvě jsme si nechali velice zvláštní bonbónek. Návštěvu čokoládovny. Ta byla naprosto úžasná. Však nám také díky ní málem uletělo naše letadlo.

Kromě toho si řidič našeho autobusu popletl vchody do velkého podnikatelského komplexu, kde se nachází i čokoládovna. Vše však dopadlo šťastně, jako v americké pohádce. Čokoládovna, kterou jsme navštívili, měla být původně zprivatizována švýcarskými čokoládovými podnikateli. Schopní místní manažeři však objeli svět, nakoupili ta nejlepší existující špičková zařízení a vyrábějí vynikající ruskou čokoládu. Peníze jim půjčila výše zmíněná SBERBANK. Naše návštěva končila vynikající čokoládovou ochutnávkou. I tu jsme nakonec stihli, stejně jako ČSA letadlo.  

 

Jan Žižka pro portál i60

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
nina hor
Dobrý den prosím kde delate viza ja tu http://rusko-viza.cz/ narazila na to ze to jde i pres net mate s tim nekdo zkusenosti? Dekuji
Jindřiška Dvořáková
Nezbývá mi než tiše závidět. V Moskvě jsem nebyla, Treťjakovskou galerii jsem nenavštívila. Měla jsem možnost pobýt na stáži v tehdejším Leningradě, ale kam s dětmi? Příležitost jsem nevyužila, ani Ermitáž nenavštívila. Alespoň nějaké náplasti se mi dostalo - nádherných 14 dní v hotelu Družba na Krymu. Byla to moje nejkrásnější dovolená. Přátelé, určitě se to poštěstilo i některým z vás, buďte mými svědky. Děkuji za milý textík. Ještě že máme ten internet!
Zdenka Jírová
Rusko je opravdu velmi zajímavá země. Nebyla jsem v Moskvě, ale byla jsem v Soči, Suchumi a v Gagře. Svůj pobyt jsem popsala v článku o Soči. Všude je plno památek a krásná příroda. Jen mne mrzí, že už nic dalšího osobně nepoznám, je to pro mne už moc náročné. Sleduji alespoň zajímavá videa, která se ke mně občas dostanou.
Jarmila Komberec Jakubcová
Moskvu jsem navštívila jako studentka a také i po roce 1990. Je skutečně krásné město plné památek a rozhodně má hezčí metro než NY v USA. Je čisté, prostorné a některé stanice jsou obloženy bílým mramorem. Naposledy jsem Moskvu navštívila před 8 léty a musím potvrdit, že ruská čokoláda nemá chybu stejně tak jako ruská zmrzlina.
Zuzana Pivcová
V Moskvě jsem nikdy nebyla. I pro někdejší sovětské občany to byl nedostupný cíl. Pamatuji si, že když jsem byla v Soči a dvě ženy se ptaly, odkud jsem, Československo jim nic neříkalo. Pak se ale začaly mezi sebou bavit, která z nich byla v Moskvě. Věřím, že by mě Moskva zaujala. Město a kulturní historie nemůže za někdejší politiku a poměry, které tam kdysi odhalili naši turisté, např. moje kolegyně z jazykové školy.
Lidmila Nejedlá
V Rusku jsem nikdy nebyla, měla bych to napravit.
Věra Ježková
Díky za vzpomínku na mládí. V Moskvě jsem byla s kolegy z kruhu tři týdny jako studentka ruštiny. Poprvé jsem tam jela metrem. Odstála jsem nekonečnou frontu na Lenina. Viděla památky. Byla nadšena v Treťjakovské galerii. Jedla ruské dobroty. Cítila jsem se tam jako doma, hlavně díky dobré znalosti jazyka. V Suzdalu jsem byla také. (Cerkvuški miluji.)
Libor Farský
Naštěstí bolševičtí revolucionáři historické sakrální památky nezničili.
Jitka Hašková
Našla jsem na webu: Ing. Mgr. Jan Žižka - Český klub cestovatelů www.ckc.cz/ing-mgr-jan-zizka.html Od roku 2003 se věnuje, kromě celé řady dalších záležitostí, které vyplývají z jeho zařazení v sekretariátu představenstva a dozorčí rady České spořitelny, a.s., organizaci cestovatelských super-expedicí Money Club České spořitelny po celém světě. A právě o těchto super-expedicích pojednává jeho kniha Za sedmi ...
Hana Rypáčková
Zajímá mne ten Money club. Nic o něm moc nevím a zajímal by mne.Něco jsem jen zaslechla ....
Ladislav Vesecký
Moc hezké i fota.
Ladislav Vesecký
Moc hezké i fota.