Chraňte svého pejska v mrazivém počasí
Ilustrační foto: Vladimír Číp

Chraňte svého pejska v mrazivém počasí

18. 1. 2018

Když udeří mrazy, neměli bychom více chránit jen sebe, ale i naše čtyřnohé kamarády, především ty, kteří jsou ve venkovní boudě a jimž mohou mrazy či osolené chodníky přinášet mnoho starostí. Aby pejsci zimu přežili bez útrap, stačí dodržovat pár základních pravidel.

Pes žijící doma
Zima nejvíce rozlišuje psy žijící v bytě a ty, kteří jsou po celý rok ve venkovní boudě. Musíme k nim mít rozdílný přístup.  Pejsci, kteří prožívají zimu v teple domova, si špatně zvykají na mrazivé počasí. Rozhodně pejska při teplotách pod nulou nenechávejte přivázaného před obchodem. Může snadno nastydnout. Na procházkách dbejte na to, aby byl pes stále v pohybu. U krátkosrstých pejsků si pořiďte obleček, který bude zakrývat záda a bedra, zabráníte tak nastydnutí průdušek a močových cest. „U psů žijících doma si dejte pozor na rychle nabytá kila. V zimě mají pejsci méně pohybu, je tedy důležité sledovat u psů, kteří mají snadné sklony k nadváze, jejich stravu, protože pejsci nemají tolik možností vše „vyběhat,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

Bydlení v kotci
Nejvíce na pozoru bychom měli být u psů, kteří žijí venku v kotcích či boudách. V mrazech dejte boudu ideálně na jih. Nebude do ní tolik foukat.  Ideální je také boudu vystlat slámou, protože dobře izoluje a nenavlhá. Pokud klesnou teploty pod mínus 15 stupňů, je dobré psa dát dovnitř. Například do garáže nebo místnosti, kde je teplota okolo 5 stupňů Celsia. V příliš vytopené místnosti by totiž mohl pes dostat teplotní šok. Pejsky v kotci je v zimě nutné brát na delší procházky, aby se pohybem zahřáli.

Zimní výživa
„V zimním období je psům chovaným venku důležité dávat krmivo bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a tuky. U venkovních psů je ideální, když naberou i nějaké to kilo navíc, protože je tuk udržuje v teple. V mrazivém počasí pravidelně kontrolujte misky s vodou, aby nezamrzly. V dnešní době existují i speciální termo misky. Pitný režim můžete podporovat tím, že budete granule zalévat trochou vody,“ dodává Martin Pučálka. Celkově dobrou zdravotní kondici můžete podpořit podáváním vhodných doplňků stravy, bohatých na minerály a vitamíny např. speciální lněný nebo lososový olej.

Péče o tlapky
Pejsci žijící v zimě ve městě mají navíc problém s osolenými chodníky. Ty nám sice pomáhají neuklouznout, ale nechráněným psím packám škodí. Před procházkou proto pejskovi namažte packy hutnou vazelínou, která zabrání soli proniknout do kůže. Až se vrátíte domů, stačí pak vazelínu setřít navlhčeným hadříkem. Psa raději co nejvíce venčete na trávě.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Ráda vidím, že redakce pro ilustrační foto k článku po čase zase sáhla do portfolia fotek z FD. Jinak jako nepejskařky se mě článek netýká, moje myšky totiž mají svoje myší kožíšky.
Eva Mužíková
Díky Zdeni, byl to můj nejbližší tvoreček. Stále mi jej vše připomíná, moc to bolí....
Zdenka Jírová
Evičko, vy jste měla Bertíka hodně ráda, to je cítit z Vašich vzpomínek. Já sice nejsem "pejskařka", ale " kočkařka" a mám také vzpomínky na své kočičky, které už se mnou nejsou. Mám ráda jak kočičky, tak pejsky a vlastně všechna zvířata. Jsem s nimi ráda.
Zuzana Pivcová
V době mého dětství byla ve městečku paní, která dávala pejskovi pletenou dečku, považována za výstřední babu. Dnes se tohle chápe naštěstí jako potřebné.
Eva Mužíková
Zrovna minulý týden jsem při úklidu narazila na Bertíkovi botičky. Měl v nich i teplé ponožky. Žádný rozmar, nosil je rád, lítal v nich bez problémů a hlavně, packy netrpěly solí a ledovým povrchem silnic a chodníků. Těm jsme se vyhýbali jak to šlo. měl několik oblečků a pláštěnek, takže zima jej nezaskočila...
Elena Valeriánová
Náš Rexík je venkovní pes. Boudu má zateplenou. Měl ji i vytapetovanou starým kobercem, ale asi se mu nelíbila barva, serval to. Má ji vystlanou slámou a taky když je velká zima, tak dekou nebo starou budou. Pokud je zima, tak to tam strpí, jak se oteplí všechno vystěhuje ven. Nevím, jak ho přinutit přibrat, žere jen tolik, kolik chce. Na procházky chodíme do přírody.