Co dělat, když klouby bolí v zimě více než obvykle?
Ilustrační foto: ingimage.com

Co dělat, když klouby bolí v zimě více než obvykle?

7. 1. 2018

Příčin, proč klouby v zimních měsících bolí více než v jiných obdobích, může být několik. Většinou se však jedná o kombinaci více faktorů, kdy ten nejzávažnější lze označit jako revmatoidní artritidu neboli lidově revma. Proč se nemoc s příchodem chladného počasí zhoršuje a jak se lze nejlépe bolesti ubránit?

Revmatoidní artritidou se označuje zánětlivé onemocnění, které postihuje klouby a měkké tkáně obklopující kloub. Zároveň se jedná o autoimunitní chorobu, kdy vlastní imunitní systém napadá kloubní výstelku, čímž dochází k jejímu ztluštění a následnému otoku. Klouby jsou v důsledku deformovány a pro pacienta se stávají „horkými“ a citlivými na dotek. Objevuje se snížená pohyblivost, oslabení okolních svalů a s tím spojená míra bolesti a řada dalších příznaků, jako je zvýšená teplota, nechutenství, únava či úbytek tělesné hmotnosti. V praxi se tak mnohdy nepodaří artritidu podchytit hned v počátku, neboť je často mylně zaměňována s chřipkou.

Proč je bolest intenzivnější v zimě?
Z jakého důvodu dochází k větší bolestivosti kloubů nelze jednoznačně stanovit. Má se však za to, že právě chlad má vliv na vznik citlivosti nervových vláken v kloubním pouzdru, což vede k bolestivým projevům. V zimních měsících se také postupně snižuje naše fyzická aktivita a díky převládajícímu klidovému režimu a mnohdy i vysokému příjmu kalorií dochází k přibírání na váze, což se opět negativně podepisuje na zatížení pohybového aparátu. Potýkáte-li se tedy právě v zimě s bolestivými projevy artritidy, ulevte si s předstihem od bolesti nejlépe šetrnou přírodní cestou. Vhodná je například kombinovaná léčba homeopatickými přípravky Traumeel, která se skládá z masti k vnějšímu užití pro potlačení akutní bolesti a tabletkami k vnitřnímu použití, které lze užívat i preventivně před nástupem chladných dnů. Léčivo obsahuje dvanáct druhů léčivých bylin a minerální soli, díky kterým můžete kromě projevů bolestivé artritidy zmírnit také řadu nachlazení.                       

Chraňte své klouby dostatečným pohybem
Chcete-li své klouby udržet zdravé a bez bolestivých projevů při sebemenší fyzické námaze, dopřejte jim dostatečný pohyb již s předstihem. Pokud totiž vlivem nedostatečné aktivity dojde k poklesu látkové výměny, dojde zároveň k „zadření“ kloubu a v případě přetrvávajícího stavu i k jeho následné deformaci. Naordinujte si proto i v zimním období nejlépe obden zdravý pohyb ve formě procházky na čerstvém vzduchu nebo jízdu na rotopedu v tělocvičně.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.3 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Parisová
Dobrý den,Borku,omlouvám se za opožděnou rakci na dotaz.Přesnou odpověď Vám podala již Dana.Přeji,aby se vám stal takový zázrak s klouby,jako mě.Člověk se naučí žít s bolestí,ale takhle je to daleko lepší!Srdečně Vás zdravím.Helena
Dana Tomanová
oprava: meniskus se to píše správně :-)
Dana Tomanová
Borku, je to ALAVIS od spol. Barnys, za sebe mohu doporučit ALAVIS triple blend - extra silný (pro lidi). Dříve se vyráběl pro zvířta, zejména ho používají u koní - hříbat. Mně osobně pomohl, mám po operaci meniscu problém s koleny. Účinek se projeví za cca půl roku, beru 3 měsíce, pak udělám pauzu a zase. Avšak upozorňuji předem, že je to dost nechutný prášek, který se rozmíchá v tekutině a vypije, budou se Ti kroutit i palce u nohou, ale to dáš :-) Doporučili mi to známí v době, kdy jsem se, jen tak mimochodem dozvěděla, že po operaci kolene se automaticky rozjíždí artróza a "nedá se s tím nic dělat". Ale dá, jen doktoři nechtějí, oni raději operují, že. A přidej adekvátní pohyb, ten je důležitý, jinak dochází ke zhoršení stavu. Tak ať Ti to také pomůže, D.
Libor Farský
Nějak, Helenko, postrádám název toho léku, abych ho začal shánět, prosím ...
Věra Halátová
Když člověk přichází do let, všechno ho začíná bolet. Jeden muž, sportovec, ve věku mých rodičů, nebo mírně starší, říkali jsme mu Kvašňák, protože se tak tvářil, tak on zase říkal, že: Revma je blbost mládí.
Helena Parisová
Já osobně mohu doporučit kanadský přípravek v prášku.Je tedy dost hořký,ale v mém případě,se objevil jako zázračný.Je mi skoro 64 let a mám artrozu IV.stupně,v obou kolenou.Vyzkoušela jsem možné i nemožné,včetně injekcí do kolen,jejichž cena mě do kolen opravdu dostala,leč nepomohla.Poslední 3 roky jsem chodila o francouzských holích,takřka nevycházela z domu,sednout si na záchod se neobešlo bez sténání,někdy i pokřiku a kleteb.Pak jsem doopravdy náhodou na internetu narazila na přípravek pro koně.Už jsem si ho málem objednala,ale zjistila jsem,že se vyrábí i pro lidi.Tak jsem si to koupila.To bylo v květnu 1917.V září 1917 jsem měla využívánu celou pixlu. A bylo to jako v Lurdech:Dnes chodím, bez berlí i hole,neberu nic na bolest,jezdím na kole,dělám pomalé dřepy,kdybych měla s kým,tak můžu i tancovat.Je to pro mě stále takový zázrak a šok,že mohu být bez bolestí a holí,až se o tom bojím mluvit.Ale vám všem,moji milí kteří máte stejné potíže jako jsem měla já,vám všem to sděluji,vřele doporučuji a přeji,abyste se cítili tak dobře,jako já teď.Všechny vá s moc zdravím.Helena.P.S.Ufff,to byl elaborát.