Kočárky nejsou jen dopravní prostředky pro ty nejmenší
Foto: autorka

Kočárky nejsou jen dopravní prostředky pro ty nejmenší

12. 1. 2018

Kočárek pro panenky je pro většinu žen spojen s dětstvím, zatímco dětský kočárek pak s mateřstvím a vlastními dětmi, případně i vnoučaty.
Kočárek však nebyl a není pouhým dopravním prostředkem pro nemluvňata, nýbrž i uměním a artefaktem.

V Centru Krakov v Praze 8 - Bohnicích, poblíže bydliště mé sestry, je v prostorách přízemí a prvního patra na celkem 6 výstavních ostrůvcích možno volně zhlédnout výstavu s názvem Kočárková evoluce, která byla zahájena 7. ledna a potrvá až do 18. února.

Před několika lety jsem měla možnost navštívit Muzeum kočárků firmy Liberta v Mělníku. Výstava v Krakově je rozsahem mnohem skromnější, nicméně zase zajímavá tím, že představuje i kočárky z jiných zemí - Německa, Francie, USA a dokonce i Japonska, kočárky z různých materiálů, různých typů a od různých firem, od secesních až po současné včetně oblíbeného retro stylu.

Jak jsem se dověděla z informací, patří vystavované kočárky sběratelce paní Müllerové z Teplic, která se od prvního kočárku, zamýšleného jako dekorace na chalupu, propracovala až k dnešnímu počtu zhruba 350 kusů, z nichž dvě třetiny tvoří kočárky pro panenky a zbytek kočárky dětské. Sama, jak uvádí, měla dva kluky a kouzlu kočárků propadla až o mnoho let později.

Projděte se tedy se mnou výstavkou, doloženou na několika obrázcích. Připomíná vám některý kočárek ten váš pro panenku? Nevozily jste náhodou v některém podobném dalšímu vaše ratolesti? Já například více než u "sporťáku". jako byl ten můj pro mrkací pannu, stojím a trochu nostalgicky hledím na kočárek (zde pro dvojčata) s rovnými blatníky, vyráběný firmou Liberta asi v roce 1960. V takovém jsem totiž ve svých 13 letech v roce 1962 (před stěhováním do jižních Čech) vozila s jakousi předmateřskou láskou sousedovic Pavlíka. V celé Lomnici byly tyhle tehdy moderní kočárky pouze dva, a já jsem pyšně jezdila s jedním z nich, zatímco druhý vozila s holčičkou své sestřenice má kamarádka Zdenka. Později už jsem se ke kočárkům nedostala. Osud měl se mnou asi jiné plány.

Když se vám to, zvláště pražským milovnicím výstav, bude hodit, zajeďte se podívat do Centra Krakov. Od metra C Kobylisy vás tam doveze autobusová linka 102 nebo 177. Věřím, že vás vystavené exponáty potěší stejně jako mě.

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Doušová
Pěkná výstava kočárků. Zajímavé fotky.
Marcela Pivcová
Výstavu jsem samozřejmě viděla - je od mého bydliště doslova pár kroků. Sama jsem nikoho v kočárku nevozila, mohla jsem jen přemýšlet, v jakém, aspoň podobném, vozila maminka mne i Zuzku - avšak z našeho dětství žádná fotka s prvném kočárkem neexistuje. Zato druhý - sportovní - ze zachoval a po letech ještě sloužil na přepravu různých nákladů na chalupě. Ale jet s ním ještě na nákup jsem rázně odmítala.
Květa Řičánková
Já jsem vozila dcery v kočárku modrém,na boku vypletený trojúhelník na vysokých kolech tenkrát největší hit.Mne vozili a také 3 mladší sourozence v modrém koženkovém uvnitř bílém,měl péra ale kolik už nevím.Měli jsme i sportovní kočárek boky ovál,opěradlo se dalo polohovat.Tatínek ze spodku udělal bratrovi motokáru.
Eva Mužíková
Nádherné vzpomínání. Já jsem syna vozila, tak jako Naďa, v bílé Libertě s okýnky. Ano, byla to tenkrát v roce 1977 novinka / alespoň u nás na českolipsku/...
Věra Ježková
To je nádhera! :-)
Lenka Hudečková
Krásné kočárky, našla jsem tam i takový, v jakém jsem v letech 1982-1983 vozila dceru, dokonce má i stejnou barvu a koupila jsem ho tenkrát za 100 Kč od jedné paní :-)
Alena Vávrová
Moc hezky jsi to napsala a nafotila. Byla jsem z dvojčat, tak nás maminka vozila v něj. "osmipéráku". Svoje první dvě děti jsem vozila v černobílém kočárku z druhé ruky, ale na třetího potomka jsme koupili módní tmavěmodrou Libertu s bílým ornamentem po straně.
Eliška Murasová
Parádní kočárky.Jako dítě jsem měla šedý, a pak jako matka jsem syna vozila v krásném tmavězeleném s košatinou na vysokých kolech. A na balkóně jsme měli starý celokošatinový, jako je na výstavě, s nízkými koly.
Libor Farský
To je zajímavé, jak takové obrázky mohou i chlapa potěšit Děkuji, Zuzano.
Hana Rypáčková
Hledala jsem taky kočárek osmipérák, jak vždy tatínek zdůrazňoval ,marně. Ale vybrala bych si...
Jitka Hašková
Moc krásné kočárky. Našla jsem tam kočárky, ve kterých mě vozili - hluboký i sporťák. Děti jsem neměla a kočárek na panenku si nepamatuji. Nelíbí se mi dnešní kočárky, kde je dítě k matce zády a ona na něj nevidí. Doufám, že se brzy uzdravím a na výstavu se dostanu.
Naděžda Špásová
Tedy, Zuzko, to jsou ekvipáže. Jsem ráda, že kupovat kočárek už nemusím. Libertu jsme měli u syna, měla okýnka po stranách. Byla to tenkrát novinka. Dceru jsme vozili v mašestrovém, byl taky hezký. Fotky jsou moc pěkné, líbí se mi ty s těmi velkými koly.
Dana Kolářová
Zajímavá výstava, ráda jsem se prošla.
Alena Tollarová
To jsou vozy! Stejně jako mě fascinují stará auta, tak obdivuji i ty dopravní prostředky pro děti. Já jsem děti vozila v tom červeném s okénky z titulní fotky, jen měl trochu jiné prošívání. Měla jsem tenkrát už koupený od svého šéfa kočárek z NDR!, ale tyhle okénkové kočárky byly v módě a když se v hračkárně objevil, ten německý jsem prodala a pořídila tenhle. Vůbec mi nevadilo, že byl červený a odvozila jsem v něm oba kluky. Stál tenkrát 1300 Kč, můj celý plat.