Mlhavá féerie, díl 1, roudnická
FOTO: autorka

Mlhavá féerie, díl 1, roudnická

13. 1. 2018

Právě probíhající zima, která by měla vrcholit, je vrtošivá jako stará panna. Pole se zelenají ozimy a řepkou, trávníky ve městě jsou také svěží. Na balkóně mi kvete v truhlíku bakopa, jako kdyby se nechumelilo. No právě, taky že se nechumelí. Nicméně nám smrtelníkům nezbývá než se s tímto podivným způsobem zimy smířit a vzít ji na vědomí.

No co, když není sníh, zavděk můžeme vzít třeba mlhou. Ono nám nic jiného ani nezbývá.

Dneska ráno manžel při pohledu ven pronesl: "to je hnusná mlha". "Jé, ukaž", dím já. "Taková nádherná mlha, beru foťák a jdu ven. Vyfotím si z rozhledny zámek v mlze."

Kolem kaple sv. Viléma se dávám vzhůru ulicí, projdu pod viaduktem a z mlhy se vynořuje rozhledna. Vystoupím na ni, ale zámek nikde. Zmizel v mléčně bílé tmě. Strom pode mnou je ozdobený kapičkami a mezi nimi visí jakýsi červený šáteček. Sestoupím dolů a v parku u rozhledny užasle hledím na hejno barevných ptáčků. Ani nedýchám a bojím se pohnout, abych je nevyplašila. Fotit se mi sice moc nedaří, ale snad poprvé jsem se setkala s hýly. Mám radost, že tu jsou.

Z parku se vydávám přes koleje dolů do města. Kolej mizí v mlze a moje další štěstíčko si dneska vybírám v podobě vláčku, který se z čista jasna vynořuje z mlhy. Jede tu totiž tak čtyřikrát za den. Mávám strojvedoucímu a pádím do města.

Z rozhledny zámek vidět nebyl, ale určitě bude vidět z budovy městského úřadu na náměstí. Běžím do sekretariátu ve 2. poschodí, kde mám známou. Složíme si komplimenty, jak nám to sluší, odstraňujeme výzdobu z parapetu a otvíráme okno. Cvaknu si zámek a na milost beru i náměstí, v poledne plné aut a autobusů.

Vydávám se kolem galerie a přes náměstí k hlásce. K mému překvapení je ochoz, jinak v zimě opuštěné hlásky, plný turistů. Okamžitě zjišťuji, že jsou to senioři z Děčína a ztrácím se mezi nimi. Další dnešní štěstíčko si vybírám v podobě mlžných fotek okolí hlásky.

Domů k obědu to beru parkem. Je po poledni a mlha přece jenom na chvíli zatřepala hlavou a ukázala kostel mezi stromy v celkem dobře viditelné podobě. Při návratu domů však paneláky znovu skoro nejsou vidět a na keřích se začínají tvořit kapičky.

Na balkóně v přízemí stojí sousedi a volají na mě: není vám zima? Kdepak zima, krásně je mi!

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Handlová
Ta Roudnice je zajímavá i v mlžném závoji. To byla hezká procházka!
Lidmila Nejedlá
Tvoje neposednost, Alenko, mě baví. Znám tvé město už v každém období, teď tedy i v tajemné mlze. Hezké.
Alena Tollarová
Děkuji za vaše komentáře. Lenko, však jsem se ptala, jestli tam nejsi a taky jsem se dívala. Eliško, je fajn, že si tu rozšiřujeme obzory. Já se taky kolikrát podívám na mapu, když něco čtu a nevím.
Dagmar Bartušková
Kráásné fotky! Mlha mi nevadí, pouze mým vlasům. Když jdu do ní s vyžehlenými vlasy, a vyjdu jako beránek. :-)
Eliška Murasová
Alenko, tak jsem si našla na mapě Roudnici, ať vím. Netušila jsem(zeměpis a orientace pro mě velký problém odjakživa), že je to kousek od Litoměřic, kde jsem byla párkrát za strýcem, ale je to už fůra let.Tak móc děkuju za přiblížení Tvého města .Mlhy máš kouzelné, taky je ráda fotím.
Zuzana Pivcová
Mlha má svůj smysl i půvab. A Tys to svými snímky dokázala.
Anna Čípová
Ali, dík za krásnou procházku a její zdokumentování.
Jana Šenbergerová
Mlha má zjevně svůj půvab a tobě se ho, Ali, povedlo krásně zachytit.
Lenka Hradecká
Výlet našich seniorů jsem nestihla a mrzelo mě to. Však jsem vyzvídala, co je v Roudnici k vidění. Teď mě potěšila foto procházka městem. Moc hezké.
Elena Valeriánová
Děvče moje, Tobě to tak krásně fotí!!! A mlha Tvým fotkám doslova sluší. Roudnice musí být krásné město. Ty se máš!
Elena Valeriánová
... byla ...
Elena Valeriánová
Aleno, jako bych tam nebyla s Tebou. Krásně jsi nám svůj mlhavý pochod popsala. Je mi z toho hezky. Taky mám ráda mlhu. A schválně jsem ještě nebyla na fotkách, to abych si tu krásu vychutnala na dvakrát. Tak se jdu kochat.
Olga Štolbová
Prima n ápad, prima článek, prima fotky. Alí, mlhu přímo miluju, ale foťák s sebou do mlhy neberu. ... ♥ (Alt3)
Eva Mužíková
Alenko, na íčku je hodně lidí, kteří umí napsat poutavé články, nebo nás potěšit krásnými fotkam. Ale jen několik umí vytvořit oboje dohromady . Mezi tyto druhé, podle mne, patříš i Ty. Děkuji Zrzečko.
Eva Balúchová
Když vidím tvoji bakopu,vzpoměla jsem si kolik krásných muškátů jsme viděly v truhlících v Praze.I fotky jsou hezké,nikdy by mě nenapadlo,že i mlha může být zajímavá.
Marie Doušová
Krásné fotky i když mlhy moc nemusím .Vám se povedlo tu nádheru mlhy vystihnout. Aleno i hezky napsaný článek a dojemný. Kdo umí , ten umí!!
Naděžda Špásová
Álo, moc hezké fotky a u článku jsem se pobavila. Tohle by u nás fotit nešlo. Tady vidím tak akorát kopec přes silnici a protější barák. :-)
Libor Farský
Originální nápad, tleskám.
Věra Ježková
Ali, krásné fotky. Coby milovnice podzimu mám ráda i mlhu.
Hana Rypáčková
Jen se dobře rozhlédnout, viď.Potěšila jsi mě.
Jitka Hašková
Krásné. Děkuji. Zajímavá připomínka Roudnice, kde jsem nebyla přes 20 let.
Alena Vávrová
Zajímavé pohledy na vaše pěkné město v mlze.
Blanka Macháčková
Je TO vidět na fotkách. :-)
Blanka Macháčková
Myslím, že to bylo krásné poetické dopoledne. I mlha může být krásná. Je vidět na fotkách.