Vánoční bilancování
ilustrační foto: pixabay.com

Vánoční bilancování

18. 1. 2018

Uf, je po svátcích. Cukroví dojedeno, stromeček odstrojen, kila nabrána a dárky uklizeny. Přichází návrat do zajetých kolejí.

Vánoční svátky pro mě znamenají čtyřměsíční změnu mých životních rytmů. Plánuji, konspiruji, zapojuji logistiku a mozek zapínám do polohy „přijede Ježíšek, tak se snaž“. Nejsem člověk, který by se touto situací stresoval. Dokonce se i moc těším. V době přicházejícího zimního „spánku“ se alespoň něco děje. V říjnu obstarávám dárky, v listopadu řeším, kde budu letošní vánoce trávit, v prosinci ladím náladu a v lednu jsem ráda, že je to vše za mnou. Že mohu v klidu bilancovat a vstřebat všechnu radost s dárků. V našem věku ji máme hlavně z těch, které jsme darovali my. Je ale potřeba ohodnotit i ty, které byly určeny nám.

  1. Ze všech dárků mám radost – to musím předeslat!
  2. Dárkům, které se příliš nehodí a mohou posloužit dál, říkám kolovací. Udělají radost vícekrát.
  3. Pro dárky praktické hledám místo, a tak mám radost ještě podruhé, když to místo pro ně najdu.
  4. Dárky od manžela si vybírám sama. Je to lety ověřený způsob, protože šetřím čas povánočního vyměňování. Je to rodinná tradice. Už můj tatínek říkal: „Mamince můžeme koupit třeba kanady, stejně to půjde vyměnit“.
  5. U dárků technického charakteru si již při rozbalování držím palce, abych nemusela nic reklamovat.
  6. Dárky textilní mám moc ráda, ale ač každý rok o číslo větší, jsou mi stále malé. Lichotí mi, že mi dárce věří a jsem v jeho očích tenčí.
  7. Kosmetika je zaručená výhra. Nikdy bych do mastiček, vodiček a parfémů sama tolik peněz neinvestovala. Mládí je štědré a chtějí mít babičku krásnou.
  8. Taky chtějí mít babičku vzdělanou. To dávají najevo knižními dárky. Knihovna sice praská ve švech, ale nová beletrie, encyklopedie a kuchařky, se vždy hodí. Ráda usínám s představou, co si zítra uvařím.
  9. Dárek, který tradičně dostává manžel, je předplatné časopisů a novin. A tady doufáme, že k nám jednoho krásného dne onen dárek dorazí. Nová novinová služba si ještě neporadila s čísly popisnými, a tak nám zatím žádné čtivo nedorazilo!

A to je první změna v stále se opakujícím scénáři Vánoc. Všichni víme, že není nic staršího než včerejší noviny. A tak držím vydavatelům palce, že se podaří najít způsob, jak denní tisk dodat právě v ten den, kdy ho vydají. Redaktoři Hospodářských novin je prý po Holešovicích roznášejí osobně. K nám to mají poněkud z cesty. Tak uvidíme.

 

Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Polednová
Hezký článek, našla jsem zde hodně společného.
Lidmila Nejedlá
Blanko, senzační článek s nadsázkou, s vánocemi a nadělováním nemáš prostě problém. To se mi líbí. Tříletý vnouček mého kolegy prý přišel na Štědrý den ráno ke stromečku a prohlásil: Ježíšek nám nic nepřinesl, musíme jít koupit dárky.
Věra Ježková
Blanko, moc hezké, nápadité. Jako člověk systematický oceňuji strukturu textu. Tvým kolovacím dárkům říkám putovní.
Zdenka Jírová
Také jsem dostala "časopisový dárek" - celý ročník Historie. Tak mám na dlouho, co číst.
Dana Tomanová
Moc pěkný článek, něco mi to připomíná :-)
Eva Mužíková
Blani, to se Ti opravdu povedlo. Milé, vtipné a v mnohém u mne podobné.
Naděžda Špásová
Blanko, hezky jsi to napsala. Mám to podobně, jen dárky řeším až v prosinci. Ale jinak nejsem fanda do vánoc a jsem ráda, že jsou pryč. Tradic dodržuji minimum, nikdo mě to nenaučil. S těma novinami to máte blbý, my máme čtvrteční MF a zatím problém nemáme. Tak držím palce. :-)
Zuzana Pivcová
Moc se mi líbí ta humorná nadsázka ve třídění dárků. Protože rozvětvené příbuzenstvo nemám, s tímhle problémem se nesetkávám. Ale připomíná mi to hromadné výroční dárky od kolegů v archivu (třeba s vědomím, že preferuji zdravou výživu, mi dali pytel všelijakých ochucených čajů) nebo v dobách učitelování na jazykové škole dárky od posluchačů z konce školního roku. Svědomí mi dlouho nedalo, mnohé vyhodit, ale nakonec na to také došlo.
Mirek Hahn
Zdá se, že u vás nemá Ježíšek do čeho píchnout.... Všechno za něj zařídíte :-)
Libor Farský
Moc se mi líbí roztomilé zdůvodnění radosti z textilního dárku, který je Vám malý. Zkusím se k tomu postavit stejně. :-)