Podoby lásky
ilustrační foto: pixabay.com

Podoby lásky

21. 1. 2018

Často si s manželem říkáme, že se máme rádi. A vzhledem k tomu, že jsme spolu už 40 let, nemyslím si, že by byla ta naše slova častým používáním devalvovaná. Nejsme příliš velcí romantici, spíš máme obavu, abychom někdy nelitovali, že jsme si to neříkali dost často. Ale přece jen, jsou to pouze slova. Včera jsem zažila den, kdy projevů lásky bylo nebývale mnoho. Nebyla to slova, ale činy.

Navštívila jsem kamarádku. Vstoupila do jejich malého útulného pokoje a hned mi padla do očí nová velká fotografie, umístěná na stěně. Na ní byly její tři dospělé dcery a pod nimi text: děkujeme, že jste nám dali život. Byl to vánoční dárek, který vehnal slzy do očí nejen rodičům.

Na gauči toho malého pokoje seděla maminka (87 let), kterou nedávno dohonilo stáří a už o ni musí být postaráno. Vedle seděl její syn (66 let) a vyprávěl si s ní. Pak jsem zhlédla na mobilu krátké video, kde učil maminku kopnout do míče. Ta se velmi bavila, měla pohyb a toho nejmilovanějšího vedle sebe. Její snacha, která „posloužila“ své vlastní mamince až do konce života, je připravena postarat se i o svoji druhou matku. Beze slov tak projevuje lásku nejen staré paní, ale hlavně svému manželovi.

Ten samý den jsem poseděla se svými kamarádkami z mládí. Všechny jsme vydržely až do teď ve vztahu s jedním partnerem, což by mohlo jako projev lásky stačit. Ale naše hovory se stále k našim druhým polovičkám láskyplně stáčely. Žádná z nás si nestěžovala. Období problémů uplynulo s věkem a časem se stalo malicherným. Jedna z nás dostala od manžela k úspěšnému ukončení Univerzity třetího věku veliký řízek, vlastnoručně usmažený. Zdá se, že nic převratného, ale vzhledem k tomu, že dotyčná je až vášnivou milovnicí řízků a její manžel nikdy nevařil, obdivuhodný (vtipný a nápaditý) láskyplný dárek.

I další kamarádka pečuje o svoji téměř devadesátiletou maminku. Proto společný „dámský“ vícedenní výlet byl pro ni nedostupný. Ale jen do té doby, než jí manžel řek. Jeď, já se o maminku rád postarám.

Jsem velmi ráda, že mohu tyto projevy lásky sdílet, že se mi jich také dostává a slova považuji jenom za kolorit skutečné lásky mezi těmi nejbližšími. To, že láska musí zvítězit, je pouze zbožné přání. Ale přála bych každému z nás občasné kapky té konkrétní hmatatelné zažít. Mimo to, že potěší a zahřeje, posiluje sebevědomí, pocit užitečnosti a radosti ze života.

 

 

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Bartošová
Moc hezké. Dojemné a laskavé, přitom optimistické a povzbuzující. Díky.
Hana Šimková
Ne, hmotné statky, ale takovou krásnou lásku opravdu závidím, ale zároveň Vám ji strašně přeji. Jsem ráda, že to existuje.
Marie Doušová
Připojuji se velmi ráda k tomuto článku a také přeji Všem, aby poznali lásku a obětavost od svého muže. Blanko ať Vám to hodně dlouho vydrží!!!
Zdenka Jírová
Moc hezké povídání. Škoda, že se nemohu připojit.
Eva Mužíková
Blani, v těchto dnech plných nervozity z nadcházející volby prezidenta, plných informací o tragických událostech, které se dějí, je Tvůj článek opravdové pohlazení. Také všem přeji mnoho a mnoho šťastných chvil..
Alena Tollarová
Krásné podoby lásky. Kéž by to tak bylo vždy a všude.
Marie Seitlová
Blanko krásné, ať to Tobě i ostatním šťastným vydrží hodně dlouho. Ne všichni tohle štěstí v životě mají ........
ivana kosťunová
Krásně vyjádřeno.
Zuzana Pivcová
Pro mě to je, Blanko, nádherné vyznání, článek, který tu mezi ostatními, také pěknými, stavím někam na přední místo. Možná, že si jeho sílu uvědomuji o to víc, že u mě to samozřejmé není. Díky.
Lidmila Nejedlá
Zdánlivě prostý článek, ale takový náboj! Tolik naděje. Blanko, ať u vás sedí štěstí hodně dlouho.
Jana Šenbergerová
Nejen protivy se přitahují, ale také stejné se přitahuje a vzájemně sílí. Posilujme lásku nejen slovy, ale i činy, ale také slovy, nejen činy. Kdo neslyší rád, že je milován? Jen ten, kdo nemiluje. Moc hezky jste to napsala.
Naděžda Špásová
Blanko, přeji ti, ať ti to vydrží ještě mnoho let. :-)
Hana Rypáčková
Ano, o tom to je.
Věra Ježková
Blanko, napsala jsi to krásně. Přeji ti tvé štěstí. Určitě si ho vážíš a víš, že ho nemá každý.
Libor Farský
Pak, že neplatí "Láska prochází žaludkem"! Jó, takový řízeček, jenže já jsem sám ...
Marie Ženatová
Moc krásné a dojímavé...
Elena Valeriánová
Blanko, dojemné, pravdivé a ano to jsou projevy lásky.