Tajemství vrásek. Znáte ho?
Ilustrační foto: ingimage.com

Tajemství vrásek. Znáte ho?

22. 1. 2018

Genetika? Kouření? Jídlo? Stres? Opalování? Co vlastně způsobuje, že někdo má v šedesáti jen pár vrásek a někdo má jimi tvář přímo zvrásněnou? Stárnutí pleti je jedna ze stále neprobádaných oblastí.

Vrásky jsou pro mnoho lidí strašákem. Jsou schopni podstupovat náročné a nákladné procedury, aby se jich zbavili. Na druhé straně je spousta šarmantních obdivuhodných žen, které sice mají vrásčitý obličej, ale vůbec jim to na zajímavosti a půvabu neubírá. Stačí se podívat například na operní pěvkyni Soňu Červenou nebo herečku Zdenku Procházkovou. A co teprve muži. Takový současný vrásčitý Sean Connery vypadá v očích mnoha žen lépe než když býval mladým Jamesem Bondem. Přesto vrásky vzbuzují hrůzu a nejsme si schopni připustit, že jsou přirozenou součástí našeho života.

Média jsou tedy v poslední době plná rad a vysvětlení, jak jim předcházet, ale kdyby to bylo tak snadné, už dávno by je nikdo neměl. Takže otázka zní: Můžeme sami výrazně ovlivnit to, zda budeme mít kůži jako pomačkaný papír nebo jen sem tam nějakou malou rýhu? Odpověď zní: Můžeme, ale jen zčásti.

Dermatoložka Karolína Kykalová vysvětluje, že není vráska jako vráska. Lékaři je dělí na dynamické a statické. „Podle toho, zda vznikají pohybem mimických svalů nebo prostým poklesem kůže. Dále se dělí na přirozené a vyvolané zevními vlivy, například ultrafialovým zářením nebo kouřením,“ vysvětluje. Kromě toho jsou dány geneticky, to znamená tím, jakou máme povrchovou ochrannou vrstvu, která nás brání před zevními vlivy. Ale pozor, často si vrásky vyrábíme právě tím, že se snažíme žít zdravě a pečovat o svou krásu. „Velmi často se vrásky vytvoří po náhlém a rychlém zhubnutí, tedy po různých drastických dietách,“ upozorňuje dermatoložka.

Mnohé vědecké studie v posledních letech došly ke stejnému závěru. To, jak naše kůže vypadá, ovlivňuje genetika jen z dvaceti procent. Z osmdesáti procent je na naší kůži ve vyšším věku vidět to, jak jsme žili. Jistě, existují rodiny, ve kterých se dědí jako by papírová, zvrásněná pleť s řadou vad. Ale ve většině případů je prý pleť zrcadlem toho, jak o sebe pečujeme. Jen je těžké si to připustit. Mnohdy tak mají na vznik vrásek vliv i věci, o kterých to fakt netušíme. Dermatoložka Steffany Williamsová, která se touto problematikou zabývá, tvrdí: „Výživa bohatá na cukry s vysokým, glykemickým indexem jako jsou různé cukrovinky, sušenky, ale také obyčejný chleba, prokazatelně zvyšují riziko vzniku zánětů v těle, což způsobuje rychlé stárnutí pokožky.“

Stejný vliv na vznik vrásek podle lékařů má, pokud lidé jedí hodně průmyslově zpracovaných potravin. Zkrátka, když denně vypijeme krabici koupeného džusu, myslíme si, že děláme něco pro své zdraví. Ve výsledku jsme do sebe dostali spoustu cukru a chemických látek a zadělali si na vrásky. Jestliže si ale každý den sami vytlačíme šťávu z jablek či pomerančů, dostáváme do sebe to, co tělo potřebuje. Vitamíny v přirozené, ne v průmyslově zpracované podobě. Jasně, nevyskočí nám na čele přechod pro chodce z vrásek, když jsme se napili džusu z krabice. Jde jen o to, že pleť je jakýmsi dlouhodobě tvořeným deníkem, záznamem našeho životního stylu. Takže když to tak děláme třicet let, nějak se to na ní odrazí.

Naprosto jednoznačné jsou výsledky studií zkoumajících vliv kouření na vznik vrásek. Tam je prý přímá úměra a ať si kuřáci tvrdí cokoli, mají prostě ve vyšším věku ve většině případů horší pleť než lidé, kteří nikdy nekouřili. Na druhé straně je však tvorba vrásek oblastí stále ještě ne úplně probádanou a jak už to chodí v oblastech, které se týkají zdraví a krásy, každý člověk je naprosto jiný, takže přesná pravidla neplatí. Jsou lidé, kteří kouřili celý život a mají vrásek méně než někteří, kteří jedli zdravě, sportovali, nekouřili a pleť mají výrazně zvrásněnou. A nikdo neví proč.

Mnohem důležitější, než zoufalé hledání příčin vrásek tedy je schopnost umět s nimi žít. Brát je jako přirozenou součást života. Neděsit se, když se ve čtyřiceti objeví ty první a nezasvětit život honbě za tím, aby zmizely. Protože, jak už jsme říkali, jsou lidé, kteří jsou s vráskami hezčí, zajímavější a obdivuhodnější než ti, kterým je šedesát ale mají tvářičky vyhlazené jako dětské prdelky.

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Na hubeném obličeji se mi dělaly vrásky už ve třiceti. Když jsem o třicet let později měla tvář jako malý meloun, měla jsem těch vrásek snad méně než ve třiceti. No a teď jsem zase seniorka vrásčitá. Jak je to možné, když o sebe tak pečuji? Možná, že nakonec dopadnu jako Oldřich Nový, který někde na ulici vyslechl, jak dvě mladé dívky o něm říkají, jak hrozně vypadá, a on se zavřel doma a od té doby přestal po zbytek života vycházet ven, aby ho už nikdo neviděl. :-D
František Pašingr
Říkám ženě: "Již si nemusíš kupovat krém na vrásky, již jich máš dost. "
Alena Tollarová
Před třemi lety jsem si na tričko nechala udělat nápis: 60? No a co! Možná by nebylo od věci udělat změnu a 60 vyměnit za vrásky.
Jana Šenbergerová
Je zajímavé, že ti, kteří se tak bojí změny svého zevnějšku, se dopouštějí mnohem závažnějších změn. Přitom i krásné umělé zuby vypadají na starém člověku docela nepřirozeně. Kdoví, možná máme "nedokonalá" těla, abychom měli možnost ukázat, jak je zdokonalit. To není můj případ. Já to svoje staré jednou ráda vyměním za nové. ;-)
Věra Halátová
"... vrásky vzbuzují hrůzu ..." ? To napsal kdo? Teenager nebo dospělý člověk? Operní pěvkyně Soňa Červená a herečku Zdenka Procházková jsou šmrncovní staré dámy a nebyly by starými dámami, kdyby část svého životního příjmu a času věnovaly plastickým operacím. Promiňte, ale devadesátiletá žena s obličejem tříletého dítěte, to by snad byla nějaká zrůdička? Ne?
Alena Várošová
Vrásky prostě k stáří patří.Někdo jich má více,někdo méně..Někdo může na sebe patlat drahé krémy,strávit mládí v kosmetických salonech a stejně je to houby platné.No a stárnout se má i s vráskami a grácií.Znám případ moje známá neměla nikdy žádné větší starosti,žije si jako v bavlnce a vrásky má tak hluboké,že by v nich mohla sázet brambory.Naopak někdo kdo zažil starosti,bolest ,žal takové vrásky nemá.Je to ovlivněno genetikou předků,snad také má na to vliv, to co sníme se nám odráží na pleti.Ale jak píše p.Doušová zanechal, jak u koho krásnou a čistou duši.Hezký den s vráskami,nebo bez vrásek vám přeje Alena
Libor Farský
Dovoluji si upozornit na svůj nedávný optimistický článek: https://www.i60.cz/clanek/detail/18657/o-zenach-a-muzich-kdo-a-kdy-je-stastnejsi-3-cast Aneb: Vrásky jedné plavovlásky.
Marie Doušová
Vrásky znamenají , že jsme prožívali život plný starostí ,radostí a životních zvratů. Život nás poznamenal , někoho víc , někoho méně ,ale to co nám nechal je krásná duše , která nikdy nezestárne.Vrásky mi starosti nedělají!
Jitka Hašková
Mám dobrou genetickou výbavu, vrásek mám málo jako máma a babička. V dětství a mládí mě máma učila nekrčit čelo. Často s tím byla protivná, když jsem zrovna něco důležitého říkala a ona mě přerušila "Nekrč čelo". Ale výsledek se dostavil, naučila jsem se si být vědomá svalů na čele a uvolnit je.
Dana Puchalská
Vrásky jsou i ze smíchu. A taky od dlouhého přemýšlení . :-)
Věra Ježková
Až na ten přibývající tukový polštářek to mám stejně jako Dana T.
Dana Tomanová
Se svými vráskami si starosti opravdu nedělám a odstranit bych si je nedala. Nikdy jsem nechodila na kosmetiku a drahé "omlazující" výrobky nepoužívám. Dvacet let jsem kouřila, ale zvýšenou tvorbu vrásek jsem nezaznamenala. Když se nad tím zamyslím, tak asi důvodem, proč ty vrásky nejsou tak vidět je ten přibývající tukový podkládek pod nimi :-))