Bojuj!!!
Foto: autorka

Bojuj!!!

26. 1. 2018

V roce 2003 jsem přišla za prací do Bohumína. Naproti první bráně železáren stojí (dnes už dlouho prázdný a nefunkční) obrovský kulturní dům a v jeho přízemí byla taková malinká prodejnička. Občas jsem si tam ráno koupila čerstvý rohlíček či něco jiného dobrého na zub od vždy usměvavé paní prodavačky. Poprvé jsem se s ní dala více do řeči v roce 2006. Měla jsem nemocenskou, šla jsem z rehabilitace a marně jsem v trafikách sháněla místní čtrnáctidenník OKO. Moc mi o něj šlo, protože v něm byla fotka, jak je mi předávána první cena. Vyhrála jsem totiž soutěž vyhlášenou městem na název nového hotelu, který vznikl přestavbou vodárenské věže. V prodejničce OKO měli, já ho koupila a nadšená hned listovala a hledala se. Žádní zákazníci, tak jsme si povídaly nejen o mé výhře. Jak jsem se dozvěděla, prodavačkou, zásobovačkou, vedoucí i uklízečkou byla jen jedna osoba - ona. Sama si na to určitě nepamatuje, protože k ní chodily stovky kupujících.

Když jsem se po roce vrátila z nemocenské, čekala na mne výpověď a s ní nepříjemná registrace na úřadě práce. Po několika měsících bez práce mě úřad poslal na počítačový kurs. Shodou okolností probíhal právě v kulturáku. Měsíční maraton získávání počítačových vědomostí měl šest vyučovacích hodin denně s dvěmi přestávkami a ty jsme využívali ke koupi nějaké svačinky právě dole u prodavačky - smíška. Jednou jsem doma zapomněla peněženku a ona mi dala svačinku na dluh. Ani tehdy si mě tato paní nemohla zapamatovat.

Pak nám jednou do Maryšky přišel zpívat a hrát na kytaru bývalý horník a s ním přišla i jeho paní. Taková drobná, usměvavá...a já pátrala v mé paměti/nepaměti, kde jen jsem tuhle neustále usmívající se paní už viděla. Marně, nevzpomněla jsem si. Po programu jsme ještě zůstaly sedět a povídaly si...a když řekla, kde měla malou prodejničku, už jsem byla doma. Usměvavé paní se u nás v Maryšce zalíbilo a od té chvíle jsme přítelkyně. Někdy se divím, jak tato křehká žena zvládá být vzornou manželkou, milující babičkou a stíhá udržovat dům, zahradu, vařit, péct a ještě každý čtvrtek našlapat s turisty několik desítek kilometrů. Tenhle smíšek je vždy ochotný pomoci, ať už starostí o registrační průkazky seniorklubu, v péči o knihobudku nebo jako čtecí babička. Zapojuje se téměř do všech akcí našeho "babince" a zařadila se také zde mezi íčkaře, které si na několika setkáních svým věčným smíchem získala.

Patří mezi mé posluchače, chodí na všechno mé autorské čtení. Bydlíváme spolu v pokoji na táborech, jezdíme spolu na zájezdy se seniorklubem, chodíme společně na minigolf nebo plavat. Tak jsme spolu byly v aquaparku i v pondělí 22.1.2018. Poté si zašla ke kadeřnickým učenkám na pěknou hlavičku, aby se líbila svému muži, s kterým za pár let oslaví zlatou svatbu, a jak vždycky dodává, znají se od školky, kdy jim bylo pět. Učesanou hlavu už ale manželovi neukázala. Nepozorný taxikář jí nedal přednost, když se na řádně osvětleném kole vracela domů. Od té nešťastné chvíle tady bulím do klávesnice, držím palce tak, až je mám zaryté do dlaně, a i když se modlit neumím, modlím se, aby se brzo uzdravila a vrátila se domů ke svému milujícímu muži, ke svým milovaným synům, snachám, vnoučátkům, mezi bohumínské seniory i sem na íčko. Květinko Pinkalinko, bojuj!!!

Hodnocení:
(5 b. / 31 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Foltýnová
Ať se dívám na kteroukoliv fotku,všude vidím Květinku usměvavou.Je moc milá a já bych jí přála brzké uzdravení bez jakýchkoliv následků.Přála bych si moc,aby se zase brzy zdravá,objevila mezi námi na íčku.
Helenka Červenka
Stav Květinky se zlepšuje, tak věřme, že za chvíli už se sem sama přihlásí.
Anna Čípová
Heli, díky za tvé řádky. Květinko, denně na tebe myslím a doufám, že vše dopadne dobře. Moc to přeji tobě i tvým blízkým.
Jaroslava Handlová
Skrze květinku, darovanou mně v Rožnově od KVĚTINKY, jí nyní posílám zpět energii a přeji si, aby jí pomáhala síla nás všech v uzdravování. Držím pěsti. HELENKO, vím, jak je těžké překonávat bezmocnost, když naši nejbližší přátelé jsou v ohrožení – taky se drž – a děkuji za článek a fotky.
Věra Ježková
Květince držím pěsti – kolik pěstí, tolik štěstí.
Olga Štolbová
Helenko díky za tenhle článeček. Sedím tu a brečím, to by přece bylo strašně nespravedlivé, kdyby to nedopadlo dobře. Moc na Květinku myslím a věřím, že ten její úsměv zase uvidíme. ♥ ♥ ♥
Marcela Broumová
Helenko, díky za důležitý článek. Květinko, neznám správná slova, ale kéž máš dost životní síly, energie všeho a všech a výborné doktory.
Marie Seitlová
Květuš bojuj, tolik lidiček na Tebe čeká, myslí a posílá Ti energii. Všem nám tu chybíš. Heli dík za článek, první fotka je ze čtvrtka, z výletu do Uherského Hradiště.
Eva Mužíková
Květinko, neznáme se osobně, přesto na Tebe denně myslím. Bojuj, ať jsi zase brzo mezi svými nejbližšími a přáteli. Helenko děkuji Ti za tento článek a všeříkající fotečky. Květinka je opravdu sluníčko.
Soňa Prachfeldová
Helenko, tolik si přeji, aby si toto vše mohla brzy sama Květinka přečíst. Tolik tolik a věřím !
Alena Vávrová
Helenko, dík za článek. Také na maši usměvavou Květinku myslím, kudy chodím a přeji ji uzdravení!
Hana Práglová
Helo,moc děkuji za tvůj příspěvek. Fakt se ti povedl a myslím ,že toto ocení všichni. Květce držím neustále pěsti, je mi z toho všeho smutno. Trnu při každém zazvonění telefonu. Věřím,že Květce neustále posíláme sílu a že ji postaví na nožky...
Lidmila Nejedlá
Nejde to jinak, myslím na ni. Tragédie z úplného zdraví jsou hrozné.
Ilona Kolářová
Pevně věřím, že to Květka zvládne.:)
Hana Rypáčková
Pořád na to myslím a doufám v to nejlepší.
Dana Kolářová
Drž se, Květinko!!
Jana Šenbergerová
Skrze květinku, kterou jsem od Květinky v Olomouci dostala, posílám energii a oba držíme pěsti, ať má při vší té smůle, která ji potkala, štěstí.
Jana Kollinová
Věřím, že v další galerii snímků bude paní Květa hlavní protagonistkou. |Nikdy jsem se osobně nesetkaly, ale vlna účasti a přání brzkého uzdravení je spontánní a vypovídá mnohé o přátelství na i60. Připojuji se k těm, kteří přejí uzdravení.
Alena Tollarová
Za tu dobu, co jsem tady na íčku, už jsem tu zažila ledacos, ale že by se někomu stalo takového neštěstí, tak to ne. Je to smutné, ale bohužel takové věci se přiházejí, aniž bychom je mohli jakkoliv ovlivnit. Květince moc a moc držím palce, myslím na ni denně a věřím, že se mezi nás vrátí. I s tím svým krásným úsměvem.
Marie Doušová
Upřímný článek. Věřím že vše dobře dopadne a vaše přítelkyně se uzdraví a budete zase spolu trávit krásné chvíle. Držím palce!!!
Danuše Onderková
Květinko, držím pěstičky ať jsi brzy mezi námi a kdykoliv si na tebe vzpomenu, vidím tě rozesmátou v olomouckém autobuse, kde jsi zjistila, že nemáš mobil. Z naší veselé a rozesmáté debaty mne bolelo břicho. Mobil se našel, v restauraci tě naháněli a my mohli ve vlaku dál se smíchem probírat ztracený mobil. Tak ať nám zase brzy zvoní tvůj smích.
Libor Farský
Potřeboval bych, Květinko a Helenko, víc těch palečků k držení. Věřím, že vás čeká ještě hodně pěkných a veselých zážitků. Moc vám fandím oběma. ♥♥
Jitka Hašková
Helenko, také přeji Květince uzdravení a těším se na lepší zprávy. Je to hrozné, jak jsou řidiči aut bezohlední a ještě asi hledají známé, kteří jim dosvědčí, že jsou nevinní, i když je to absurdní.
Elena Valeriánová
Uz bychom si zasloužili nějakou dobrou zprávu o naší kamarádce Květince. Neznám usmėvavejšího človíčka. Květinko, jsme s Tebou, prosím, snaž se! Helenko *****, díky.
Naděžda Špásová
Není co dodat. Snad jen, že držím palce a věřím, že bude zase dobře.
Zuzana Pivcová
Helenko, díky, žes tenhle příspěvek napsala. Hned jsem ho zařadila. Lidský život je prvořadý a pak teprve různé politické a názorové rozbroje. Věřím, že Květinka tu spoustu energie, která k ní míří, vnímá a úspěšně zpracuje!!
Jarmila Komberec Jakubcová
Milá Květinko moc na tebe myslím, věřím, že zase nám zahraješ scénku "Králíci v klobouku", která se mi nejvíc líbila v loni na táboře na Rališce. Těším se, že přijedeš na sraz do Plzně. Máš stále rezervované lůžko v bungalovu. Tak se drž - máme tě rádi.
Dagmar Bartušková
Květo, myslíme na Tebe, bojuj!!!