Ve stopách Vincenta van Gogha I.
Foto: autorka

Ve stopách Vincenta van Gogha I.

1. 2. 2018

Zamíří-li člověk do francouzské Provence, nemůže minout místa, kde žil, pracoval, léčil se a kudy chodil nizozemský malíř Vincent van Gogh. Za svého života, necelý rok před sebevraždou, prodal jeden malý obrázek. Dnes má jeho dílo nevyčíslitelnou hodnotu a obrazy obdivují milióny návštěvníků v galeriích v Londýně, v Paříži a v dalších městech.

Moje cestovní připomenutí si neklade za cíl opsat data z různých encyklopedií, ale několika fotografiemi s popisky přiblížit místa, která stojí za to vidět. V první ze dvou částí mého cestování ve stopách VvG se podíváme do Arles, kde Vincent van Gogh namaloval 300 obrazů. Na několika místech ve městě jsou umístěny van Goghovy reprodukce tak, aby bylo zjevné, že právě zde si malíř postavil svůj stojan a maloval to, co viděl. Při svých procházkách městem a při výběru námětů neminul římské stavby, kostely, katedrálu, historické budovy. Jenom ty dortíky neměl šanci ochutnat, ty jsou čerstvé.

A až se do Arles někdy vypravíte, a budete-li mít štěstí na modrou oblohu a zářící slunce, možná některé stavby a rostliny uvidíte ve žluté barvě, která mnohým Goghovým plátnům dominovala.

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Julko, hezké. Podivín a tak krásný odkaz světu zanechal. Díky za foto.
Zdenka Jírová
Hezké připomenutí kraje i umělce.
Jitka Hašková
Díky za fotky i za článek.
Marie Seitlová
Díky za pěkný článek i fotky.
Marie Ženatová
Díky moc za zajímavý článek i fotografie...
Libor Farský
Velmi zajímavé, děkuji.
Věra Ježková
Do Francie se určitě nevypravím, nelíbí se mi francouzština. Van Gogh ovšem ano. Děkuji za malý výlet a těším se na pokračování.
Zuzana Pivcová
Je to krásný kraj a věřím, že alespoň trochu pomáhal i nemocné duši. Ráda si vzpomínám na svou návštěvu v Holandsku, kdy jsem viděla i umělcovy rané obrazy pod vlivem vlámské školy. Člověk by ho v nich jako autora ani nepoznal. Díky za exkurzi.
Jana Kollinová
Příspěvek se moc líbí. Okamžitě jsem si vzpomněla na životopisný román Žízeň po životě.
Dana Puchalská
Ano krásný příspěvek. Teď v té hnusné a dávné zimě(tady v Praze stále ). Na nettu jsem viděla příspěvek jak se ,,dělá film,, právě z děl Vincenta van Gogha.
Jan Fencak
V kinach davaju v sucasnosti krasny film "S laskou Vincent" - odporucam, treba vidiet
Helena Votíková
Julie váš článek pro mě vyšel v pravou chvilku. Venku sluníčko asi zapomnělo vstávat, a u vašich fotek se krásně vzpomíná a sní. Takže i když jsme se s přítelem domlouvali, že Francii už asi ne. Já teď tvrdím, ale jo, ještě jednou.