Vzpoura domácích spotřebičů.

Vzpoura domácích spotřebičů.

3. 2. 2018

 

V loňském roce se spikla „kazítka“ většiny mých domácích spotřebičů a vypověděla mi dlouhodobé uživatelské smlouvy v měsíčních výpovědních lhůtách.

Revoltu zahájila lednice. Z počátku tiché nepřátelské vrčení se měnilo ve zlostné zvuky, pauzy mezi hlukem a tichem se zkracovaly, každé sepnutí termostatu vyvolávalo v útrobách přístroje křeče, které s neuvěřitelným rámusem třásly lednicí tak, že bylo slyšet šplouchání a cinkání obsahu chladícího prostoru po celém bytě, ložnici za zavřenými dveřmi nevyjímaje. „To asi dělá termostat,“ řekla jsem vnukovi, který byl na návštěvě a nevěřícně hleděl směrem ke zdroji hluku. Suverénně otočil regulátorem teploty a nastalo nádherné ticho. „Tááák, a měla jsem lednici!“ Vnuk se zasmál a druhý den byla v kuchyni nová, tichá a úsporná lednice. 

Po měsíci se připojila myčka nádobí. Již delší dobu fungovala jen po úderu pěstí do „citlivého“ místa, které jsem objevila náhodou, jako opravář amatér, když jsem vzteky plácla do stávkujícího přístroje. Nechtěla jsem riskovat  zahoření nebo úraz a tři měsíce myla nádobí ručně. Myčka byla stále na svém místě, rozčilovala mě a nahlodávala můj původní úmysl, obejít se bez ní. Trápení ukončil syn a nová myčka nahradila starou nevděčnici, které nebyla moje domácnost dost dobrá. 

Podvědomí nám občas nečekaně podsouvá rozšířené přísloví: do třetice všeho dobrého i zlého.

Promiňte odklon od tématu, takový autorský "appendix." Původně jsem příspěvek chtěla nazvat shora uvedeným příslovím a hledala jeho původ a význam na internetu. Zajímavé čtení do chvíle, než se objevily pojmy FRAZÉM a IDIOM. Google Books. Cituji: " (Čermák, František) .. Do třetice všeho dobrého. Tradičně rozšířené vymezení idiomu, resp. frazému jako kombinace, jejíž význam se nerovná sumě významu komponentů, však už nepostačuje, hodí se jen na část jevu." Konec citace. UF! Zmatená snahou správně posoudit, zda se suma významu mnou popisovaných komponentů rovná nebo nerovná, hodí nebo nehodí na část jevu, zvolila jsem raději nový titulek článku. 

A zpět do vyprávění. Neuplynul ani měsíc a nechtíc jsem zavlažila PC pořádnou dávkou horkého čaje. Oprava stála necelých čtyři tisíce korun. Následně shořel hnětač, který po mnoha letech nečinnosti neunesl námahu hnětení těsta na knedlíky. Chtěla jsem ušetřit a hotový knedlík nahradit levnější variantou, vlastním výrobkem. Rětězec malých domácích pohrom ukončil rádiem řízený budík. Rozpustil si tekuté krystaly, zakódoval čas do nahodilých pomlček a lomítek, ale funkci hlasitého buzení si ponechal. Kdybych měla malé děti, mohly si s ním hrát. Za svůj vzdor byl odsouzen  k recyklaci.    

Dnes se všemu usmívám a pro letošní rok jsem zvolila motto korespondující s titulním snímkem:   Don´t worry, be happy!

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Kollinová
Pane Libore P., souhlasím s Vámi, že absorpční lednička se dá opravit poválením po zemi, což moji rodinní kutilové použili asi před pěti lety, uspěli, a to už měla lednice poctivě odslouženo patnáct let. Byla dvoukompresorová a to co vykřikovali dovozci při odvážení neskutečně těžkého nefunkčního přístroje je naprosto nezveřejnitelné. Oceňuji, že prodej "bílých spotřebičů" zahrnuje i odvoz nefunkčního. V mém případě se dokonce druhý den ozval prodejce a ověřovat si, zda byl starý přístroj odvezen.
Helenka Červenka
Sqěle napsané!!! Stačí jen vzpomenout! Kamarádka řekla, že jí odešla lednice. Já jsem si pomyslela, odkdy máme tu naši, neudělá nám to taky? A bum, do týdne šla, ani se nerozloučila! O kur-vít-kách ve spotřebičích se ví už dost dlouho - proto musíme co tři roky kupovat nový mobil - a někdy i dřív.
Ilona Kolářová
To znám, jak se něco pokazí, přidá se další.
Jana Šenbergerová
Tohle určitě zažil už každý z nás. Takhle s námi laškovala před Vánoci pračka. Vydávala příšerné zvuky, ale nepovedlo se sehnat opraváře, tak jsme chvíli neprali. Po Vánocích pere jako by se nechumelilo. No, možná je to proto, že opravdu nechumelí, jak už nám několikrát slibovali. Po Vánocích pro změnu začal stávkovat vysavač. Ani nepípnul. Když jsme se rozhodli koupit nový, začal opět fungovat. Čekáme, co to bude do třetice. I lednička občas funí víc, než je zdrávo ... Hezky se to čte, hůř by se to řešilo, ale naštěstí máme dobrý obchod a schopného vedoucího.
Jana Kollinová
Děkuji za přečtení a odlehčené sdílení pravidla "tří", jak to vtipně označila Naďa. Jsem ráda, že mám možnost sdílet své pocity, prožitky a názory právě zde. Odzbrojila mě poznámka jedné sedmnáctileté studenky v @. "Zamotala jste mi hlavu vsuvkou FRAZÉM a IDIOM. Dosud jsem si myslela, že v tom mám jasno. Není lepší životní motto než don´t worry, be happy." Pobavilo mě to i potěšilo, že příspěvky čtou zdánlivě věkově "vzdálené" generace, ale v příspěvku studentky je totožnost s mottem portálu i60. Nepíšeme jen pro seniory!
Lidmila Nejedlá
Mně vloni odešly spotřebiče čtyři. Pračka, žehlička, fén, zubní sprcha. Ještě že mám děti a existuje Ježíšek.
Věra Ježková
Ano, do třetice… A také Murphyho zákon: Může-li se něco pokazit, pokazí se to. Název je prima.
Naděžda Špásová
Je to známe pravidlo tří. Nemám ho ráda a většinou se vyplní. Jano, moc hezky a vtipně popsané katastrofy mě fakt pobavily. Ať žije humor za všech okolností. :-)
Marie Doušová
Do třetice ........ určitě funguje. Nejdříve odešel vysavač, pak žehlička a do třetice pračka.Žehličku se podařilo opravit, pračku taky , ale vysavač se koupil nový. No nic nevydrží věčně.
Vladislava Dejmková
Mám podobné zkušenosti. Domácí spotřebiče odcházejí ve vlnách. S některými se tězce loučím, ale nedá se nic dělat. Bohužel čas od jedné vlny ke druhé se zkracuje.
Libor Ptáček
Jen ještě dodám. Spousta velké bílé techniky se dá opravit. Třeba staré absorbční lednice se pokoulely po koberci, usazenina se uvolnila a jely dál. Automatky jsou také jen stroje se všemi poruchami, a jde je najít a opravit. Oživil jsem několik drahých automatek a byly to jen drobné poruchy ale jako celek díky té drobnosti už nešly. Zažil jsem u sousedů opraváře automatek, který aniž pračku viděl prohlásil „to je programátor za bůra“. Vytáhl nový čelní panel z originál krabice, (ale už použitý jen trochu naleštěný) a jako bonus zdarma pračku prohlédl, vyčistil a trochu poštiloval (pravý důvod poruchy). Pokud doma nemáte trochu myslícího kutila, musíte koupit novou.
Libor Ptáček
To zařízení co začne stávkovat, většinou s koncem záruky se nespisovně jmenuje kur..ví..tko. Já jsem se s ním setkal hlavně v tiskárnách a znám firmu co koupila tři tiskárny do každého patra jednu a odcházeli, neopravitelně přesně podle záručáku a počtu výtisků. Všechny tři. Jó, prachy se musí točit. Co by dělali výrobci a prodejci kdyby jste měli ty spotřebiče na doživotí?
Jana Kollinová
Libore, potěšilo mě , že Vás můj příspěvek něčím zaujal. Úvodní fotka není koláž. Existuje aplikace, která toto umožňuje a je ke stažení i do mobilního telefonu. Bohužel, víc o tom nevím. Děkuji za komentář.
Zuzana Pivcová
Někdy se ty závady opravdu nakumulují. Přeji Vám, že máte v příbuzenstvu někoho, kdo Vám bez problému poradí a pomůže. U mě je to horší. Jakmile něco vybouchne, napřed začnu panikařit, pak shánět opraváře či příslušný obchod a v závěru s očesaným kontem jásám, že mám zase na nějaký čas pokoj. Naštěstí mám celkově spotřebičů velmi málo. :-D
ivana kosťunová
Při pohledu na úvodní snímek bych došla k témuž názoru. Tvůj vnuk je asi taková zásobárna energie a velmi rád se podělí. Líbí se mi ten výraz "kazítko" . Já jsem ho slyšela v trochu jiné formulaci :)) Hezké, vtipné.
Květa Řičánková
Nový sporák jsem si nechala dovést a pán se ptal zda chci odvést starý.
Libuše Křapová
Tento týden mne postihly dvě velmi nepříjemné události. Čekám taky na tu třetí :-) . Věrko L., při koupi nového spotřebiče je prodejna povinná převzít ten starý. Jen nevím, jestli si pro něj přijede nebo jak je to ošetřené, ale stoprocentně ho musí převzít. I na účtence za nový spotřebič je kvůli tomu poplatek "šrotovné", teď si nevzpomenu, jak se tomu říká oficiálně :-) Pokud nemáte blíž sběrný dvůr, abyste ji tam odvezla sama - nebo někdo jiný :-)
František Pašingr
Naopak. Malé spotřebiče musím nechat odvézt do sběrného dvora, kdežto odvoz velkých je většinou v ceně nových nebo se dá přiobjednat.
Věra Lišková
Pračku, Bošku mám přes deset let, také se mi zdá, že v poslední době při odčerpávání vody nějak divně kvílí a naříká a čekám, kdy ji to definitivně přestane bavit. Malé spotřebiče lze vyhodit, ale u větších je asi problém, kam s ním. Tak přeji, ať Vám spotřebiče již jen dobře slouží.
Libor Farský
Jani, tu fotokoláž na úvodním obrázku jste vyrobila sama? To bych chtěl někdy umět. Dovolím si od Vás také převzít do své sbírky slovo "kazítko", které je velmi výstižné. Ale protože již vařím jen pro jednu osobu nebudu si kupovat myčku, hnětač a do třetice ani radiem řízený budík - nařídím si ho sám.