Kutilové žijí déle ve zdraví
Ilustrační foto: ingimage.com

Kutilové žijí déle ve zdraví

11. 2. 2018

Muži, kteří něco opravují, vyrábějí či pracují kolem domu, se dožívají vyššího věku než ti méně manuálně zruční nebo líní. Nesmysl? Ne, k tomuto závěru se přiklání čím dál více lékařů.

V odborném lékařském časopise Epidemiology nedávno vyšel text s tvrzením, že u mužů, kteří jsou ve věku nad padesát let často v pohybu kolem domu, to znamená, že dělají nějaké kutilské či zahradní práce, se snižuje riziko předčasného úmrtí až o čtvrtinu.

„Řada výzkumů potvrdila, že cestou k dlouhověkosti není vyvíjení sportovních aktivit, nýbrž běžný přirozený pohyb, jaký mívali lidé v minulosti,“ potvrzuje lékař Deepak Chopra, který se zabývá vším, co se týká stárnutí. „Mnohokrát se nám potvrdilo, že lidé, kteří se dožili vysokého věku v dobré fyzické i psychické kondici, běžně pracovali na zahradě, vykonávali manuální práce při údržbě domu, například kosili trávu, sekali dříví, pracovali s různým nářadím, něco vyráběli. Tento přirozený pohyb je zdraví prospěšnější než hodiny trávené v posilovnách,“ vysvětluje.

Zkrátka, další ukázka toho, že zdravý selský rozum opět vítězí nad nejrůznějšími cílenými programy na posílení té či oné části těla. Je to důležitá zpráva zejména pro ženy, které si stěžují, že jejich muži tráví volný čas v garážích, dílnách, na zahradě. Přesněji, pro starší ženy, protože mezi mladými muži je tento způsob trávení volného času čím dál vzácnější. Zdá se tedy, že současná mladá generace sice vráží spoustu peněz do organizovaného a na míru šitého cvičení či různých forem finančně náročných sportů, ale stejný efekt by mělo, kdyby naštípali hromadu dříví nebo odvozili dvacet koleček trávy.

A co je zajímavé, vědci čím dál častěji zmiňují i pozitivní účinky prací, které vlastně nejsou až tak fyzicky náročné. Jde o různé drobné formy oprav, zhotovování různých vychytávek, zkrátka, staré dobré kutilství. To prý blahodárně působí na psychiku. Cvičí se tak jemná motorika, uplatňuje se logické myšlení, přemýšlení nad problémem. Tedy věci, které je ve vyšším věku velmi důležité neustále procvičovat.

Jaký je tedy vlastně vztah Čechů ke kutilství? Uvědomují si, že je zdraví prospěšné nebo vzbuzuje spíše posměch a je spojeno s podivíny, kteří v penzi nemají co na práci? A platí opravdu, že Češi mají ke kutilství blízko nebo jde o ničím nepodložený mýtus?

Těmto tématům se věnovala agentura pro výzkum veřejného mínění ppm factum research. Vyplynulo z něj, že Češi si pod pojmem kutilství představují činnost, která přinesla hmatatelný výsledek. Tedy například postavení plotu, krmítka pro ptáky, boudy pro psa, zahradního domku, natření plotu. Stejně tak označují práce v domě, například malování stěn, tapetování, zabudování svítidla, sestavení nábytku. Sedmdesát osm procent dotázaných uvedlo, že tyto práce dělají proto, že jim přinášejí pocit sebeuspokojení, dodávají jim sebevědomí. Klidně by si mohli dovolit zadat je odborníkům, ale nechtějí. Zkrátka, mají z nich pocit dobře odvedené práce, která má smysl. Padesát devět procent dotázaných uvedlo, že tyto práce dělají proto, že jimi udělají radost někomu jinému, nejčastěji partnerce či dětem. A to je podle nich na tom nejpříjemnější.

A ještě jeden zajímavý údaj. Muži se v hodnocení sama sebe drželi zpátky. Pouze dvacet čtyři procent z nich se označilo za manuálně zručné. Naopak téměř polovina žen tvrdila, že ten jejich muž manuálně zručný je. Je to jasné, pánové se podceňují. Dámy ocení jako manuální zručnost i maličkost, jako je třeba zavěšení poličky nebo natření lavice. Možná je to tím, že v mladé generaci kutilů ubývá, a tak jsou mladé ženy nadšeny z každého projevu kutilství.

Fakt je, že mnozí mladí muži ani nemají příležitost se takovým kutilským pracím naučit. „Když jsem byl mladý, táta měl dílnu a stále se něco opravovalo. Cokoli se porouchalo, snažil se to zprovoznit a mě to učil. Dnes se věci zkazí, tak se vyhodí a koupí se nové. Mladí nemají příležitost ani důvod se učit kutit,“ říká sedmdesátiletý Jaromír z Ostravy.

Názory lékařů na prospěšnost domácích prací ho potěšily, dostává se totiž na toto téma do sporů s manželkou. On je nejraději na chalupě, kde má neustále hodně práce. Seká trávu, štípe dříví, hrabe listí,  neustále něco natírá, opravuje. Ona mu vyčítá, že nikam nechodí a dává mu za příklad stejně starého kamaráda, který o víkendech vyráží na drahém horském kole do Beskyd. „Jenže kamarád nedávno skončil v nemocnici. Spadl z kola a lékaři mu řekli, že se jednoznačně přetěžuje. Že by měl zvolit pohyb přirozenější, odpovídající věku. Já zastávám názor, že je lepší naštípat hromadu dříví, než funět na kole tam a zpět,“ tvrdí Jaromír.

Každopádně toto vše můžeme brát jako zprávu pro starší dámy, které občas hudrují, že jejich muži tráví v penzi hodně času v dílnách, v garážích, na zahradách. Važte si toho, dělají to pro své zdraví, i když to možná netuší.

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladislava Dejmková
Můj muž je typický antikutil, občas mnou nebo realitou donucený udělat něco jednoduchého vlastníma rukama. Nedávno na třetí pokus "opravil" protékající splachovač, to bylo radosti! Synové pro změnu kutí rádi, i vnouček tomu rád přihlíží a podává nářadí. Na venkově a u domu kutilové ještě jsou.
Oldřich Čepelka
Jsem antikutil. Kdysi jsem vyměňoval výfuk auta a s kamarády postavil garáž, opravil si kolo atd. ale teď, když je tolik nových materiálů, nástrojůl a technolog. postupů a spousta zařízení je mnohem složitější než dřív, tak jem odpadl. A halvně, už se mi ani nechce se to učit, číst návody, zkoušet... lenost stáří? Ale současně bych řekl, že ženy v našem věku jsou většinou výborné kutilky, nemyslím montáž nábytku, ale všeobecně. Která se kdysi od mámy naučila vařit, plést, háčkovat, dokonce šít na děti atd. , tak ta zručnost se neztratí a je manuálně šikovná pořád. A vidím to u své ženy. Tu nemít, tak budu sedět na bedýnce a koukat na bednu.
Hana Rypáčková
Taky jsou mouchy kutilky :-) .
Drahomíra Stínilová
Najděte je, prosím. A co ženy, kutilky. Jakou ty mají dlouhověkost? Asi do té doby než spadnou se střechy.
Dagmar Bartušková
Kutilství do určité míry ano. Ale ne, aby se muž do toho zcela položil. To by mi lezlo na nervy. Všeho tak akorát. Na všechno jsou lidi. A jestli žijí kutilové déle ve zdraví, nedovedu posoudit. Že by další statistika?? Na tomto božím světě někomu dohoří svíčka dříve, někomu později. Tak to holt v životě chodí.
Zdenka Jírová
Muž jako domácí kutil je k nezaplacení. Já vyrostla v rodině,,kde byl můj tatínek velký kutil, i když jsme bydleli v činžáku bez zahrady nebo dvorku. Měli jsme ale velkou kuchyň, kterou tatínek, když něco vymýšlel, lehce proměnil v dílnu sice k velké nelibosti maminky,ale táta řekl"chceš pračku? Chceš, tak vydrž.". To ovšem byl argument, který se nedal přebít. Byla 50. léta a originálních praček bylo velmi poskrovnu. Tatínek si udělal plánek, sehnal od známých potřebné věci a i nějakou odbornější pomoc a měli jsme pračku. Se ždímačkou. Byla to dřevěná skříňka, ve které bylo ukryto vše potřebné. Prala i ždímala dobře a maminka byla moc spokojená. Ani nevím, jak jsme ji měli dlouho. Podobně vyrobil i kotel na horkou vodu do koupelny. Vymýšlel pořád něco. A to pracoval jako řidič nákladního auta u ČSAD. Zemřel vlastně také při kutění na chatě, kde pomáhal bratrovi.I můj manžel byl kutil, opravili jsme skoro celý dům sami a chalupu také. Jsem zvyklá, že chlap umí běžné nedostatky v bytě opravit. a když ne, snižuje se jeho cena v mých očích.
Jana Baloušková
V dětství mě stále nutil otec abych s ním něco v domě dělala. Říkal - jednou se ti to bude hodit. A měl pravdu. Můj bratr téměř nic neuměl, byl to bohém, jen do všeho kecal. Já už v sedmi natírala plot, stavěla zídku s tátou, vyráběla ptačí budku, starala se o slepice a králíky... V dospělosti jsem uměla sestavit ložnici, která byla ve stavu prken a šroubků, ovšem to nebyla IKEA, tu bych nezvládla.
Věra Lišková
Kutil, v domácnosti hotový poklad.
Karel Hyndrák
Pro mně je ráj v OBI. Tam mají všechno, akorát ty ceny mně šokují. I v panelákovém bytě po 45 létech užívání se pořád něco hroutí.
Věra Ježková
Libor má pravdu. Obecně se mi ale líbí, když si chlap umí s různými pracemi v bytě, domě a kolem něj poradit. A nevytahuje se, jako např. jednou Petr Janda, že neumí zatlouct hřebík do zdi – že si na to vždy někoho zavolá (protože na to má). Taky bych kutila, kdybych měla, kde. A nás šikovných holek, které umí třeba sestavit nábytek, natřít plot nebo vyměnit vypínač či těsnění, je také určitě dost.
Zorka Horká
No to dá rozum, že kutilové žijí déle. Zoceleni počátečními kutilskými neúspěchy a posíleni nutností improvizovat v dobách, kdy chyběly hobby prodejny. V dnešní době je to ale možná už vymírající druh :-(....bohužel.
Marie Doušová
Můj otec byl velmi šikovný a pracovitý a okolím hodně využívaný pro jeho pracovitost a ochotu každému pomoci. Pokud mohl pracovat a vždy něco opravit , tak byl fit. V 86 letech zemřel a já věřím , že tam někde nahoře něco kutí!!
ivana kosťunová
Na to jsem přišla už dávno, že víkend na chalupě mi dá víc, než půl dne v posilovně. :))
Blanka Bílá
Hezkou neděli, nás už jako děti bavilo dívat se dědovi pod ruku, třeba když je vařil klíh, to už se dnes nedělá.Ale i dnes se najdou kutilové různého věku, kteří tvoří i pro radost,taková houpačka, venkovní posezení,od jara zahrádka.V okolí je velká cyklosteska, dříve poklidná procházka podle řeky, dnes upocení člobrdové v černých elasťácích, někdy i bezohlední vůči okolí.Chlubí se, kolik najeli, ale že jim cestou spoustu krásy uniklo, to už jim nedochází,
Věra Halátová
Jaromír má pravdu. Jenomže kutil se v dvoupokojovém panelákovém bytě moc nevyřádí. Musí mít aspoň garáž nebo zahrádku s dílničkou. Sport je vlastně náhrada za těžkou fyzickou práci. Lidé těžce nepracují, tak si dobrovolně lámou kosti při nějakém sportu. Bydlím v horách a vždy v létě je tady příliv cykloturistů a každou chvíli houká sanitka. A nejsou to ani tak často úrazy, jako že někdo v šedesáti začne sportovat a při jízdě na kole do vysokého kopce dostane srdeční kolaps. Všeho s mírou. Většina starších žen také "kutí" - pletou, háčkují, vyšívají, některé i rády vaří, pěstují domácí kytky.
Libor Farský
Bohužel je kutilství omezeno bydlištěm. Když někdo bydlí třeba v paneláku a nemá chatu či chalupu, anebo aspoň garáž, je bez šancí. Navíc mladá generace, která vyrůstá již po pádu železné opony, již v takovém měřítku nechataří nebo nechalupaří a raději cestuje.