Leden na zahrádce
Ilustrační foto: pixabay.com

Leden na zahrádce

11. 2. 2018

V tomto období by měla zahrada odpočívat. Měla by být přikrytá sněhem, tu a tam sýkorka a klid. Je to ale jinak. Po sněhu ani památky, kvetou sněženky, vylétly i včely a místo klidu velký shon. Nejaktivnějšími živočichy na naší lednové zahrádce byli krtek a můj muž. Jeden ryl, druhý běhal sem tam a toho rycího se snažil obelstít. Ten, který ryl, byl krtek. (Manžel už zryl na podzim). Tento souboj mezi oběma silnými osobnostmi probíhá již celý rok. A protože je to boj opravdu hrdinský, jeden z nich musí být hrdina a druhý logicky padouch. Který je který, závisí na úhlu pohledu. Přihlížející se rozdělili na dva tábory jako republika při volbě prezidenta. Jedni nadávají na krtka, druzí na manžela, protože nechápou, proč by mělo to užitečné zvířátko tolik vadit. Ortodoxní zemědělci dobře rozumí nevraživosti majitele, když každé ráno nachází zahradu posetou krtinci. Milovníci přírody by vzali hrabičky a hromádky zlehka rozhrnuli a roztomilé slepé zvířátko si nechali dál pohrávat s trpělivostí svého soupeře.

Já v tom mám zcela jasno. Protože krtek přežil nástrahy mechanické, chemické, přežil zvuky i vibrace, přežívá i přítomnost koček a psa, je to zkrátka on, který je v mých očích hrdina. Jen mě mrzí, že ryje v lednu. Protože, jak praví staré přísloví, ryje-li krtek v lednu, končí zima v květnu. A to od něho není opravdu hezké.

 

Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Blani, mám moc ráda příběhy které pobaví. Tento je jedním z nich.
Hana Polednová
Ano, krtek je návštěvníkem i u mne na chalupě . Když přijedu po zimě, mám zryto.
Anna Čípová
Vtipně napsáno. Vaše řádky vyvolaly smích, za což děkuji.
Jaroslava Handlová
Ještě musím pochválit redakci za super ilustrační foto.
Jaroslava Handlová
Vtipně napsáno, to se mi líbí. Co se týče skončení letošní zimy, utěšuji se tím, že všechna přísloví mají i své výjimky.
Ilona Kolářová
Jednou jsem zachránila krtka, když mi ho přinesl náš služební kocour Mikeš. Krtince mají jednu výhodu. Krásně provzdušní půdu.
Zdenka Jírová
Mě jednou krtek kousl do ruky. Byla jsem ještě malá holka a všimla jsem si, že na zahradě u babičky na trávě se kupí hromádka hlíny a najdnou se vynořil celý krtek. Znala jsem ho z obrázku a tak jsem po něm sáhla. Chytla jsem ho do ruky, ale moc se mu to nelíbilo, kousl mne, já se lekla a pustila ho. Byla to krátká známost.
Zuzana Pivcová
Krtka znám akorát z kreslených pohádek o krtečkovi, myslím, že v praxi to s jeho dílem zas tak úplně veselé není. Ale vidím, že jste to zvládli s humorem. Moc se mi to vyprávění líbí.
Libor Farský
Líbííííííííí !!!
Hana Rypáčková
Taky už krtka respektuji. Vždy v hromádce najdu kamen, který prostě musel vystrčit ven. Vždyť by o něj v té tmě chodby zakopával...
Marie Ženatová
Díky za zajímavý článek. Také mám krtka na zahrádce a činí se skutečně dost často a pilně...
Naděžda Špásová
Blanko, to mi ani neříkej, že bude zima do května. Je fakt, že krtek na zahradě žádná výhra není. My máme jíl a tam máme co dělat my, co potom takovej krtek. Taky se mi nelíbí, že to není pod sněhem. Článek mě opravdu moc pobavil.
Věra Ježková
Blanko, moc hezké, vtipné. To přísloví neznám. Ale předpověď hlásá, že se začne oteplovat už od března.
Elena Valeriánová
Blanko, já to beru tak, když vidím tu spoustu hromádek a hromad, co tento slepý mrňous stačí udělat, že je to jeden z nejpracovatějších tvoří planety. Jak může takový mrňousek udělat takové obrovské kopce? Tak to je pro mě záhada. I u nás to probíhá stejně jako u Vás. Kdo z koho.
ivana kosťunová
To přísloví neznám, tak budu s obavami čekat, jestli funguje.
Marie Doušová
Velmi úsměvný článek.