Lapač snů
Foto: autorka

Lapač snů

10. 2. 2018

Večer začalo sněžit. Jen sem tam droboučká vločka. Nezaujalo mě to do chvíle, než jsem došla ke svítící venkovní lampě. Kužel světla vyvolal zajímavý efekt. Padající vločky jakoby obtékaly lampu a vytvářely sněžnou sprchu. Byl to natolik sugestivní obraz, že jsem si stoupla do sprchy, zaklonila hlavu, obrátila ruce dlaněni vzhůru a nechala si omývat čistotou sněhu, světla a večerního ticha.

Ráno zbyla jen slaboučká vrstvička napadaného sněhu, postačující jen pro drobné rychle pomíjivé vzkazy. Jedním z nich byla dvě srdíčka, která nás uvítala hned pár metrů od domu. Krásné ráno, pomyslela jsem si, netušíc, že mne čeká další překvapení. Sedmnáctiletá dcera mé kamarádky mi poslala dárek. Malá krabička obsahovala neuvěřitelný ruční výtvor - lapač snů. Měla jsem velkou radost.

Chtěla jsem o lapači snů vědět víc a brouzdala internetem. V krátkosti se podělím o ty nejzajímavější informace (možná jen pro mne), možná se také pobavíte.

 Podle legendy pochází od indiánského kmene Siouxů, kteří dodnes vidí v lapači snů síť života – dobré sny zůstávají v síti a ty zlé propadnou dírou uprostřed.

Filozof I.G.E.Maass: "Zkušenost dokládá naše tvrzení, že se nám častěji zdá o věcech, k nimž směřuje naše nejvřelejší vášeň.." Kdo pozitivně myslí má i pozitivní sny a naopak.

Necyklopedie – wikia.com. „ Lapač snů je vysoce moderní a výkonné zařízení, k jehož sestrojení se nejčastěji užívá (následuje výčet radioaktivních prvků), zabraňuje usnutí .. atd. (vynalezeno soudruhy v Číně). Vyzařuje mírné množství radioaktivního záření, podle čínských vědců okamžitá smrt nehrozí.

Portál Spektrum zdraví mne ohromil: „Máte problémy se špatnými sny, které se mění v noční můry? Pořiďte si k posteli elegantní doplněk snů, který zlé sny odežene. Spěte sladce s naším lapačem snů.“ Brr. Vybavil se mi obrovský pohřební věnec s nejrůznějšími lapači snů zdobený stuhami s nápisem „Spi sladce.“

Vrátím se do pozitivních pocitů, které mi přinesl dárek. Dočetla jsem se, že barvy mají různé významy. Můj je hnědý. Symbolizuje trpělivost a spolehlivost. Je to barva země a pokory.

Přeji všem krásné snění i bez lapače a citát na závěr: „Najdi si čas ke snění, prostor k životu a nech se vést srdcem.

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Kollinová
Odbočím do mého lapače snů. Vzkaz pro paní Elenu a ostatní mistry fotografie. Neuvažovali jste ovmožnosti nabídnout své jedinečné výtvory v i60 prodejním Eshopu. Nejen lapače snů, ale i fotografie, které nás bezprostředně osloví a pohltí mohou zdobit naše soukromí. Vím, že se stalo prostřednictvím kalendáře i60. Je společným tvůrčím dílem mnoha autorů a hodnotitelů (v dobrém slova smyslu). Osobně mám na mysli vlastní výběr případného zájemce.
Miluše Hasenohrlová
Jano, hezky napsané.Ani jsem nevěděla, že to má tolik významů.
Elena Valeriánová
Krásné a citlivě napsané, představuji si sebe sama v té sněžné sprše. Je tichý večer a vločky sexsnaseji na zem, na mě ramena, tváře, vlasy. Já se v nich ztrácím. Romantická představa vyvolaná vaším vyprávěním. Lapač snů jsem si před dvěma týdny potěšila do ložnice. Ale je to jen moje fotografie pavoučí sítě. Když jsem ji vyfotila hned mně ten název vyskočil.
Eliška Murasová
Jani, už o něm delší dobu přemýšlím, ale žádný se mi ještě tolik nelíbil, že bych ho doma chtěla. Dva tak úžasné zážitky v jeden den, to není jen tak, rčitě TO POZITIVNÍ přitahujete.
Naděžda Špásová
Jano, jeden mám už spoustu let nad postelí. Ještě mi tam visí malá plyšová kostka pro štěstí.
Jana Kollinová
Děkuji všem za hezké komentáře.
Ilona Kolářová
Ačkoliv se považuji spíše za člověka s duchovním zaměřením, na lapač snů se koukám jako na lapač prachu.
Zuzana Pivcová
Lapače snů bývají k dostání u stánků nebo v obchodech s ezoterickou literaturou, případně různými netradičními suvenýry. Viděla jsem je již mnohokrát, ale zatím mě nenapadlo si ho koupit. Doufám, že nad mými sny bdí i jiné spřízněné bytosti. Ale článek je moc zajímavý a už jen pocit, že jste takový dárek s láskou dostala, v něm probudí jeho účinek. Díky.
Alena Tollarová
Jako dárek lapač snů určitě potěšil. Lapače většinou s peříčky vídám v obchodech, ale nikdy jsem nad jeho významem neuvažovala.
Alena Vávrová
Peříčkový lapač snů jsem kdysi dostala od přátel a visí na lustru nad mou postelí dodnes.
Lidmila Nejedlá
Jano, zaujalo mne tvé líčení padajícího sněhu kolem lampy. S lapačem snů na mne přišla dcera asi před 20 lety. Jsem nedůvěřivá pragmatička.
Jana Šenbergerová
Kde jsou ty časy, když jsme v hodinách angličtiny po vzoru indiánů vyráběli dreamcatchers ... Hezké povídání, nejen o lapači snů.
Jana Kollinová
Pane Libore, děkuji za reakci a dovolte mi osobní otázku, nemáte sny, které Vás dlouhodobě pronásledují, třeba z let studií. Mojí noční můrou již více jak padesát let je sen, kdy jsem prošvihla zkoušku umožňují další postup. Moje noční můra mě nabídla tři šance, dosud nevím, zda jsem je vyčerpala nebo mi zbývá ještě jedna.
Libor Farský
Zatím používám jen mucholapku. Sny mívám tak hloupé, že už je nechci znovu vidět.
Hana Rypáčková
Díky za poučení, taky mi visí v ložnici lapač...
Blanka Macháčková
Příjemné čtení na zajímavé téma.
Věra Ježková
Jano, moc hezký a zajímavý článek. O lapači snů jsem nikdy neslyšela. Jako dárek by mě jistě potěšil. Ale pořídit si sama vysoce výkonné a moderní zařízení nebo elegantní doplněk snů? Brr, to ne. To se raději budu se svými, zpravidla nepříjemnými, sny vyrovnávat jako dosud.
ivana kosťunová
Milý dárek a krásná myšlenka . Doplnila bych jenom, že ručně zhotovené ( tedy s láskou zhotovené) dárky, přinášejí pozitivní myšlenky samy o sobě.