Seznamte se s PTÁKEM ROKU 2018
Ilustrační foto: pixabay.com

Seznamte se s PTÁKEM ROKU 2018

13. 2. 2018

SÝČEK OBECNÝ

Česká společnost ornitologická vyhlašuje každoročně jednoho opeřence Ptákem roku. Letos se jím stal sýček obecný, který tak na pomyslný trůn nastoupil po datlu černém. Sýček obecný, latinsky Athene noctua, je doslovně sova athénská. Sovu, posvátného ptáka, Athéňané uctívali jako symbol moudrosti, měli ji vyobrazenou na mincích i v městském znaku. Zatímco starověcí Řekové sovy uctívali, staří Egypťané nebo Slované je považovali za ptáky zlověstné a nečisté. Podle lidových pověr sýček obecný, sova athénská, přináší neštěstí a svým houkáním věští smrt. Sýček už dávno nevěští smrt, neštěstí a nebo neúspěch, ale díky působením lidí je sám na pokraji smrti, vyhynutí. Zvoní mu umíráček. Tuto malou sovu, která váží asi tolik jako kostka másla, nejčastěji nalezneme celoročně v otevřené krajině, na polích, lukách a nebo na krajích listnatých porostů. Můžeme ji spatřit, pokud budeme mít štěstí, přikrčenou na větvích i v městském parku nebo zarostlé zahradě. Je to naše nejohroženější sova. Sýček obecný je vlastně takový ukazatel zdravé krajiny, a proto si naši pozornost plně zaslouží. Původně tento noční pták hnízdil v dutinách stromů, nyní se takříkajíc domestikoval a hnízdí v budovách a v lidských obydlích. Soužití s člověkem však vytváří spoustu tzv. technických pastí vytvořených právě, většinou nevědomky a neúmyslně, člověkem, jež jsou však pro sýčka životu nebezpečné. Jsou jimi například sudy s dešťovou vodou, bazény, v nichž se utopí bezpočet živočichů přes čmeláky, ještěrky, veverky, pěvce a sýčky samozřejmě nevyjímaje. ČSO vyzývá proto všechny, kterým není lhostejné, v jakém prostředí budeme žít, kterým záleží na pestrosti naší přírody, aby byli všímaví a snažili se předcházet úhynu nejen sýčků, ale i ostatních živočichů zabezpečováním technických pastí. „Pojďme oslavit Ptáka roku trochu jinak, všímejme si technických pastí ve svém okolí a zabezpečme je – můžeme tak zachránit stovky životů (samozřejmě nejen sýččích). Například past v podobě sudu s vodou snadno zabezpečíte plovákem nebo pletivem přehnutým přes okraj sudu. Odstavené roury jednoduše položte na zem. Inspiraci najdete v Ptačím světě a na stránce Pták roku 2018. Fotografie pastí a jejich zabezpečení nám můžete posílat do konce září na adresu ptacisvet@birdlife.cz.“ praví se ve zprávě ČSO při vyhlášení letošního ptáka roku.

Bohužel se mi ještě nikdy nepodařilo zahlédnout, natož vyfotit sýčka obecného. Za to mám v živé paměti, jak jsem před lety jela vlakem na služební cestu do Prahy. Z domu jsem vycházela v jednu hodinu po půlnoci a začal houkat sýček. A já měla po celém těle husinu. Nic příjemného.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jindřiška Hubačová
Elenko,díky-hezký a zajímavý článek.Sýčka jsem nikdy neviděla,pouze slyšela.Říká se o něm,že věští smrt....
Lenka Hudečková
Tak jako Elenka, i já pomáhám ČSO se sledováním čápů. A i jinak s nimi spolupracuji, pokud je to v mých silách :-)
Elena Valeriánová
Maruško, naopak, budu poctěna. Já sice nejsem členem ČSO, ale čile s nimi vedu korespondenci. Už třetím rokem přispívám ke sledování a monitorování čápů. A i jinak s nimi koresponduji.
Hana Rypáčková
Chudáček, přisuzují mu takové schopnosti..Sud zakrývám, aby se nevypařovala voda , ale asi u zahrady nepobývá. Díky Eleno..
Marie Bartošová
Jsem členem KHOL (takový spontánně vzniklý kroužek hronovských ornitologických laiků). Doufám, Elen, že nebude vadit, když Tvůj článek při nejbližší příležitosti přečtu zdejším přátelům. Autora samozřejmě uvedu :-)
Marie Seitlová
Zajímavé informace, díky Elenko.
Naděžda Špásová
Sýček prý nic dobrého nevěští, ale je to fešák. :-)
Libor Farský
Škoda, že zatím nemáš, Elenko, vlastní fotku, věřím, že to je jen otázka času. Na této titulní mi vadí ten ostnatý drát...
Jana Kollinová
Zajímavý článek s informacemi o "neviditelném" sýčkovi i výzvou ČSO. Určitě splní svůj účel a nejeden čtenář bude při procházkách pozornější k okolí. V Zámecké zahradě máme puštíka. Někdy ho lze časně ráno zahlédnout sedícího v otvoru dutiny stromu. "Jdete pozdě už šel spát," upozorní mě někdy známý a poklepe s úsměvem na hodinky.
Zdenka Jírová
Sýčka jsem nikdy v přírodě neviděla, ale když jsem jezdila na chalupu, slýchala jsem ho "houkat" z blízké skály, kde patrně v dutině hnízdil. Právě tak jsem v noci poslouchala pravidelný zpěv slavíka.
Alena Tollarová
Loni byl ptákem roku datel černý, rok před tím červenka. Dozvěděla jsem se o nich z článků tady na webu. A jsem ráda, že jsi, Eleno, napsala o letošním ptákovi roku. Ať se mu daří!
Věra Ježková
Zajímavý článek a pták sympaťák. Ale slyšet ho v noci by se mi taky nelíbilo.
Anna Potůčková
Také jsem ráda, že byl vybrán noční pták. Líbí se mně a kéž by jich bylo v naší přírodě více.
Eva Mužíková
Včřera odpoledne, když jsem procházela naším lesoparkem, jsem zastihla v práci stromové lezce. Ti ořezali skoro všechny větve z vysokého starého stromu u cesty. Na můj dotaz proč tam to torzo nechali se mi dostalo vysvětlení. Tento strom je v mnoha místech vykotlán a hlavně je v jeho kmeni vydlabáno několik hlubokých otvorů, ve kterých hnízdí ptáci. Kdyby ponechali všechny větve, hrozilo by při silném větru vývrácení a pád stromu na cestu. Tak i zničení hnízdiště. Měla jsem velkou radost, dnes jsem se tam znovu vrátila a opravdu jsem ve výšce objevila asi tři otvory. Zdejší vedení města dává do ochrany přírody hodně financí a je to opravdu znát na každém kroku. Ptcčí budky jsou stále doplňovány nejen v parku, ale i v lese dole u rybníků. Jsem ráda, že patřím k lidem, kteří přispívají i svojí " troškou do mlýna", na př podzimní opravou krmelce a zavěšením velkého krmítka na strom vedle našeho domu. Už ti hladovci spotřebovali 12 kg slunečnice, o lojových koulích ani nemluvím.. Díky Eleno za představení Ptáka roku 2018., tak ještě ta fotka :))))
Ilona Kolářová
To mám radost , že se mu dočkalo takovému uznání. Od září probíhá každý měsíc hlasování v soutěži "Český národní pták". Já hlasuji vždy pro kosa černého. Je to ale jen na fc.
Zuzana Pivcová
Je pravda, že jsem si vzpomněla na Janáčka, Po zarostlém chodníčku, kde je smutná část Sýček neodletěl, spojená se smrtí jeho dcerky. Ale samotný sýček je moc hezký. Sovy vlastně vidím jen třeba v Zoo v Praze nebo na Hluboké, a to je dost málo. Tak budu sýčkovi držet palce a Tobě, Eli, děkuji.
Drahomíra Stínilová
Jsem ráda, že ptákem letošního roku je zrovna noční pták. Bohužel velká část našeho přírodního bohatství ustoupila lidské pohodlnosti a rozvoji průmyslu, bezohlednému a špatnému hospodaření s půdou. Chraňme sebe tím, že budeme chránit čistý vzduch a přirozenost přírody. Moc hezký článek a dobré upozornění.
Jana Šenbergerová
Chudák sýček přišel ke spojování se smrtí zřejmě jako slepý k houslím. Asi byl moc zvědavý a zajímalo ho světlo v oknech. No a kde se dříve v noci svítilo? Třeba tam, kde byli nemocní nebo i umírající. Mám sovy ráda, i když jsem se s žádnou ve volné přírodě nesetkala. To, že se stal ptákem roku je tak trochu satisfakce za léta odsudků. Přeji mu, ať v naší přírodě zůstane a připlete se ti do cesty, Eleno, abys ho pro nás zvěčnila. :-)