Vycházka
Foto: autorka

Vycházka

14. 2. 2018

A jdeme, ptáte se, kam to bude?

Tentokrát nás humpolecké muzeum pozvalo na vycházku k hydroelekrárně na Sedlici a Malé přehradě na Želivce i s panem Sýkorou. Sraz ve 13.00 u elekrárny. Sešlo se nás hodně, členky muzea nám prozradily něco z minulosti hydroelekrárny - na návštěvě byly už minule. A tak naše skupina vyšla podle řeky Želivky směrem k Želivu kolem lomu, kde se těžil kámen na stavbu elekrárny. Již několik let zde na skalách bývají úžasné ledopády. Najdeme je i letos? Samozřejmě - nejsou. Ze skalnatého snahu a skály visí jen mohutné rampouchy.

Děláme malé zastavení spojené s vyprávěním p.Sýkory o zdejším ptactvu. Dozvídáme se o životě nádherného ledňáčka - možná ho i uvidíme, žije zde u Želivky. "Pozoroval jsem mladé. Sedělo jich sedm na větvičce a rodiče se střemhlav vrhali do vody. Jen tak. Netrvalo dlouho a mladí je začali napodobovat.Tak se učili lovit“, vypráví p.Sýkora. Také další, málo známý Skorec vodní zde žije, také sovy a dravci. Dozvídáme se, jak člověk svými neuváženými činy ovlivňuje život ptáků. Vybudování lezecké stěny na skále, kde hnízdil dravec, bylo opravdu nevhodné. Už hnízdí jinde. Hned za přehradou je obec Vřesník. Víte, proč Vřesník ? Tak se přijďte podívat na podzim. Celá skála nad obcí je porostlá nádherným vřesem. U Malé přehrady se znovu pozastavíme a slyšíme o jejím vzniku a hlavně o skorci vodním. Loví i pod ledem, Jak to dělá, že najde cestu ven z ledového "zajetí“, je tajemstvím.Ťukání a následně let ptáka - vidíte ? To je datel. Snaží se likvidovat škůdce stromů. Bohužel je škůdců moc. Kůrovci se v těchto lesích daří.

A už vidíme první domy Želiva. Sluníčko bylo skoupé, ale vycházka se moc líbila. Tak ještě malá odměna v podobě malého zákusku v klášterní kavárně, pár fotek od kláštera a hurá domů.

Cestou se zastavíme v Humpolci - ujasnit si, co a kde je Zichpil - skanzen. Našli jsme, ale o tom až někdy příště. Skanzen je v zimě zavřený.

Hodnocení:
(5 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Novotná
Na ,právě v ten moment ,jsi udělala krok. :-)
Jaroslava Handlová
Potvrzuji, že vycházka to byla opravdu moc hezká a zajímavá. Byla jsem tam společně právě díky Marušce. Jen nechápu, že na fotce "Zastavení" (tady předposlední foto) já jdu, nebo snad stojím se zkříženýma nohama? Povídání i fotky prima, moc Ti děkuji.
Lidmila Nejedlá
Maruško, moc hezká vycházka. Možná jste potkali i pana Hliníka. I v Poděbradech jsou ledňáčci a skorci. Je to nádhera je pozorovat.
Ilona Kolářová
Humpolec neznám, jen z Marečka.
Hana Rypáčková
Humpolec znám z "Vesničky..." a jen do blízkosti jsem se dostala. Želivka je krásná zadumaná řeka, hezká vycházka. Na Zichpil jsem zvědavá.
Eva Mužíková
Další hezké vyprávění a fotečky. Skorce jsem u nás neviděla, nebo jsem jej viděla, ale neznala...
Alena Tollarová
Měli jste hezkou procházku. Já myslím na to, jestli je letos zamrzlý Vaňovský vodopád, ke kterému jsme se vloni s kamarádkou plazily po čtyřech. Asi ne. A líbí mi, že o ptactvu vám vyprávěl pan Sýkora.
Marie Seitlová
Maruško, také by se mi taková vycházka líbila. V těch místech jsem nikdy nebyla. Dík za článek i fotky, pěkné.
Naděžda Špásová
Maruško, ta procházka musela být moc pěkná, protože na fotkách je to znát. Nám se tady může o sněhu jenom zdát. A ještě se mi to rýmuje.
Elena Valeriánová
I já bych si na takovou procházku s chutí vyšlápla. U nás na řece žije spoustu skorců, jsou rychlí a dobří potápěči. Je to neskutečné, to jejich ponoření do ledové vody.
Zuzana Pivcová
Taková vycházka s odborným průvodcem by se mi líbila. A výklad o přírodě a vztahu k ní asi ještě víc než o kulturních památkách. Moc hezké, díky.
Věra Ježková
V Humpolci jsem byla několikrát na výletě při pobytu na Vysočině, trochu ho tedy znám. Třeba Dolní a Horní náměstí, Hotel Kotyza nebo prodejnu Bernarda. U kláštera v Želivě jsme byli několikrát taky. Na Vysočině je moc hezky. Hezké fotky.
Marie Novotná
Chybička se vloudila a prvních 12 fotek má být na konci.Omlouvám se .
Jana Šenbergerová
Pěkná vycházka. U nás můžeme pozorovat skorce, kdykoliv jdeme kolem řeky. Je to úžasný potápěč.