Život bez sexu. A proč ne?
Ilustrační foto: ingimage.com

Život bez sexu. A proč ne?

18. 3. 2018

Záplava erotických časopisů, lechtivé stránky na internetu, články o tom, že současní senioři jsou sexuálně aktivní až do vysokého věku. To může v mnoha lidech vyvolat pocit, že když se s nikým fyzicky nemilují, je to s nimi špatné. Chce to klid. V oblasti sexu přece platí stejně jako v mnoha jiných sférách života, že každý člověk je prostě jiný.

Dvě kamarádky ve věku těsně před šedesátkou spolu často vedou na toto téma vášnivé debaty. Jedna se ráda seznamuje s novými muži, flirtuje, věří, že ještě v životě potká velkou lásku. „Nechápu, jak můžeš v tomto věku jít s nějakým mužem do postele,“ říká jí její přítelkyně a pokračuje: „Styděla bych se už svléknout, vždyť už mi není třicet. Potřebovala bych ho dobře znát, věřit mu, sex by musel vyplynout z nějaké speciální situace. Ale vůbec mi nechybí a vůbec nad ním nepřemýšlím.“ Žije sama přes dvacet let. Od rozvodu, který nastal po krátkém nepovedeném manželství, se s nikým nemilovala.  Je si vědoma toho, že lidé by se tomu divili, protože je velmi hezká, upravená, společenská. Jen prostě žije sama. Zvykla si na to, vyhovuje jí to.

„Myslím, že jí to nevyhovuje, že lže, protože nemít sex není normální,“ tvrdí její přítelkyně, která se naopak navazování nových známostí nebojí. „Nechápu, jakou v tom hraje roli věk a stud kvůli tomu, že už nám není třicet. Vždyť ti mužští taky nemají těla třicátníků z reklam. Ale pokud jde o milého sympatického muže, je to přece fajn. Naposledy jsem měla dvouletou pěknou známost. Pak jsme se rozešli a já hledám dalšího partnera pro život. Pro cestování, pro sdílení společných zážitků a samozřejmě i pro intimní život,“ vypráví a svou kamarádku vůbec nechápe.

Ovšem sexuologové tvrdí, že lidí, kteří žijí léta bez sexu, je mnohem více, než si myslíme. Tak jasně, je to věc, o které se moc nemluví. Málokdo to bude hlásit kolegům v práci či kamarádům. Je to jeho záležitost a v současné společnosti, kde se o sexu mluví dosti otevřeně, to mnozí i tají. Obávají se, že budou působit jako divní.

Řada studií naznačuje, že zájem lidí o sex není tak velký, jak si možná mnozí myslí. A je jedno, jestli jde o lidi, kteří žijí v partnerství nebo single. Sexuolog Alfred Kinsey tvrdí, že devatenáct procent lidí, kteří mají partnera, se s ním nemilují. „Lidé se často ptají, zda se dá žít plnohodnotný život bez sexu. Záleží však na individuální definici toho plnohodnotného života. A pod ním si asi každý představuje něco poněkud jiného,“ uvádí sexuoložka Hana Fifková. Říká, že se setkává s lidmi, kteří žijí velmi hezký život, i když je jasné, že jim sex funguje problematicky nebo ho vůbec nemají. Zároveň zmiňuje lidi, kteří sice žijí intenzivně sexuálně, ale třeba jde o vztah plný hádek, neporozumění a stresu.

Ovšem zejména pro lidi vyššího věku jde nyní o téma velmi ošemetné. Ze všech stran slyší, že současní senioři žijí aktivně a že to platí i v oblasti sexu. Když je pak někdo osamělý, léta bez partnera nebo má zdravotní problémy, které mu intimní život komplikují či znemožňují, může si připadat jako nemožný outsider. Jenže to je samozřejmě nesmysl. Vždyť bez sexu žijí i lidé mnohem mladší a zdraví. Některým to tak prostě vyhovuje.

Hlavní je nepodlehnout současnému trendu, kdy je sex mnohdy přeceňován. Je to vlastně přesný opak toho, v čem žili rodiče současných seniorů, kteří naopak byli zvyklí o této oblasti nemluvit.

„Dostávám otázky, zda to dříve lidé neměli jednodušší, když se o sexu tolik nemluvilo,“ říká sexuolog Petr Weiss. „Jistě, oni se prostě nějak pomilovali, pak v určitém věku vzájemný apetit nenápadně vyprchal a navenek nebyl žádný problém. Pod povrchem bychom ale asi našli mnoho trápení. Vždyť mnohé ženy dříve ze sexu vůbec neměly žádné potěšení a braly ho pouze jako nepříjemnou povinnost. Nezapomínejme, že anglické dámy před svatební nocí radily dcerám, aby zavřely oči a myslely na Anglii,“ podotýká.

Zkrátka, je to jedna z oblastí, která je jiná, než bývalo zvykem. Mluví se o ní hodně otevřeně, mnozí lidé se v ní šťourají až do podrobností. Ale není proto třeba propadat depresím či panice, pokud si přečteme nějaký článek o tom, že nyní je naprosto běžné, že se osmdesátiletí lidé vášnivě milují. Jsou takoví. Ale stejně jsou takoví, které prostě sex nikdy moc nebavil ani ve třiceti a prostě si podle toho svůj život zařídili.

Hodnocení:
(4.5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Článek se mi líbí. Život bez sexu podle mne vůbec není "osvobozená domácnost", ale naopak je o mnoho chudší.
Hana Šimková
Sex v pokročilém věku a na obrázku je mladice. Jo, tehdy se to sexovalo dobře.Mám ale kamarádu, které sex nic neříká od mládí a vůbec ji to nevadilo.
Hana Šimková
Sex už se mnou opravdu necloumá. Užila jsem si dost v tom správném věku. Mám nesmírně krásné vzpomínky a ty si přece nebudu kazit . Staré tělo už si zvyklo a nevím proč by si s nějakým dalším starým tělem ještě něco chtělo začínat. Nikoho ale neodsuzuji, nejsem puritán. Ale v tomto věku už se to dohonit moc nedá.
Marie Faldynová
Nevím, zda článek někoho ovlivní, v našem věku máme jasno. O sobě i o tom, který názor akceptuji a který ani omylem.
Eva Mužíková
Sex je pro mne dlohá léta tabu, ale neschází mi. Myslím si, že i kdybych se seznámila s nějakým mužem, bylo by to jen přátelské soužití. Dovolím si tvrdit, že jsem si dokàzala sexuálního života užít plnými doušky, nyní si již nevěřím.
Hana Rypáčková
Soudě podle svého psa, je sex důležitá část života. Zasmála jsem se větě Myslit na Anglii. Myslím si, že pro muže je to silnější, mají tu dvacetiletou hlavu. Ať každý žije po svém, není třeba příruček.Hlavně netlačit na pilu.
Marie Doušová
Každý jsme jiný a to je dobře. Někdo sex k životu potřebuje a někdo ho vůbec nepotřebuje a je šťastný i bez sexu. Záleží na životních zkušenostech a výchově v mládí.
Eva Balúchová
Líbí se mi první příspěvek pana Josefa(gratuluji k svátku).Je fakt,že po 60 nenajdete,nebo jsem zatím nenašla,žádného sympatického a příjemného muže -:).Je dobře,když každý žije jak mu to vyhovuje.
Zdenka Jírová
Myslím, že je to pravdivý článek. každý má svůj způsob, jak si zařídit život. Je dobré, když se nerozhodní lidé i v oblasti sexu mohou obrátit na odborníka s konkrétním problémem, než to řešit někde na pavlači.
František Pašingr
Připadám si jako starý přežraný kocour, který rád číhá na myši, občas je i loví, ale již je nežere. Moje modelky to také tak chápou, že se rád dívám, dovedu poradit jak vypadat svůdně, ale na "akci" si musí najít mladšího.
Věra Ježková
Nechci být nepříjemná, ale napadá mě otázka: No a co? Každý to má jinak – jak se vztahem k sexu, tak v různých etapách života. A žije s tím (nebo bez toho). Líbí se mi oba níže uvedené příspěvky.
Jana Kollinová
Líbí se mi většina článků paní Hofmanové , pokud nabízí řešení v krizových situacích, navazování nových vztahů, ale články a manuály na téma sexu seniorů se mi jeví jako programově zadané studie pro externí instituce zabývající se zkoumáním intimního života seniorů. Považuji článek na hraně sdílení.