Husice nilské na Labi
FOTO: autorka

Husice nilské na Labi

21. 2. 2018

V zimě 2016 jsem na poli u Labe v Dobříni poprvé uviděla, bohužel na dálku, docela velké ptáky, které jsem vůbec nedokázala identifikovat. Pokusila jsem se je sice vyfotografovat, ale fotografie se vůbec nezdařily a bohužel nedochovaly ani jako ilustrační, čehož je mi dnes docela líto.

Podruhé jsem totiž ona pro mě záhadná stvoření uviděla při procházce podle Labe 30. ledna 2017. Na břehu na kraji Dobříňského háje se proti mně najednou zjevil houfek šesti kachen nebo hus? Než udělaly frr, stihla jsem udělat asi tři fotky. Zveřejněním jedné z nich na zdejším fóru fotek se mi podařilo zjistit, že husy i kachny jsem hledala marně, neboť tento pěkný a pro naši přírodu nezvyklý pták není ani husa, ani kachna. Patří sice do řádu vrubozobých a čeledi kachnovitých, ale rodem je to husice. Konkrétně husice nilská (Alopochen aegyptiaca). Jak jsem si přečetla, tyto husice začaly opouštět svoji africkou domovinu, pomalu se šíří i po Evropě a dostaly se už i k nám.

Letos jsem se na husice už zaměřila, ale při procházkách podél Labe vídám labutě, kachny divoké, poláky chocholačky, čírky, kormorány, sem tam volavku a také několik kachen smaragdových. Husice nilské však nikoliv.

Až jsem si přečetla v místním měsíčníku článek pana profesora Chvapila, ve kterém bylo uvedeno, že husice se zdržují u račického jezu, a to ve velkém počtu 45 ks. To mě samozřejmě nemohlo nechat chladnou a do Račic jsem se vypravila. Husice se pásly na poli se zelenajícím se ozimem u řeky a k mému překvapení jsem tu zastihla i pana Chvapila s velkým dalekohledem. Dovolil mi do něho nahlédnout, a tak jsem krásné barevné ptáky měla jako na dosah ruky a dokonce jsem pozorovala námluvy jednoho z párů. Byla jsem upozorněná, abych nechodila blíž, protože jsou plaší a uletí. Tu odpolední neděli bylo nevlídné počasí s šerem, pro focení nic moc.

Namlsaná jsem se tam znovu vypravila po pár dnech, kdy se snad omylem na chvíli ukázalo sluníčko s modrou oblohou.

Husice, kterých tu teď je kolem dvaceti, asi měly polední klid a pospávaly na ostrohu mezi řekou a plavením kanálem. S husicemi nilskými se tu zdržuje také jedna husice rezavá. Řeku brázdí početný houf poláků chocholaček a na betonových molech postávají jako vojáci v řadě kormoráni. Po chvíli se husice začaly probouzet. Některé nastartovaly a proletěly se, další se spouštěly na vodu. Pohled na šik krásných ptáků plujících po řece byl úchvatný. Najednou se vznesli a přistáli na poli. Tam se popásali a za chvíli se jako na povel zvedli a odletěli znovu na řeku.

Strávila jsem jejich pozorováním asi hodinu a doufám, že se s nimi také rádi seznámíte a při vašich vycházkách u vody zkusíte nějakou tu husici objevit.

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Zajímavý pták - ta husice. Dám si u Vltavy pozor, jestli tam náhodou na ně nekápnu. Díky.
Marie Seitlová
Ali, tam máte ale živo, moc pěkně jsi je nafotila. Díky za zajímavý článek.
Eva Balúchová
Krásný článek,krásné fotky.Díky za rozšíření obzorů.
Lidmila Nejedlá
Husy jsou krásné, vůbec bych se neurazila, kdyby mi někdo řekl, že jsem husa. U nás na Labi nejsou, tak díky za fotky.
Elena Valeriánová
Aleno, ty jsi prostě dítě štěstěny. Jsou to nádherní ptáci, nikdy jsem je naživo neviděla. Ale úplně cítím to tvoje "lovecké" napětí. Husice k nám neletaji, ale už třetím rokem sem zalétává morčák velký. Letos jsem zatím viděla dva samečky a jednu samičku, ale jen dva dny. Teď už jsou zase pryč. Bezva fotky, jako vždy.
Zdenka Jírová
Krásný článek. Já mám také vždy radost, když objevím nějaké zajímavé zvířátko nebo ptáka a mohu trochu nahlédnout do jeho soukromí. O husicích nilských jsem ještě neslyšela.
Eva Mužíková
Ali, Ty jsi úžasná!!!!! Pamatuji se na ty fotky z roku 2016, tenkrát jsme tuším hadali o jaký druh se jedná.
Eliška Murasová
Ali, bezva článek, a parádní fotky! Se ví, že Ty umíš!
Jana Šenbergerová
Krása!
Marie Novotná
*******
Věra Ježková
Ali, zajímavý článek a krásné fotky.
Naděžda Špásová
Álo, kdeže to žiješ? Aha v Roudnici. Husice nilské jsou moc povedené. Taky bych je tu nehledala, fotky jsou super. Jsi šikula. Tu úvodní fotku ti samozřejmě věřím, nedej se. :-)
Jitka Hašková
To je bezvadné. To se ti moc povedlo. Díky.
Alena Tollarová
Ilono, u úvodní fotky je uvedeno Ilustrační foto: pixabay.com. Jinak díky všem za nakouknutí i odezvu.
Ilona Kolářová
Pěkný článek, také moc ráda fotím a pozoruji zvířectvo. Álo, on snad někdo má podezření, že že foto není autorské?
Alena Tollarová
I když jsou tam asi lepší, tak doufám, že ode mě nečekáte, že jsem nějakou fotku vzala z pixabay. Všechny jsem si ulovila vlastnoručně.
Helenka Červenka
Zrzko, nebyla jsem na Nilu, tak jsem takové husky nemohla vidět v Egyptě .....ale neviděla jsem je ani u nás. Každopádně, nafotila jsi je kráááásněěěě
Alena Vávrová
Ali, nádhera! Zjistila jsem, že jsem tyto opeřence jednou zastala i na břehu jezera a dokonce vyfotila, ale fotek jsem se ještě nedopátrala. Moc se Ti to povedlo.
Marie Ženatová
Moc hezké fotečky...
Hana Rypáčková
Máte to tam pestré..Pokoukání..
Marie Doušová
Moc pěkné fotky a obdivuji vaši trpělivost s jakou jste vše vyfotila.
Zuzana Pivcová
Nilské na Labi, to zní až trochu humorně, ale ve skutečnosti je to důkaz, že se mění klimatické podmínky. Ty husice jsou nádherné a Tvoje trpělivost byla korunována úspěchem. Moc hezké snímky jako vždy.