Rok v Zámecké zahradě - epizoda únorová
Foto: autorka

Rok v Zámecké zahradě - epizoda únorová

24. 2. 2018

Je  únor, sníh se objevuje jen sporadicky, někdy je na rybníku jen tenoučká vrstvička ledu. Kachny legračně manévrují při přeletech k místům kde mohou ukradnout ze zobáku kousek housky příslušníkům svého druhu. Některé mají dlouhou přistávací dráhu, zapojují do manévru plováky, křídla i nejdůležitější brzdící klapku – biskupa. Každým dnem jich přibývá, začíná období výběru nejvhodnějšího partnera pro další generaci. Je to dobře organizované společenství opeřenců. Skupinově plavou, společně vystoupí z vody a odpočívají na břehu. Co je nejobdivuhodnější, společně káchají tak, že není slyšet vlastního slova, všechny najednou zmlknou, následuje generální pauza a potom jako mávnutím dirigentské taktovky nastane spontánní křik. V době hnízdění se jindy nesmiřitelní kačeři přátelsky sdruží v „Donald klubu“ a společně očekávají narození kachňat.

Z altánu „BUBLINA,“ ve kterém se v létě pořádají letní lázeňské koncerty, zazní v nedělním únorovém mrazivém ránu nádherné sólo na flétnu. Díky výjimečné akustice altánu je melodie slyšet po celé Zámecké zahradě. Neznámý virtuóz vše kolem očaroval. Každý v dosahu tónu flétny se dívá směrem k pavilonu, dokonce i kachny po dobu produkce mlčí. Při pohledu na flétnistu se mi vybavil animovaný film Krysař. 

Kdo by neznal staroněmeckou pověst o tajemném krysaři a jeho kouzelné píšťale. Pověst inspiruje spisovatele, malíře i hudební skladatele již od počátku 13. století. Novela Viktora Dyka Krysař se stala povinnou četbou na středním vzdělávacím stupni. Z české tvorby inspirované krysařem stojí  za zmínku muzikál Daniela Landy. Krysař je jednou z mnoha legend, které mají nesmrtelný život. 

Úvodní snímek má název "Já bych mohl vyprávět" a tak jsme s Čikinou chvíli naslouchaly za doprovodu vzdálených tónů flétny. Také by se obrázek mohl jmenovat " Já mám jezevčíka?" 

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Kollinová
Děkuji všem za hezké komentáře. Potěšilo mne to.
Marie Doušová
Citlivě napsaný článek a fotky také potěší.
Hana Rypáčková
Moc pěkné, sbíhající se tři stíny, Hezká úvaha.
Libor Farský
Čikina má šikovnou paničku!
Zuzana Pivcová
To je hodně zvláštní článek. I při čtení působí zvukomalebně i vizuálně příjemně.
Dana Puchalská
Moc pěkný a příjemný článek. Víc není třeba psát.A fotky jsou dost super.
Jana Kollinová
Ano, jsem nechtěnou součástí snímku. Je jsem Široký, Čikina Dlouhý a torzo stromu Upovídaný.
ivana kosťunová
Jano, jedním slovem-skvělé. Na titulní fotce jsi i ty součástí kompozice-nebo se mýlím ? (ten stín s foťákem). Landův Krysař mě taky uchvátil.
Věra Ježková
Moc hezké. Text i fotky.