Sníh je pro děti radost
Foto: autorka

Sníh je pro děti radost

25. 2. 2018

Pamatuji si jako malá, jak jsme byli šťastní, když napadl sníh. A že ho v tu dobu opravdu bylo. Koulovačky, stavění sněhuláků, sněhových krytů a podobně. V tu dobu jsme chodili sáňkovat na kdejaký, byť sebemenší kopec. Prostě jsme si dokázali krásnou zimu užít, včetně uhelných prázdnin. Pluhy odhrabaly sníh z cesty, ale na kraji silnice ho bylo potom víc jak půl metru, že byl problém přejít přes cestu. Pamatuji tolik sněhu, že jezdila nákladní auta plné sněhu a vozila ho vysypávat do Odry. 

Nemusíte se mnou souhlasit, ale ty dnešní velké výkyvy počasí mají mnoho důvodů. Ať už je to ozonová díra, likvidace zeleně, zkoušky jaderných raket do oceánů, tsunami…

Už mé děti si sněhu moc neužily. Sice chodily sáňkovat, bobovat, ale už to nebylo takové, jako dříve. Lituji svá vnoučata i ostatní děti, která si pořádnou zimu se sněhem neužiji. Ne každá rodina má možnost s dětmi jezdit do hor nebo zahraničí za sněhem.

Dcera se odstěhovala do Anglie a vnuk poznal první sníh a sáňkování až zhruba ve 3 letech, kdy přijeli za mnou na velikonoce a napadlo tolik sněhu, až jsem byla sama překvapená. Užil si to důkladně a vůbec mu nevadilo, že byl celý promočený. O rok později napadl sníh i v Anglii. Nebylo ho tolik, co u nás, ale byl. Dcera koupila boby, ale za dva dny sníh roztál. Další tři roky hoši jezdili na bobech pouze doma po koberci.      

Vloni jsem viděla v Tatrách Ledové sochy a usoudila jsem, že toto se bude 7letému a 4letému vnukovi určitě líbit a užiji si i sníh. Začala jsem s dcerou plánovat, protože starší Alex chodí do 3. třídy a jen tak ze školy ho neuvolní. Vyřešily jsme to docházkou do školy u nás, kde je zapsán ve škole od 1. třídy. Mimochodem se mu tam líbilo. Je to prostě změna.

Podařilo se, a tak jsme brzo ráno vyjeli vlakem směr Tatry. Jenom jsme vystoupili v Popradu, mladší Sammy byl natolik unešený ze sněhu, že jsme ho málem nedostali dál. Po velkém přemlouvání se nám to povedlo. Starší Alex byl rovněž nadšený, i když sníh už zažil. Sammy nemá rád rukavice, i když je velká zima. Zjistil, že sníh studí, a proto je lepší rukavice použít. V Tatrách jsme si půjčili klasické dřevěné sáně. Měli jste vidět tu radost. Na zpáteční cestě na nádraží při čekání na električku, měli ještě dostatek času na koulování a klouzání s kopečka. Kopeček byl sice malý, ale klouzalo to i v oteplovačkách a bez saní a bobů.

A protože nějaký sníh napadl i v Ostravě, koupili jsme aspoň „lopaty“, aby měli na čem jezdit. Alex vyzkoušel všechny způsoby sjezdu na lopatě, ale Sammymu se lopata vůbec nelíbila. Proto jezdil pouze po zadku nebo po břiše. Nakonec se mu nové lopaty zželelo a vyzkoušel i tuto jízdu, která to nakonec vyhrála. Dostat je domů byl problém. I tentokrát ani jednomu nevadilo, že byli promočeni na kůži. Koupel a horká čokoláda byla dostatečné zadostiučinění, že museli jít domů.

Zima se sněhem je pro děti to nejkrásnější období radostí.

 

  

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danuše Onderková
Jsem ráda, že to vidíte stejně, mne vozili bratři do školky na saních :) a pak, vidím tu radost v očích svých vnuků.
Zdenka Jírová
Kde ty loňské sněhy jsou! 0bě své dcery jsem v zimě vozila i po městě na saních s opěrkou, protože s kočárkem to nešlo vyjet k nám na kopec. Dnes se u nás už vůbec nesáňkuje, není na čem.
Alena Tollarová
To je dobře, že si Tvoji kluci užili sáňkování aspoň na chvíli. Ti moji by si, nebýt návštěvy 11. prosince, kdy tam náhodou napadl běloučký prašan a jedno odpoledne bobovali, sníh ani nepamatovali.
Naděžda Špásová
Danko, kluci jsou fešáci. Taky si vzpomínám na zimy u nás na vesnici. A zamrzlý rybník od prosince do března. No nic, toho už se asi nedočkáme. :-)
Hana Rypáčková
Celá naše rodina miluje sníh a každou volnou chvíli jsou na lyžích .Letos si fakt užívají. Taky sníh mluji. Tak se dětem nedivím. Prima, že si kluci užili.
Jana Šenbergerová
Moje dcery i vnoučata naštěstí nejsou po mně a také si umí zimní radovánky pěkně užívat. Hezky jste si to spolu užívali.
Zuzana Pivcová
Pro nás jako děti zima se sněhem také znamenala mnoho. A což teprve pro kluky, kteří na sníh nejsou zvyklí. Moc hezky jsi to vylíčila!
Eliška Murasová
My máme kousek vedle školní hřiště, které má kopec a při každém, sebemenším nasněšžení je tam okamžitě fůra saňkujících a lyžujících děti. Tak ráda je pozoruju.
Marie Doušová
Dříve jsme jako děti zažily opravdu hodně sněhu a také jsme měly vhodné kopce , které jsou dnes zastavěny domy .Dnešní děti i když napadne sníh nemají moc příležitostí sáňkovat nebo lyžovat blízko domova. Vyprávění je hezky napsané a fotky jsou také výstižné.
Věra Ježková
Hezký příběh hezky vyprávěný. Jako dítě jsem také měla sníh moc ráda a radovala se z každého sebemenšího kopečku vhodného k sáňkování, který rodiče v Praze našli.
Eva Mužíková
Danko Tvé vyprávění se Ti povedlo. Radost vnoučků ze sněhu v Tvém podání, vidím jako bych tam byla s vámi.
Marie Seitlová
Danuš článek se mi moc líbí. I já vzpomínám na jiné zimy u nás v Jeseníkách. Užívali jsme si lyžování, sáňkování, koulování,... po celou zimu. Dnes se za sněhem musí do vyšších hor. Jsem ráda, že jsem tvé vnuky v Tatrách zažila a viděla, jak se ze sněhu radují.