Ryby nepláčou
Foto: autorka

Ryby nepláčou

27. 2. 2018

Zaujal mě název článku: „Proč si lidé pořizují zvířata nebo proč si zvířata pořizují lidi“ a to zejména druhá polovina věty. Nechtějí být osamělí(á)? Jedno nebo více domácích mazlíčků chová podle statistik polovina českých domácností, v počtu chovaných zvířat na počet obyvatel jsme v Evropě na samé špičce – tolik Novinky.cz.

Při prohlížení jednoho z alb mě napadla otázka: „Proč jsem si pořídila akvarijní rybičky?“ Prvotní podnět jsem si nedokázala vybavit a tak jsem hledala vzpomínku pomocí internetu. Z patnácti nalezených důvodů se mi jevily nejlogičtější: originální dekorace domácnosti, funkce akvária jako zvlhčovače vzduchu, atraktivnější alternativa nudné televize, relaxace. Znám se příliš dobře než abych byla s uvedenými důvody spokojená. Nelíbilo se mi ani vysvětlení  vlastnit část přírody. Nějak se mi podbízela záměna slov vlastnit a ovládat. Ale při otázce, proč jsem si pořídila domů květiny v květináčích a věnovala jim stejnou oddanou péči jako všemu, co jsem k sobě připoutala, včetně psa z útulku, zdál se mi nejbližší důvod mít doma kousek přírody v jedné z jejích mnoha podob. Možná!

Zpět k akvarijním rybičkám! Když jsem prošla s pomocí kamaráda z prodejny pro chovatele etapami od zřízení akvária přes období chovu nenáročných druhů až po rybičky vyžadující náročnější péči, ubezpečila jsem se, že jsou to obyvatelé vodního světa, kteří vnímají a cítí. Při jednom z rutinních čištění se můj oblíbený krunýřovec Golg schoval do mušle a při jejím vymývání horkou vodu jsem zaslechla pískání. Za chvíli vylezl už ne zlatý ancistrus a nezachránilo ho ani okamžité přemístění zpět do akvária.

Od toho dne vím, že ryby nepláčou, ale křičí, když cítí bolest.

Kdo miluje přírodu, je mu dovoleno, dle mého názoru, převzít si kousek  z jejích darů domů a pečovat o něj s láskou, bez ohledu na to, zda jde o zástupce flory nebo fauny. Nebo se mýlím?

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Akvárium je součástí i naší domácnosti. Rybičky jsou u nás už spoustu let, ale žádný zvuk jsem nezaslechla. Je fakt, že krunýřovci se u nás nevyskytují. Nebo je ruší sousedící morčice a králice. Jinak si myslím, že i rybičky mají duši.
ivana kosťunová
Taky díky-přesvědčila jsem se, že j e to možné.
Jana Kollinová
Paní Jano, děkuji za odkaz. Už jsem si myslela, že jsem měla zvukovou halucinaci, ale po přečtení je mi ještě smutněji, že jsem byla tak nepozorná při čištění mušle.
Jana Šenbergerová
Pokud jde o mě, vidím drobný rozdíl mezi rostlinou a živočichem. Většina rostlin setrvává na jednom stanovišti, při správné pěči by jí nemuselo v bytě skoro nic chybět (ale chybí!), zatímco živočichové mohou trpět nejen nedostatkem pohybu, ale také společnosti svého druhu. Proto pěstuji jen květiny, které se mnou vydrží. :-)
Jana Šenbergerová
Tak to by vás mohlo zajímat toto: http://www.akvastranky.com/inter.htm
Hana Rypáčková
Chovala jsem v akváriích kdeco a nechápu, když někoho jen z rozmaru chované rybičky omrzí a vylejou je do záchodu. Prostě ozdoba bytu a šmitec.
Jana Kollinová
Ivano, pištivý zvuk si pamatuji dodnes. Možná to způsobila mušle, která byla akustickým zesilovačem. Možná se ozve některý čtenář, který měl stejný sluchový vjem při manipulaci s rybami.
ivana kosťunová
jano, je to velmi citlivě napsané, ty jsi jemná vnímavá bytost, ale jsem v oboru rybiček neznalá, nebo jsem něco nepochopila, čím může ryba křičet, nebo pískat , když nemá hlasové ústrojí ? Nebo to byl tak jemný zvuk, že jsi ho slyšela, či spíše vnímala jenom ty ?.
Jana Kollinová
Lidmilo, bolí mě i uvadající rostlina, kterou hýčkám několik let, bolí mě ztráta přátel se kterými jsem prožívala hezké, ale co je nejtěžší, nerozdat se! Každý nechť si najde svoji alternativu.
Lidmila Nejedlá
Jano, naskočila mi husí kůže, když jsem si přečetla, že jsi krunýřovce opařila. Já vím, že nerada, ale zabolelo to i mne.
Zuzana Pivcová
Vyprávění ve mně vyvolalo nepříliš starou vzpomínku, kterou bych raději neměla, i když jsem v té situaci byla vlastně nevinně. V archivu si pořídil jeden mladý kolega malé akvárium a vzápětí šel na dovolenou a požádal mou kolegyni ze studovny, aby mu rybičky vždy nakrmila, jinak podle něj nebylo nic potřeba. Ani ona, ani já jsme s chovem rybiček neměly absolutně žádné zkušenosti. Bylo velmi parné léto a akvárium bylo u okna. Měl tam pro mě neznámé krásné rybky, mezi nimi dva, jak mi někdo řekl, sumečky. Hrozné ale bylo, že ty ryby postupně skoro všechny lekly, každé ráno jsme tam vstupovaly s obavami, které byly bohužel oprávněné. Teprve pak jsme kontaktovaly někoho, kdo se v akváriích přece jen vyznal. Rybky se v podstatě zadusily nebo uvařily. Zůstali jen ti sumečkové. Kolega přijel a mávl rukou, že to je jedno. Nikdy na to nezapomenu. Díky za příspěvek.
Libor Farský
Bohužel to tak nevidím. V tom akváriu musí být šílená nuda. Neplakal bych, ale přímo brečel jak želva.