Duševní poruchy v seniorském věku
Ilustrační foto: ingimage.com

Duševní poruchy v seniorském věku

2. 3. 2018

Taková situace přichází obvykle pozvolna, nenápadně. Senior žije svým životem, svým tempem, nic nenarušuje jeho rytmus. Vychází ven na nákupy, baví se sousedy, těší se na návštěvu rodiny. A najednou se začíná něco dít.

Zprvu to je jen těkavý pocit, že se něco mění v jeho okolí, senior je obvykle ještě k sobě kritický a potlačuje svůj stav. Protože se pocit stává stále častější a vtíravější, nakonec se s jistým ostychem svěří někomu z rodiny.   

„Představ si, že ten soused Vopička mi sem v noci chodí a krade věci!“ Je to naprosto nesmyslné, ale senior si je jistý! Začíná činit protiopatření, natahuje nitě, aby se pachatel chytil a poskytl důkaz. Sleduje souseda (nic netušícího), podezřívavým okem. Když o tom promluví s někým z rodiny, většinou to příbuzný odbude bagatelizováním: "Proč by to, prosím tě, dělal? To je nesmysl!"

Jenže senior se postupně dostal do osidel podezřívání a co je nejhorší, postupně uvěřil, že se proti němu chystá rafinovaný komplot, soused se chce zmocnit jeho stříbrných příborů nebo sbírky známek. A soused, aniž by tušil, co se děje, postupně hraje centrální roli v životě seniora, která může přerůst až do obavy o život. Ten soused se přetvařuje!  

A tady může dojít k postupnému narůstání paradoxních prožitků. Soused mu přes stěnu pouští do bytu pachy, jedy, paprsky, kterými ho chce oslabit nebo přímo nepozorovaně zabít. A je zbytečně seniorovi vysvětlovat, že se mýlí a že něco takového se reálně neděje. Každé vysvětlení je pro něco naopak důkazem, že situace je závažná a všichni jsou proti němu! 

Zažili jsme případ, kdy si senior ve sklepě natřel všechny brikety tixotropní barvou, aby měl důkaz, že mu soused krade topivo! Nemá smysl hledat logické důkazy a přesvědčovat, je to v efektu stejné, jako byste chtěli přesvědčovat diabetika, aby si snížil jen tak hladinu krevního cukru...

Tato porucha, která se v seniorském věku objevuje, se řadí mezi závažné poruchy myšlení, blízké duševní chorobě. Současná medicína je schopna takové potíže velice snadno řešit. Podle našich zkušeností postačí po čase jediná tabletka léku a senior zase prožívá plnohodnotný život, zbaví se i obav a úzkosti. Je tedy na místě, aby se nejbližší rodina a přátelé zajímali o podobné signály a odborník mohl včas zasáhnout.

Platí, že čím se senior dostane do péče odborníka, tím snadněji svůj stav zvládne! U každé nemoci platí, že je třeba ji léčit v akutním stadiu a nenechat ji rozvinout do chronického stadia. Obava ze stigmatu psychiatrie není na místě.

 

MUDr. Jan Cimický, CSc. se narodil 23. února 1948 v Praze.
Roku 1972 dokončil studia na Fakultě všeobecného lékařství University Karlovy v Praze, o pět let později obhájil doktorát na universitě v Paříži a stal se jejím zahraničním asistentem, v roce 1983 pak obhájil kandidátskou práci na lékařské fakultě v Praze. Od roku 1972 působil v Psychiatrické léčebně v Bohnicích, od roku 1981 do roku 1996 jako primář. V témže roce otevřel Centrum duševní pohody Modrá laguna, kde působí dodnes. Zabývá se především vlivem umění na člověka a obranou proti stresovému selhání, o čemž přednáší na různých odborných fórech u nás i v zahraničí. Je členem francouzské a italské psychiatrické společnosti, přednáší pravidelně ve Strasbourgu pro EUROCOS. Od roku 1987 se aktivně zabývá i akupunkturou. V literární oblasti je členem rady Obce českých spisovatelů a předseda české asociace autorů detektivní literatury. Je autorem řady prozaických i básnických knih, i překladů z francouzštiny.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vám v současné době nejvíce chybí (odpovědět můžete na tři z níže uvedených možností, které považujete za nejdůležitější)

Kontakt s rodinou

11%

Kontakt s přáteli

11%

Více pohybu

10%

Dobrá nálada

9%

Léky

7%

Potraviny

8%

Pozitivní zprávy

11%

Nějaká naděje

9%

Větší podpora ze strany státu

7%

Větší podpora ze strany města/obce

7%

Roušky

9%