Hrajeme si pro radost, hudby není nikdy dost
FOTO: autorka

Hrajeme si pro radost, hudby není nikdy dost

7. 3. 2018

Není to poprvé, co na stránkách webu pro seniory rozebírám vliv hudby na lidi. Já vím, že každý to máme nastavené trochu jinak. Někomu ji stačí jen poslouchat, jiný chce zpívat, nebo hrát na nějaký nástroj. 

Našemu amatérskému seniorskému duetu je dohromady 135 let! Nebudu vyjmenovávat všechny nástroje, které nám prošly rukama. Momentálně hrajeme na čtyřstrunné banjo a barytonové ukulele. Moc nás to baví, máme malou repro soustavu s mikrofony. Občas si nás někdo z blízkých "natočí na mobil". Vrtalo nám hlavou, jak bychom si mohli sami vytvořit video. První pokus s video kamerou se nevydařil. V euforii jsme nahráli najednou pět písniček a byli jsme zklamaní, že jednotlivé nahrávky nedovedeme od sebe oddělit, protože tak ho vytvořil program dodaný ke kameře. Soubor byl příliš veliký, možná na přeposlání pomocí Letecké pošty. Tak jsme si na památku vypálili DVD nosič...a dumali dále, jak na to.

  Můj partner objevil ve skříni dávno zapomenutý fotoaparát. Vyčistil ho, nabil baterie, objevil dokonce i prehistorický stativ. Plní elánu jsme vytvořili scénu a nahráli jednu písničku. Stáhli jsme ji do PC, ale velké zklamání přišlo ve chvíli, kdy došlo na přehrání videa. Obraz byl hodně rozmazaný, zřejmě už je špatný objektiv.

Skoro jedenáct let vlastním kvalitní fotoaparát, který byl pořízen v souvislosti s očekáváním narození mé první vnučky. Celou dobu jsem ho využívala pouze na fotografování. Nikdy jsem se nezajímala o to, jestli se s ním dá vytvořit nějaké video. Na historický stativ byl umístěn foťák, vytvořena scéna...

  V patřičném přistrojení, nachystaní na poslední "klapku", jsme se museli smířit s tím, že můj foťák není na dálkové ovládání. Je to dost rušivý prvek, když běžím "nenápadně" od stativu, sedám si na místo, beru do ruky nástroj....Vše je zapomenuto, když začneme hrát jednotlivou písničku....a pak zase cupitám vypínat fotoaparát. Ale velká radost nastává, když video stažené v počítači propojíme kabelem HDMI do televize a jsme vidět na celé ploše obrazovky.

  Přidat video z youtubu pomocí URL adresy umím už dávno. Občas se objeví i na stránce našeho webu i60. Jak dostat moje video na youtube mi poradil článek od pana Radka Cakla, za což mu tímto moc děkuji!

  Možná se časem naučím použít na spuštění foťáku odložený start spouště, ale jak to pak vypnout, nevím. Budeme zase pátrat, držte nám pěsti. 

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Staňková
Je vidět, že máte přehled, s Aaronem a jeho ženou jsem předloni začínala na sopránové uke s písničkou Ohio a znám i českou verzi s Černockou. Díky.
Karel Hyndrák
Hezká inspirace je i nejlepší americký učitel na ukulele Aaron Keim. Zpívá se svou ženou (konzervatoristka na zpěv) baladu o vraždě Banks of the Ohio (česky Náklaďák Petra Černocká). Je to na zdejším videu str 27 z 18.10.2016. D dur.
Alena Tollarová
Jen tak dál. Kdo nic nezkusí, nic nezkazí. Tak držím palce.
Naděžda Staňková
Není Karel, jako Karel, ten můj Karel nezpívá a nemá rád tahavé písničky. Ten Širý proud znám...Zkusím ho nalákat na Jupí, čerte...Zaměřím se na ty prográmky na střih videí. Díky za rady, cením si každé.
František Pašingr
Na internetu se dají snadno najít programy zdarma, které umí střih videa. Např.: https://technet.idnes.cz/strih-videa-cxm-/software.aspx?c=A160120_194035_software_dvr
Karel Hyndrák
Naďo řekněte banjistovi ať se podívá na nejlepší banjistickou stránku www.skolime.cz. Pásla by se vám hezká dívčí balada ve 3/4 The Water is wide (česky Ten širý proud jak přejít mám)
Karel Hyndrák
Senza! Máme i vzory jako je Annie and Mac, kde hrají Before I met you, u nás známou jako Dakota (To bylo v Dakotě po vejplatě) https://youtu.be/soG-cNG3N7c Technika se zvládne, časem. Všimněte si jaký je ten Mac živý!
Hana Rypáčková
Správná zábava.
Zuzana Pivcová
Když se takhle pěkně sejde muzikální dvojice, je to báječné. Já občas brnkám a zpívám písničky se sestrou. Ona na kytaru, já na ukulele. Ovšem proti ní jsem naprostý břídil, hrát akordy a sledovat text, to už je na mě nějak moc.:-D
Marie Seitlová
Pěkný článek, doufám, že zítra zavítáte na sraz i60 v Ostravě, jste místní.
Naděžda Špásová
Obdivuji každého, kdo umí hrát na hudební nástroj. Já to neumím, neměla jsem podmínky a hlavně buňky. Ale hrozně ráda na pěknou hudbu tancuju. :-)
Libor Farský
Výborně, jen tak dál !!!