Pozor na předávkování!
Ilustrační foto: pixabay.com

Pozor na předávkování!

8. 3. 2018

Všimli jste si někdy, jak silně vás ovlivňuje sledování některých televizních pořadů? I když jste na některé reagovali smíchem, odvrácením očí nebo zcela bez emocí, scény se vryly do vaší mysli, zejména ty, které nejvíce zasáhly vaše city.

Časté sledování televize, dle různých studií, způsobuje zaostávání sociální a emoční inteligence, o přehazování mezi pravou a levou hemisférou se nechci rozepisovat z úcty ke znalostem odborníků v této oblasti.

Mohla bych pokračovat otázkou: „Všimli jste si, jak málo je v televizi vzdělávacích pořadů a že mezi nimi zatím nebyl ani jeden  o škodlivosti nadměrného sledování televizních vysílání?“ Možná se mýlím.

Syndrom předávkování televizí jsem zaregistrovala po konzumaci nekonečných amerických krimiseriálů ve chvíli, kdy se mi číslo 911 vnucovalo do seznamu čísel českého integrovaného záchranného systému. Zasmála jsem se tomu a více času věnovala jiným aktivitám. Léto i podzim byly v pohodě, ale s nadcházející zimou začalo ubývat denního světla, toulky potemnělým parkem nebyly už tak příjemné, a tak obrazovka opět začala  plnit funkci požírače času. Nyní poněkud nelogicky odbočím. Jeden pořad mi připomenul  manažerský kurz, ve kterém jsme měli zpracovat nějaké zajímavé téma. Nejsem kreativní typ a nápad ne a ne přijít, až jsem zahlédla v manželově pracovně miniaturu pyramidy, kterou si vyrobil z měděného plechu podle plánku z  časopisu pro kutily. Používal ji k přípravě pyramidální vody. Hrnek s vodou přikryl měděnou stříškou a po určité době lektvar vypil. Co od této zázračné vody očekával, mi neprozradil. Nad měděným předmětem jsem jásala a pečlivě si připravila přednášku na téma pyramidy. Měla jsem úspěch, pravděpodobně i díky  přinesené názorné pomůcce. 

Pyramidy mají své nezastupitelné postavení v dějinách lidstva. Jsou věčné! Mají výjimečnou energii, pozitivně ovlivňují myšlenkové pochody jedinců sedicích uvnitř tzv. pyramidových stanů, jsou stále předmětem zkoumání týmů vědců. Když se mi vybavily již dříve nashromážděné  informace, začala moje bujná fantazie pracovat s představou využití pozitivní energie pyramidy v domácnosti. Stačilo by zapnout televizi, uvolnit se, zapálit vonné svíčky, na hlavu nasadit pyramidu nebo čepici z alobalu (ta by fungovala jako rušička) a nekonečnými seriály, telenovelami a recyklovanými programy bychom  prošli  bez škodlivého vlivu na naše duševní zdraví. Bohužel, měděnou pyramidu jsem již nenašla, takže svou "geniální" teorii nemohu ověřit v praxi. 

Jeden citát na závěr: "Chvilku postrkával jídlo po talíři. Některé kousky se mu to snažily oplatit." Pyramidy. Terry Pratchett.

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Kollinová
Děkuji všem za zajímavé komentáře a sdílení vzdělávacích pořadů. Ilono K., při čtení Vašeho příspěvku se mi vnutila tísnivá představa, že vodu budeme nejen čistit, ale jednou i platit drahými kameny.Okamžitě jsem myšlenku opustila ve víře, že lidé nikdy nic takového nedopustí.
Ilona Kolářová
Někdo si staví malé pyramidy na zahradě a tvrdí, že to pomáhá, což může být pravda. S vodou je to normální, dá se ale i čistit také některými drahými kameny.
Dana Puchalská
Jano, musím trochu oponovat. Jestliže má někdo kabelovou televizi a nebo satelit, může si najít hodně pořadů, které se snaží vzdělávat. Já osobně ráda sleduji pořady na Prima-Zoom, občas ČT2, Net Geo Wild, Travel Channel, Kino Svět. Mám je doma naladěné v HD kvalitě. A ty pyramidy jsou skutečně kapitola sama pro sebe. Ale když tomu někdo věří, je to jeho ,,pyramidální,,problém. Já si o tom myslím svoje. Ale občas si klepu na čelo.
Lidmila Nejedlá
Jano, pokus s pyramidou mě pobavil. Nedávno jsem se dozvěděla, že za 1000,- Kč za hodinu vás pobyt v pyramidě, někde u Budějovic, uzdraví. A včera jsem se v jedné výloze dozvěděla, že mě naučí za 300,- Kč. chodit bosky, za další peníze poznat sama sebe a pod. Ach ty boží prostoto, to jsou lákadla!
Marie Doušová
Jsem ráda , že televize existuje. Ocenila jsem ji, když jsem byla nemocná a nemohla číst. Záleží jenom na nás co budeme sledovat. Vždy ji můžete vypnout. Dnes raději dávám přednost knize, ale je to náročné na oči. jsem silná čtenářka a bez knihy bych byla nešťastná. O pyramidě jsem už slyšela a také v televizi o ní byl pořad. docela zajímavý. Myslím , že si každý může najít to co ho baví a nenechat se ovlivňovat okolím.
Alena Tollarová
Nic se nemá přehánět. Ani sledování televize. Když se stane jediným zdrojem zábavy a vlastně ani neví, co dávali před hodinou, je to katastrofa. Ale připouštím, že jsou lidé, pro který je televize jediným možným spojením se světem.
Elena Valeriánová
Já myslím, že i ta televize patří k současnému způsobu života. Teď v zimě ji máme puštěnou déle než v jinou část roku. Podíváme se i na seriály, proč ne. Rádi sledujeme cestopisy a dokumenty o přírodě, zvířatech. A vždy je možnost použít červené tlačítko na ovládači.
Věra Ježková
Libor mi vzal slova od klávesnice. Ještě bych dodala, že seriály už dávno nesleduji a o kvalitní filmy je nouze. Ale v podstatě jsem nenáročný televizní divák a občas vezmu zavděk nějakou oddychovkou.
Hana Rypáčková
To mi nehrozí, televizní obrazovku mám připojenou k počítači leda na něco, co si vyberu , ale těším se na čas strávený venku v teplém ovzduší. Ve stanu pyramida jsem trávila dětství ( ze dvou celt se sestrojila)
Jana Šenbergerová
Pro zájemce: http://www.spektrumzdravi.cz/pyramidy-a-pyramidalni-energie
Jana Kollinová
Zlato bych vyloučila, tomu se věnoval Rudolf II. a historické záznamy nepotvrdily úspěch jeho alchymistickým laboratoří, možná proto, že neměl pyramidu správných rozměrů. Znovu je ve hře otázka, čím je pyramidální voda zajímavá nebo prospěšná.
Zuzana Pivcová
Možná, že jsem úplně vedle, ale nemohla to být obdoba vyrábění koloidního stříbra, zlata a dalších kovů?
Jana Kollinová
Paní Jano Š., těší mne, že i v dalších domácnostech se objeví zájem o energii pyramid. Broušení žiletek je jedním z mnoha pokusů ověřit si energii pyramid. Dovolte mi využít váš příspěvek k dotazu zda je mezi čtenáři někdo, kdo si vyráběl pyramidální vodu a v čem mu prospěla? Manžel mi již tajemství neprozradí.
Jana Kollinová
Libore, moc mne mrzí, že Vás zklamu, ale přednášku včetně názorné pomůcky jsem v euforii pomíjivého úspěchu přenechala jako doklad úspěšného absolvování aniž bych si ponechala kopie. Ponechala jsem si pouze vzpomínku a tu jsem sdílela.
Naděžda Špásová
Také si myslím, že vzdělávacích pořadů je v TV dostatek. Jsou k tomu určené i kanály. Televize má jednu obrovskou výhodu, dá se vypnout. Myslím, že si každý jedinec sám musí uvědomit potřebu nebo nepotřebu TV programů. Musím se přiznat, že my na americké seriály koukáme a zatím nepociťuji zblbnutí nebo jinou úchylku. Ale máte to, Jano, čtivě napsané.
Libor Farský
Já bych řekl, že ČT přináší dost vzdělávacích pořadů, zejména cestopisných, přírodopisných i dějepisných a populárně vědeckých, dokázal bych si z nich něco vybrat každý den. Potom ještě také na TV Prima Zoom, kde se často zaměřují i na mnou oblíbená témata z tzv. záhadologie - pyramidy samozřejmě nejsou předmětem nekončícího zkoumání bezdůvodně. Ta Vaše přednáška na toto téma by mě moc moc zajímala celá, nejen proto, že máte zajímavý vypravěčský styl. Bylo by ji možné získat, prosím, prosím?
Jana Šenbergerová
Manžel si pod pyramidkou brousil žiletky. :-)
ivana kosťunová
Všimla jsem si, jak sledování TV pořadů ovlivnilo náš slovník ( chceš si o tom promluvit ? to je mi líto, )a jiné výrazy jsme dříve nepoužívali :)) Ve vrcholu pyramidy je sice bezpečno, ale lepší je TV vypnout. Já nejsem závislák.
Zuzana Pivcová
Ze sledování televizních programů jsem se vymanila již před několika lety. Z této strany mi tedy předávkování nehrozí. Pyramidy coby stavby jsou úžasné. Ale mám pyramidy spojeny i se způsobem podnikání (prodej kosmetiky, zdravé výživy atd.), které se u nás hodně rozmohlo v 90. letech, kdy ti dolní zajišťují ty horní. Článek je hodně zajímavě přemýšlivý, díky.