Chováte slepice? Budete se divit, ale je to v módě
Ilustrační foto: pixabay.com

Chováte slepice? Budete se divit, ale je to v módě

10. 3. 2018

Minimální náklady, poměrně málo práce a velká odměna - radost z čerstvých vajíček. To jsou důvody, proč je nyní domácí chov slepic v módě. Už neplatí, že slípky chovají jen babičky z vesnice. Naopak, pořizují si je manažeři, lékaři, maminky na mateřských dovolených.

Jedním z nejznámějších propagátorů návratu k této venkovské tradici je známý pražský pediatr a onkolog Pavel Boček. Hodně lidí se diví, že uznávaný vytížený lékař má u svého domu poměrně rozhlehlý slepičinec.

„Slepice jsou mým osudem. Jako kluk jsem jezdíval k babičce, která měla hospodářství. Když zemřela, zbyly na mě ty slepice. Tak jsem si je přivezl domů. Je to krásné odreagování se, když sedíte, koukáte na ně a přemýšlíte, co pro ně udělat, jestli jim zateplit kurník a tak,“ vypráví.

Podobnou zálibu si nyní volí čím dál více lidí. U mnohých je to snaha najít v životě nějaký nenáročný koníček, který pro ně bude relaxem. U mnohých je za tím touha žít co nejzdravěji, vracet se k tradicím, zkrátka mít čerstvá domácí vejce. Pro mnohé je to jakási forma nostalgie. Vzpomínají zkrátka na dobu, kdy bylo běžné, že na českém venkově kdákaly slepice a kokrhali kohouti u každého domu.

Ne každý má samozřejmě předpoklady si chov slepic pořídit a tak dochází ke kuriózním situacím. V jedné okrajové ostravské čtvrti nedávno došlo k pořádným sousedským hádkám poté, co si jedna rodina na zahradu pořídila šest slepic. Jde o čtvrť plnou úhledných novostaveb s anglickými trávníky a pečlivě udržovanými řadami tújí. Slepičky se však značně rozveselily a tak přeskakovaly nízké ploty a postupně svůj životní prostor rozšířily i na ty úhledné sousední zahrady. Když manažerky vracející se večer z práce domů po vystoupení z aut ve svých luxusních lodičkách opakovaně šlapaly do kuřinců, začalo být zle. Majitelé museli svůj slepičinec ohradit hodně vysokým plotem a ještě postavit zeď, aby slepice sousedy rušily co nejméně.

Častým důvodem neshod je i to, že slepice prostě kdákají a kohout kokrhá. To, co někdo považuje za krásné zvuky venkova, může jiný považovat za narušování klidu. Přesto všechno je o chov slepic čím dál větší zájem. Dá se říct, že jde o módní trend.

Ačkoliv jde o činnost zdánlivě jednoduchou, není od věci se poradit předem v nejbližší pobočce Svazu chovatelů drobného zvířectva, případně na krajské veterinární správě. Tam se například zájemci o chov slepic dozvědí, jaké jsou ideální podmínky, co se týká prostoru a zabezpečení. Myslet si totiž, že slepičkám vyhradíme na zahradě malou ohrádku a ony se nám za to odvděčí hromadou vajec, je poněkud naivní. Slepice, pokud má být spokojená a tudíž spokojeně snášet, potřebuje prostor, kde se může procházet, hrabat si, požírat žížaly a jinou havěť. Zkrátka, kde se zabaví.

Ideální také je zeptat se předem sousedů, pokud jsou blízko, zda jim chov slepic nebude vadit a hlavně si zjistit, zda v daném místě neplatí vyhláška zakazující chov drobného zvířectva. V Praze už byl totiž zaznamenán případ, kdy si jedna mladá rodina udělala ohradu se slepicemi na dvoře mezi činžáky. Potíž byla v tom, že si nevyžádala souhlas ostatních vlastníků bytů, tudíž se na schůzi společenství vlastníků odhlasovalo, že slepičky musí ze dvora zmizet.

„Samozřejmě je také třeba se rozhodnout, zda máme na zahradě pár slepic pro vlastní potřebu nebo chceme vejce rozdávat, prodávat známým či na trhu nebo je dokonce dodávat do maloobchodní prodejny. To už pak chovatel musí splnit podmínky dané veterinárním zákonem,“ upozornil Vratislav Šulc z olomoucké krajské veterinární správy.

Jisté je, že slepic v České republice v posledních letech přibývá jak na venkově, tak ve městech. A ti, kteří jejich chovu v rámci tohoto trendu propadli, zpravidla říkají, že to bylo skvělé rozhodnutí. Nejen kvůli čerstvých vajíček, ale hlavně kvůli pocitu, že se zase podařilo obnovit jednu tradici.

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Josef Borecký
Jsem ze vsi, a jako malej jsem prý často bral jednu slepičku do náručí až na mě vletěl žárlivej kohot. Skončil v polívce. Tady na okraji Prahy mám velkou zahradu, kde o trávník se mi starají od jara do podzimu 2-3 půjčené ovečky . K jejich přítřešku jsem udělal malý kurník a loni na jaře pořídil tři slípky. Jedna se záhy ztratila beze stopy, dvě vydržely až do minulého týdne. Kdy taky zmizely, jako kdyby je uneslo UFO . Bude to tím, že často opouštěly od plotem náš prostor a byly přátelské takže nejspíše , pokud neskončily v polívce, přátelí se s někým jiným. Ještě stále mám v lednici jejich vajíčka. Byly velmi produktivní obdivuji tu schopnost, téměř každý den vytvořit vajíčko . Čest jejich památce ...
Blanka Bílá
Pardon, krásy vlasti
Blanka Bílá
Hezký den, od dětství jsem zvyklá, že slepice k domku patří, nejsou o moc náročnější než pes,kočka, jsou lidé, co se s nimi i mazlí.To sice nemusím, ale za vajíčka jsem ráda.Vloni jsem si po pár letech zas pořídila malé množství opeřenců.Dřív jsem tvrdé pečivo dávala mladým, ale zbývalo i něco z jídla, co mi už nesnědli a chlupáči by nejedli nebo nesmí, tak to teď mají slípky.Při práci na zahradě dostanou i nějakého červíka, ponravu, pohyb mají uzpůsobený jejich počtu,tak nic nezničí.Že třeba pes udělá pár jam v trávě, nevadí, nejsme na zámku, že nemůžeme na 10dní k moři,válet se na pláži, to pro nás není, radši les a krási naší vlasti.
Věra Lišková
Když je více strávníků a více zbytků jídla, jsou slepice dobrým řešením, že neplýtváme jídlem. Domácí vejce mají plno vitamínů.
Zdenka Jírová
Slepice vždy byla na dvorku mé babičky a já ráda chodila sbírat vajíčka. Později jsme jezdili zděděnou chalupu se rekreovat. neznám nic horšího, než když vás ve 4 hodiny ráno vzbudí kohout a s ním začnou kokrhat všichni kohouti ve vsi. To už nezaberete.
Eva Mužíková
Před vánočními svátky mi udělali mladí radost návrhem, zda bych jim pomohla s chovem slepic. Což o to, mají domek se dvěma zahradami, ale to není všechno, Po zvážení pro a proti došli k názoru, že od chovu zatím ještě upustí.. Tak mám najednou zase po radosti...
Jarmila Komberec Jakubcová
Jen malá poznámka k chovu slepic - mám okrasný anglický trávník a co by asi s ním slepice udělaly ani nechci domyslet. Pak se jim musí přistříhávat křídla, protože jinak létají jak pominuté. Moje maminka jich chovala asi 10 a já jsem jim musela čistit kurník. Nikdy na to nezapomenu jak to páchlo. To bych raději vejce nechtěla než se o ně starat. Dostávám čerstvé občas je od maminky mé snachy a my jí za to sušíme zbytkové pečivo a další krmení.
Jana Šenbergerová
Míváme domácí vejce od přátel, kteří jim věnují maximální péči. Je to pořádná fuška, starat se o ně. Je příjemné, když po ránu kokrhá jeden kohout nedaleko, vrací mě to do mládí, kdy prarodiče chovali slepice na dvorku, ale kdyby jich bylo víc, asi by mě nepotěšili. Nejhroznější byla móda chovu perliček. Uřvanější jsou snad jen pávi, není-li to naopak. :-)
Libuše Křapová
Ivano, bydlím na vesnici a nechci .-) I když domácí vajíčka jsou prostě domácí vajíčka. jenže ona i ta slepice potřebuje péči. To není jen ráno s košíkem vyrazit posbírat vajíčka, ale také jejich hygiena - čistý kurník, dobré sypání, záskok, pokud chcete vyrazit na dovolenou. takže já radši tu dovolenou :-)
ivana kosťunová
není nad vejce z domácího chovu, být na vesnici, neváhala bych...
Libor Farský
Jestlipak víte, že "kur domácí" byl ve středověku chován na šlechtických sídlech jako okrasný pták?
Jarmila Komberec Jakubcová
Neumím si představit, že bych na domečku chovala slepice.Kde bydlím je nikdo nechová. A po přečtení knihy "Vejce a já" ani náhodou bych je nechtěla.těch pár vajec co potřebuji si koupím v supermarketu.
Dagmar Bartušková
Slípky nechovám. Stravuji se v restauracích, kde je mi jedno, jestli bude jídlo z domácích nebo ze "státních' vajec. V bytě chovám dvě želvy, které doposud žádné vejce nesnesly. A hlavně - jsou tiché. Nesnáším druh slepic, který se jen doma popelí a nebo, když jsou vypuštěné, kdákaji a kdákaji o ničem. Vysávají energii a já prchám. Ano, vím, není nad domácí, žluťoučká vejce, ale nemusím mít všechno. Kokodák!
Dana Puchalská
Panečku, to jsem se zase vzdělala. Kdo zažil slepice ví o čem je řeč. Stačí zalistovat v knize ,,Vejce a já,,. Ještě že někteří nepodléhají tzv.,,módní vlně,, a nechovají ty pipky na balkoně.
Elena Valeriánová
Musím se smát. Jsem "módní" už spoustu let, snad celý život. Jedno je fakt, že i slepice, tak jako vše živé, chce své. Myslet si, že vajíčko je levná záležitost a je to tak trochu exotika je trošičku za vlasy přitažené.