Záchvěvy zimy
FOTO: autorka

Záchvěvy zimy

11. 3. 2018

Zima v našich končinách, rozuměj v kraji praotce Čecha pod Řípem, nás nenutí kupovat si opravdu teplé boty ani kabáty. Přichází se totiž na nás podívat jen zřídka. Valnou většinu kalendářně zimních dnů nás oblažuje šedavou oblohou, obzorem splývajícím se zoranými poli a prsty bez rukavic nám ani nekřehnou. Sníh ukazujeme dětem v knížkách, protože častěji ho snad vidí i děti v Africe. Letošní zima není výjimkou.

Prvních pár bílých vloček letos bylo ke spatření 17. lednového rána. Pokusím se vám ukázat, co jsem stihla oběhnout během těch asi dvou hodin, než zase zmizel. Ještě jsem stihla cestou ze školky zabavit vnoučka stavbou minisněhuláčka a byl fuč.

Trvalo déle než měsíc, než se paní zima rozhodla vyzkoušet, jestli přece jenom jsme na zimu připraveni, a poslala nám mráz. Donutila nás vytáhnout šály, rukavice a čepice a do kapes zastrčit kapesníky. Rybník za našimi humny koncem února dokonce na pár dní zamrzl a potok Čepel si místy opatřil ledovou výzdobu. Tento záchvěv zimy byl korunován sněhovou nadílkou 7. března. Ranní pohled z okna sliboval prohnat zase tak na dvě hodiny fotografy a silničáře úklidem asi 2 cm sněhu. Kam, kam se vydat na lov dřív? Zvolila jsem řeku Ohře v Bohušovicích nad Ohří, kterou jsem viděla zamrzlou při cestě vlakem z výpravy k Vaňovskému vodopádu. Asi dva centimetry sněhu před očima měnily skupenství zpět na tekutinu, ze stromů kapalo, a když jsme se vrátili domů, hleděli jsme s manželem při obědě z okna na naše staré známé sídliště. Nikoli v bílém.

Veškeré moje zimní fotolovy se smrskly tak jako to poslední jablíčko na fotografii od potoka. Náladu jsem si vylepšila aspoň při několika výjezdech kousek dál a kousek výš, i když i tam byl sněhový poprašek nečekaným bonusem a překvapením.

Posuďte sami, jaká je ta naše "roudnická zima". Seřazeno chronologicky.

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Lancová
Alenko, tam u vás je moc hezky! :o)))
Libor Farský
Půvabné, Alčo ...
Hana Polednová
Krásný článek a fotky, které dokumentují letošní zimu. Určitě bude ještě pokračování, nevěřím, že zima definitivně skončila.
Lidmila Nejedlá
Na tvých fotografiích je zima krásná. Sněhuláček i schoulený kos jsou důkazem, a to srdce, které jsi nám poslala, nemá chybu. Kousek jsem si ho přivlastnila.
Olga Štolbová
Fakt povedené, všechno. ********
Věra Ježková
Ali, moc hezké. Umíš psát, dívat se i fotit.
Elena Valeriánová
Aleno, to máš víc a rozmanitějších fotek než já z Jeseníků. A to jsme tu mívali nějaké zimy! Ráda jsem se podívala.
Zuzana Pivcová
To je opravdu pozoruhodné, takhle zaznamenávat postupující zimu-nezimu. Moc se Ti to povedlo.
Hana Rypáčková
Sláva, zima byla nakonec zimní. Hezké.
Alena Vávrová
Ali, dík za krásné fotky. Podařilo se Ti z toho mála letošní zimy vytěžit maximum.
Marie Novotná
Tak málo zimy a tak krásná dokumentace.
Jitka Hašková
Aleno, jako vždy překrásné. Ty nezklameš.
Hana Práglová
Alenko,jsi šikulka!!§
Marie Seitlová
Ali pěkný článek i fotky, Jako vždy. Je to kraj který neznám, ale snad i do těch končin se dostanu.
Naděžda Špásová
Álo, není jenom roudnická, ona byla i ústecká. Taky jsem 7.3. ráno toho stihla trochu vyfotit. Jednu fotku jsem dala na FD a 2 na web ČT. Přitom mi kapalo na hlavu, jak to rychle tálo. Povedlo se ti to, ostatně jako vždy, moc hezky zachytit. :-)
Vladislava Dejmková
Moc hezké fotky, je mi líto, že tento kraj neznám.
Lenka Hudečková
Ali, hezký článek a krásné fotky k němu...díky za sdílení :-)
Marie Doušová
Článek nemá chybu a fotky jsou nádhernou procházkou po naší hezké krajině.
Dagmar Bartušková
Álo, i když se Ti fotky z té výpravy smrskly na minimum, nevadí. Tyto dokonale vystihují, že jsi fotila na správném místě. Článek i fota super!
Jana Šenbergerová
Ali, moc hezký článek a zima v tvém podání je nádherná. Tipla bych to na čížka ...