Jsem vzorkem!
ilustrační foto: pixabay.com

Jsem vzorkem!

13. 3. 2018

Nejsem ráda předmětem zkoumání statistických, sociologických, marketingových nebo nevím jakých dalších studií, přesto mne čas od času některá informací lačná instituce lapí a ve výsledku jsem již pouhým číslem, procentem nebo vtěsnaná do grafu. Mohu jen doufat, že s poskytnutými údaji je nakládáno v souladu s legislativními ustanoveními o ochraně osobních údajů.

„Zkoumám fenomén seniorů na sociálních sítích. Prosím o vyplnění dotazníku,“ čtu jednoho dne na chatu i60, portálu pro aktivní seniory. Studentka sbírá podklady pro svou bakalářskou práci na nejvhodnější adrese. 

Při čtení názvu práce přemýšlím nad přesným významem dnes tak často používaného slova - fenomén.  Cituji: „Znamená to jev, to, co se na člověku ukazuje, a to bez rozlišení, zda se jedná o skutečnost nebo klam...“ Wikipedie. Slovník cizích slov nabízí pro moji generaci asi známější variantu:“Člověk neobyčejně vynikající v nějakém směru – génius.“ Fenomén nebo génius? Génia abys lupou hledal, ale fenomény se to jen hemží. Fenomén dobrovolnictví, zralého věku, stáří, věčného mládí, ticha a nevím čeho všeho ještě. Zaujal mne fenomén „vlastní krve,“ ale ukazuje se, že jde o oběti domácího násilí. A dost! Já jsem pro účely získání informací vzorkem!

Konečně nacházím výklad, který mi dává smysl a stojí za zmínku. Fenomén domova! Cituji: „ Téma domova patří k těm neobjektivizovatelným, vzpírající se každému pokusu o popis a definici, neboť domov není věc ani předmět, nýbrž fenomén.“ Anna Hohenová

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Já tyto rádoby dotazníky co mi ,,chodí,, po nettu automaticky mažu. význam to stejně nemá. Též nebudu za fenomén/ku, ale budiž,radši budu stejná jako dosud.
ivana kosťunová
Jsem na tyto výrazy alergická- lidé je používají, aniž by znali jejich smysl, pouze si připadají vzdělaně. Nedávno se moje sestra pozastavila nad tím, že reportérka se ptala: " Mohu se vás zeptat na otázku .....následovala ta otázka. Že i v médiích se prezentují nemyslící hlupci je opravdu na pováženou.
Naděžda Špásová
Chodí mi dotazníky na můj mail. Tam si vyberu nějaký vhodný a ten posílám. Na chatu íčka mě ty množící se žádosti trochu zaráží. Slovo fenomén moc nemusím, je teď dost IN, což mi vadí.
Marie Doušová
Fenomén je jev, který poznává skutečnost tak,jak se jeví život lidí v určité době, prostředí a definuje určité období.
Libor Farský
Také jsem svého času sbíral názory dotčené skupiny lidí pro svá "pedagogická čtení", původně v rámci postgraduálního studia, ale později jsem, díky upřímným odpovědím respondentů, získal 2.místo v soutěži ČR. Bylo to obtížnější, protože neexistoval iternet. Ale samotné téma byl také typický fenomén té doby: "Příčiny neprospěchu studujících při zaměstnání"
Lidmila Nejedlá
Jano, zamotala jsi mi hlavu. Fenomén, fenomenalizmus je idealistický jev, který prý nesouzní s vědou. Tedy se dá napasovat na cokoliv. Takže klidně mohu tvrdit, že destrukce, žvanění, protesty, faleš a opoziční nic nedělání, je fenomén dnešní doby.
Zuzana Pivcová
Článek mě jako jiné Vaše příspěvky opět vede k zamyšlení. Hodně se používá výraz "fenomén doby". Tedy něco na té době nápadné, viditelné, snad přímo pro ni typické. Studentka zkoumá fenomén seniorů na sociálních sítích. Tak to nevím, k jakému poznání se dopracuje, jestli je tak vnímavá jako Vy s pochopením domova, nebo skončí s definicemi, grafy a kritickou analýzou. Inu, nejsem žádný fenomén.