Odkdy je můj pes senior?
Ilustrační foto: pixabay.com

Odkdy je můj pes senior?

19. 3. 2018

Nejlepší roky jsou pryč. Prošedivělé chlupy na čenichu, horší sluch a ráno už tak čiperně nevyskočí. Stává se z něj psí senior. Staré lovecké přísloví prý říká: Pět let mladý pes, pět let dobrý pes a pět let starý pes.

Stárnutí se u psů projevuje jako u lidí postupně
Pochopitelně se váš čtvernožec nestane důchodcem ze dne na den po dosažení určité věkové hranice. První známky stárnutí vystupují většinou nenápadně. Stárnutí je také závislé na rase, na velikosti těla. Veterináři odhadují, že malí psi se dostávají do seniorského věku až zhruba po 10 letech. Střední a velká plemena od 7 - 9 let a psí obři, jako např. irský vlkodav, už mohou být v pěti letech psí dědečkové.

S přibývajícím věkem se stávají projevy stáří stále viditelnějšími. Které známky to jsou?
Chlupy kolem čenichu, očí, později i na packách šediví. Smyslová výkonnost ubývá. Pes slyší, vidí a cítí stále hůře. Protože nedoslýchavý pes nevnímá už tak dobře nebezpečí silničního provozu, měli byste ho mít zásadně na vodítku.

Typické pro seniory jsou také problémy při vstávání, strnulá chůze a rychlejší únava. Tělo u starších psů působí méně atleticky. Důvodem je, že přibývá tuk a zmenšuje se svalová hmota.

Jakou speciální péči je možno psu poskytnout?
Aby senior dosáhl co nejvyššího věku, měli byste dbát na to, aby zůstal štíhlý a měl dostatek pohybu, radí veterináři. Doporučuje se speciální krmivo pro seniory, které je určeno pro změněný metabolismus psích dědečků. Je méně energetické a obsahuje např. antioxidanty k podpoře imunitního systému.

K lepšímu prokrvení a zásobení všech životně důležitých orgánů jako mozek, srdce, svalstvo, omega 3 mastnými kyselinami se osvědčuje denní podávání geriatrik pro psy s účinnou látkou Propentofyllinum  (zatímco u koček jsou většinou ohroženy ledviny, u psů to bývá srdce), které vám jistě doporučí váš veterinář. Účinný je i přírodní prostředek Renavast, který existuje v provedení pro psy i kočky, a u psů působí dobře na srdce.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Vršatová
Příští týden moje seniorka slaví 15. narozeniny. Špatně vidí, slyší, občas neví, kde je a mívá bolesti zadních nohou. Zatím bez léků a pořád se umí smát, hraje si, výlet do 15ti km zvládá (no, naběhá mnohem víc). Zrovna se jí zdá něco hezkého - cválá a poštěkuje. Žádná speciální výživa na ni nečeká, chutná jí všechno. Taky bych chtěla takové stáří.
František Pašingr
Pes bude senior až přestane běhat za fenkami. Zatím mne honí i ve vánici.
Lidmila Nejedlá
Hlavně nenechat pejska trápit se.
Hana Rypáčková
Vendík je už taky senior, bude mu 14 v létě. nikdy nebyl vypasený , je stále štíhlý. Hodně spí, málo jí, je vybíravý, neustále se ke mně tlačí a překáží, jednou se o něj přerazím. Doma se tváří jak boží umučení , kníká, vzdychá a venku je čiperný, čmuchá, pobíhá jako mladík. Asi už hůř vidí i slyší. Musím na něj dávat pozor, když je na volno, už dost neposlouchá. Jeho priorita je , ještě si užít s fenkami...
Eva Balúchová
O jednoho seniora se teď starám Má 14 let,spoustu léků,spoustu nemocí,ale zatím se drží.Jdu ho právě venčit.